Konspekt zajęć
Przykłady różnorodności roślin, grzybów i zwierząt oraz środowisk ich życia:
„PARK”
Imię i nazwisko nauczyciela: Kowalczyk Katarzyna.
Klasa: Czwarta klasa integracyjna.
Data: 11.12.2010r.
Typ szkoły: Nauczanie blokowe. Szkoła podstawowa integracyjna klasy IV-VI , blok przyrodniczy.
Czas prowadzenia lekcji: 45 min.
1. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
a) Temat lekcji poprzedniej: Rośliny i grzyby występujące w parku.
b) Temat lekcji prowadzonej: Zwierzęta mieszkające w parku.
c) Temat lekcji następnej: Znaczenie parku w życiu człowieka.
2. Cele lekcji:
a) poznawczo-kształcące:
- uczeń zna nazwy zwierząt występujących w parkach.
-uczeń wie jak wyglądają poszczególne zwierzęta poznane w parku.
-dziecko potrafi policzyć zwierzęta na ilustracji.
- uczeń potrafi wyszukać w internecie ilustracji ze zwierzętami zwierząt mieszkających w parku.
-rozumie tryb życia zwierząt w parku.
b) wychowawcze:
- kształtowanie wśród uczniów zasady troski o zwierzęta.
- wdrażanie wśród uczniów zasady krzywdzenia zwierząt.
- rozwijanie wśród dzieci zainteresowania zwierzętami mieszkającymi w parku.
- ukazywanie dzieciom wpływów istnienia dla ludzi
- wdrażanie dzieciom świadomości o dokarmianiu zwierząt zima
c) operacyjne:
*ogólny:
Poznanie i rozpoznanie zwierząt i ich życia w parku
*szczegółowe:
- Zna nazwy zwierząt występujących w parku i potrafi wskazać je na ilustracji.
- Zna niektóre zwierzęta występujące w parku i potrafi opisać ich sposób życia.
- Rozumie i wykazuje postawę szacunku wobec zwierząt w parku
-Zna i naśladuje ruchy zwierząt występujących w parku.
- Zna nazwy zwierząt występujących w parku i stworzy z tych wyrazów krzyżówkę
- Potrafi wskazać i policzyć zwierzęta na ilustracji.
3. Metody i środki działania:
a) metody pracy(wg. Kupisiewicza)
- oparte na słowie (pogadanka)
- oparte na praktycznej działalności (praca z komputerem)
-metody aktywizujące :
*-m. inscenizacji –(naśladowanie zwierząt)
*- gier dydaktycznych(krzyżówki)
*- burza mózgów.
b) środki dydaktyczne:
- karty z hasłem do utworzenia krzyżówki, karta z ilustracjami zwierząt. – wzrokowe (załączniki 1 i 2)
C) formy pracy: zbiorowa
4) Korelacja miedzy przedmiotowa:
Przyroda(zwierzęta w parku)---j. polski (krzyżówka, pogadanka)---matematyka (liczenie zwierząt na ilustracji)---informatyka(korzystanie z Internetu )---wychowanie fizyczne (naśladowanie zwierząt). Plastyka- praca domowa.
5) Realizacja ścieżek edukacyjnych:
- edukacja ekologiczna(park, zwierzęta)
-wychowanie do życia w społeczeństwie(jak zachować się w parku)
6) Struktura lekcji:
a) część przygotowawcza:
- czynności organizacyjne:
Przywitanie: Nauczyciel wita uczniów słowami: „witam wszystkich serdecznie na dzisiejszych zajęciach”. Dzieci zajmują miejsca w ławkach. Kontrola pracy domowej. Nauczyciel sprawdza pracę domową z zajęć poprzednich, czyli pracę w formie plastycznej na temat roślinności – drzewa iglaste i liściaste. Jeden uczeń prezentuje swoją pracę na forum klasy. Nauczyciel ogląda i chwali każdą pracę z osobna.
- wprowadzenie do nowego tematu:
Nauczyciel zaprasza uczniów do podjęcia nowego tematu słowami: „ Na zajęciach poprzednich rozmawialiśmy na temat roślinności występującej w parku a teraz nadszedł czas na zwierzęta. Zapraszam was wszystkich wiec na ciekawe zajęcia i proszę o współpracę”
b) część główna:
Dzieci dostają karty z samym hasłem do krzyżówki. Hasło to „Park miejski” i dzieci układają krzyżówkę na podstawie nazw zwierząt mieszkających w parku, dowolne wyrazy, liczba liter i kolejność – liczy się pomysłowość i zaangażowanie uczniów. Nauczyciel sprawdza czy wszystko się zgadza i prezentuje krzyżówkę wykonana przez siebie. Dzieci porównują miedzy sobą wykonane prace. Dzieci w ławkach dla rozluźnienia wykonują ćwiczenia oddechowe raz krótszy a raz dłuższy wdech i wydech. Na podstawie burzy mózgów wspólna pogadanka na temat zwierząt żyjących w parku, ich sposobie życia: mówimy, ze są zwierzęta-ssaki chodzące po lesie i łatające ptaki, zwierzęta maja różny wygląd, odżywiają się, czym innym a niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów a zwierzęta zapadają w sen zimowy. Mówimy, że w zimie trzeba dokarmiać zwierzęta. Następnie dzieci dostają kartę pracy z ilustracjami różnych zwierząt i tych mieszkających w parku i tych, które mieszkają w innych miejscach. Uczniowie wskazują te zwierzęta, które mieszkają w parku. Liczą ile jest zwierząt mieszkających w parku a ile po za nim, mówią, których jest więcej a których mniej, czy może po tyle samo. Dodatkowo określają jak wyglądają domy tych zwierząt. Dzieci przechodzą do sali informatycznej gdzie siadają do komputerów i maja wyszukać obrazki zwierząt mieszkających w parku z których będzie następnie wykonana gazetka klasowa. Na lekcji wychowania fizycznego na sali gimnastycznej dzieci mogą bawić się w naśladowanie zwierząt
c) część końcowa:
-utrwalamy poznany materiał:
Nauczyciel kieruje pytanie do uczniów”, co najbardziej wam się podobało na zajęciach”. Powtórzenie poznanych nazw zwierząt mieszkających w parku. Zrobienie gazetki klasowej z obrazków ściągnietych przez dzieci z Internetu przedstawiających zwierzęta mieszkające w parku. Zadajemy prace domową: praca plastyczno – techniczna, wyklejanka z papieru kolorowego, na temat ” Zwierze, które mieszka w parku i spodobało nam się najbardziej”. Nauczyciel tłumaczy jak dokładnie wykonać pracę domową.
-czynności porządkowe:
Pozbieranie przyborów, ustawienie ławek. Pożegnanie się. Nauczyciel zegna uczniów, dziękuje za współpracę i zaprasza na kolejne zajęcia.
Załącznik nr.1
Załącznik 2
P |
---|
A |
R |
K |
M |
I |
E |
J |
S |
K |
I |