Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 16.03.2012r. w kl. 4a
Temat lekcji : Nie zapomnij o przysłówku – pisownia „nie” z przysłówkiem.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Uświadomienie uczniów, że „nie” z przysłówkiem piszemy osobo ale i łącznie.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń zna omawiane wcześniej części mowy i wie jakie pełnią funkcje.
Uczeń wie, co to jest przysłówek, na jakie pytania odpowiada i jaką pełni funkcję.
Uczeń wie, że nie z przysłówkami piszemy łącznie.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi odnaleźć przysłówki w tekście.
Uczeń potrafi tworzyć własne przysłówki.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wiedze o języku ojczystym.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Formy organizacji pracy:
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej , Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.
Budowa lekcji | Przebieg lekcji | Uwagi | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wprowadzenie |
|
5 minut 10 minuta (notatka) |
||||||||||||||||||
Opracowanie |
|
2 minut 4 minuty (notatka) 15 minut 10 minut (notatka) |
||||||||||||||||||
Utrwalenie |
|
2 minuty |