Konspekt lekcji obejmujący konstruowanie techniczne
Wykonał : Kozłowski Rafał ETI 6.1
Przedmiot: Technika
Klasa: I gimnazium
Prowadzący: Kozłowski Rafał
Temat: Budka dla ptaków- wykonanie dokumentacji technologicznej
Czas prowadzenia lekcji: 45 minut
Cele: Zapoznanie ucznia z zasadami konstruowania, wraz z wykonaniem dokumentacji rysunkowej.
Cele operacyjne:
a) Poznawczy:
Uczeń zna podstawy rysunku technicznego: złożeniowego i wykonawczego, oraz zasady i sposób wykonania poszczególnych części.
b) Kształcący:
Potrafi wykonać rysunek techniczny z wykorzystaniem znajomości zasad wykonania rysunku technicznego.
Potrafi zastosować znajomość podstaw rysunku technicznego w życiu codziennym.
c) Wychowawczy:
Uczeń kształtuje wyobraźnię przestrzenna
Ćwiczy estetykę wykonania rysunku technicznego
Uczeń uczy się organizacji pracy
Metody:
Pogadanka
Zajęcia przedmiotowe
Formy pracy z uczniami:
Grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Tablica
Podręcznik
Przykładowe rysunki
przyrządy kreślarskie
Przebieg zajęć
Ogniwa Lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Czas |
---|---|---|---|
Cześć organizacyjna | -nauczyciel wchodzi do klasy i wita się z uczniami -Sprawdzenie listy obecności -Zaprowadza ogólny porządek |
-powitanie nauczyciela -zajmują miejsca siedzące i przygotowują się do zajęć |
3 minut |
Podanie tematu , Określenie celu lekcji. |
-Nauczyciel podaje temat lekcji, oraz omawia wstępne cele lekcji Tematem lekcji jest: Budka dla ptaków- wykonanie dokumentacji technologicznej. „Celem lekcji jest zapoznanie z zasadami konstruowania wyrobów typu budka dla ptaków oraz poznanie typów rysunków wykonawczych i złożeniowych na przykładzie budki dla ptaków” Przekazuje cel ogólny lekcji: „Celem lekcji jest zapoznanie z zasadami tworzenia rysunków wykonawczych i złożeniowych na przykładzie karmnika dla ptaków „ |
-zapisują temat lekcji do zeszytów oraz uważnie słuchają tego co mówi do nich nauczyciel -zapoznanie się uczniów z celem lekcji |
7 minut |
Wprowadzenie do tematu | Nauczyciel przypomina wiadomości z poprzednich lekcji dotyczące wymiarowania tabelek, rodzajem oraz formatem papieru stosowanych do wykonywania rys. technicznego. | -Przypominają sobie wiadomości z poprzednich lekcji. | 5 minut |
Realizacja nowego tematu | Wytłumaczenie uczniom czym różni się rysunek wykonawczy od złożeniowego. Rysunek wykonawczy jest jednym z najważniejszych rysunków. Pozwala odtworzyć kształt przedmiotu z wymiarami. Zawiera informacje na temat dokładności wykonania wytworu, rodzaju materiału. Rysunek złożeniowy jest przedstawieniem wytworu w całości. Na rysunku muszą być uwidocznione wszystkie części wytworu. Nauczyciel przedstawia przykładową dokumentację technologiczną budki dla ptaków wraz z rysunkami technicznymi. Omawia w skrócie co ma znajdować się w poszczególnych działach dokumentacji itp. W celu usprawnienia pracy na lekcji nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy. Nauczyciel w czasie wykonywania rysunków przez dzieci pomaga i doradza w prawidłowym ich wykonaniu |
Uczeń notuje co powinien zawierać rysunek wykonawczy poszczególnych części i rysunek złożeniowy. Uczniowie przerysowują tabelkę procesu technologicznego. Notują co powinien zawierać prosty proces technologiczny. Uczniowie dzielą się na kilku osobowe grupy w których każda z osób wykonuje rysunek wykonawczy jednego z podzespołów karmnika. |
25minut |
Zakończenie lekcji | Nauczyciel prosi uczniów aby kończyli prace i porządkowali stanowisko pracy. Pomaga słabszym uczniom lub udziela rad jak dokończyć prawidłowo niedołączone rysunki. Podsumowuje pracę wszystkich uczniów i nagradza plusami tych którzy wykazali się największą aktywnością. Nauczyciel zadaje pracę domową uczniom polegającą na dokończeniu rysunków na następną lekcję. Nauczyciel żegna klasę. |
Uczniowie porządkują stanowisko pracy i notują jak wskazówki nauczyciela dotyczące tego jak dokończyć rysunki w domu. Uczniowie zapisują pracę domową do zeszytów, składają przybory i żegnają nauczyciela. |
5 minut |