KONSPEKTY LEKCJI MATEMATYKI W KL. III GIMNAZJUM
Temat 1: Jak powstaje walec i stożek ?
CELE OPERACYJNE :
wiadomości
uczeń :
rozumie , jak powstaje walec
rozumie, jak powstaje stożek
zna definicję walca
definicję stożka
2. umiejętności:
Potrafi wskazać elementy z jakich składa się walec i stożek
Potrafi narysować siatkę walca i stożka
Potrafi narysować rzut walca i stożka
Potrafi wskazać przekrój poprzeczny walca i stożka
METODY:
aktywizujące
demonstracja
wykonanie modelu
oparte na działaniach dydaktycznych- ćwiczenia na zastosowanie teorii :
rysowanie rzutu walca i stożka
rysowanie rzutu walca i stożka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
przyrząd do demonstracji powstawania brył obrotowych
modele walca i stożka
FORMY :
praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI :
1. Sprawdzenie pracy domowej .
2.Jak powstaje walec ?
Uczeń przykleja do patyczka prostokąt o wymiarach 3 cm× 15 cm wzdłuż dłuższego boku i obraca. ( demonstracja na przyrządzie )
Nauczyciel demonstruje powstawanie walca przy pomocy przyrządu
Omówienie modelu walca
Grupa wspólnie rysuje szkicu rzutu walca na arkuszu papieru
Każdy uczeń rysowanie rzutu walca w skali 1: 3 ( r=1cm, H=5cm ) w zeszycie , zaznacz przekrój poprzeczny, promień i wysokość walca
Nauczyciel pokazuje siatkę walca rozkładając model bryły na płaszczyźnie
Grupa wspólnie rysuje szkic siatki walca , ustala jej wymiary w skali 1 : 1
Każdy uczeń rysuje siatki walca w skali 1: 1 na swoim kartonie
Jak powstaje stożek ?
Uczeń przykleja do patyczka trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 3cm i 15 cm wzdłuż dłuższe przyprostokątnej i obraca go
Nauczyciel demonstruje powstawania stożka przy pomocy przyrządu
Omówienie modelu stożka
Grupa wspólnie rysuje szkic rzutu stożka
Każdy uczeń rysuje rzut stożka w zeszycie w skali 1 : 3, zaznacza przekrój poprzeczny, promień podstawy, wysokość, tworzącą , kąt rozwarcia
Nauczyciel demonstruje siatkę stożka rozkładając jego model na płaszczyźnie
Grupa wspólnie kreśli szkic siatki stożka na arkuszu papieru
Omawiamy siatkę i ustalamy jej wymiary w skali 1 : 1
( l= 18,3 cm α= 59° )
Każdy uczeń rysuje siatkę stożka w skali 1 : 1 na arkuszu brystolu
4. Podsumowanie :
wskaż na modelu elementy z jakich składa się walec , podaj jakie wielkości go charakteryzują i wytłumacz jak powstał
wskaż na modelu elementy z jakich składa się stożek , podaj jakie wielkości go charakteryzują i wytłumacz jak powstał
5. Praca domowa:
Podstawowa:
Jakie wymiary ma walec powstały w wyniku obrotu prostokąta 3 cm, 15 cm wokół krótszego boku. Narysuj jego rzut i siatkę w skali 1:3
Jakie wymiary ma stożek powstały w wyniku obrotu trójkąta o przyprostokątnych 3 cm,15 cm wokół krótszej przyprostokątnej. Narysuj rzut i siatkę w skali 1:3
Ponadpodstawowa:
Zad.11 str. 170 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
Temat 2: Pole powierzchni walca i stożka
CELE OPERACYJNE :
wiadomości
uczeń :
rozumie z jakich elementów składa się pole powierzchni walca oraz stożka stożek
zna wzory na pola powierzchni podstawy, pola powierzchni bocznej, pola powierzchni całkowitej walca oraz stożka
2. umiejętności:
Potrafi wskazać na modelu pole powierzchni podstawy, pole powierzchni bocznej, pole powierzchni całkowitej walca oraz stożka
Potrafi obliczyć pole powierzchni podstawy, pole powierzchni bocznej, pole powierzchni całkowitej walca oraz stożka
METODY:
oparte na działaniach dydaktycznych- ćwiczenia na zastosowanie teorii :
Obliczanie pola powierzchni podstawy, pola powierzchni bocznej, pola powierzchni całkowitej walca oraz stożka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Plansze
modele walca i stożka
FORMY :
praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI :
1. Sprawdzenie pracy domowej .
2.Popatrzcie na siatkę walca rysowaną na poprzedniej lekcji. Omówcie z jakich figur geometrycznych składa się. Ustalcie . jaki jest wzór na:
pole podstawy walca
pole powierzchni bocznej walca
pole powierzchni całkowitej walca
3.Omówienie wzorów odkrytych przez poszczególne grupy
Zapisanie poprawionych wzorów :
Pp = πr2
Pb = 2πrH
Pc =2πr2 +2πRh = 2πr(r+H)
4.Obliczenie pola powierzchni siatki narysowanego walca.
5.Popatrzcie na siatkę stożka narysowaną na poprzedniej lekcji. Omówcie z jakich figur geometrycznych składa się. Ustalcie . jaki jest wzór na:
pole podstawy stożka
pole powierzchni bocznej stożka
pole powierzchni całkowitej stożka
6.Omówienie wzorów odkrytych przez poszczególne grupy
Zapisanie poprawionych wzorów :
Pb =π rl
Pp = πr2
Pc=πr2+π rl =π r (r+l)
Obliczenie pola powierzchni siatki narysowanego stożka.
Podsumowanie :
Wskaż na modelu z jakich elementów składa się powierzchnia walca. Zapisz wzory na pola powierzchni poszczególnych elementów tej bryły.
Wskaż na modelu z jakich elementów składa się powierzchnia stożka. Zapisz wzory na pola powierzchni poszczególnych elementów tej bryły
Praca domowa
Podstawowa:
1) oblicz Pp, Pb, Pc walca który powstanie w wyniku obrotu prostokąta 3cm, 15 cm wokół krótszego boku
oblicz Pp, Pb, Pc stożka który powstanie w wyniku obrotu trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 3cm, 15 cm wokół krótszego boku.
Ponadpodstawowa:
Zad.10 c str 173 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
TEMAT 3 : Objętość walca, stożka i kuli.
CELE OPERACYJNE :
wiadomości
uczeń :
-rozumie pojęcie objętości bryły
-zna wzory na objętość walca stożka i kuli
2. umiejętności:
-Potrafi obliczyć objętość walca, stożka i kuli
METODY:
Aktywizujące:
Praktyczne mierzenie objętości bryły
Oparte na działaniach dydaktycznych- ćwiczenia na zastosowanie teorii :
Obliczanie objętości walca , stożka oraz kuli
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
ryż
modele walca , stożka i pół sfery
FORMY :
praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI :
Sprawdzenie pracy domowej .
2.Wykonanie modelu walca i stożka ( bez jednej podstawy ) z siatek narysowanych na poprzedniej lekcji.
3.Zmierzenie objętości walca i stożka o równym promieniu podstawy
i wysokości przy użyciu ryżu
wniosek : Objętość stożka jest trzy razy mniejsza od objętości walca
o tych samych wymiarach
Ustalenie wzoru na objętość walca i stożka.
( punktem wyjścia jest wzór na objętość graniastosłupa
V = Pp⋅ H )
V walca = π r2H
V stożka = π r2H
Obliczenie objętości wykonanych modeli walca i stożka
Ustalenie zależności między objętością stożka i kuli na podstawie modelu stożka i półkuli.
Wniosek : objętość kuli jest 4 razy większa od objętości stożka w którym promień podstawy i wysokość jest równa promieniowi kuli.
Wyprowadzenie wzoru na objętość kuli ( punkt wyjścia Vstożka = π r2H )
Obliczenie objętości kuli zad 1 str. 182 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
Podsumowanie :
Jakie są zależności między objętością walca , stożka i kuli i tych samych wymiarach ?
Zapisz wzory na objętość walca , stożka i kuli
Praca domowa :
Podstawowa :
Zad1 str 177 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
Zad 1 str 172 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO
Ponadpodstawowa:
Zad 2 str 182 podręcznik MATEMATYKA 3 GWO