KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Ułamki zwykłe i liczby mieszane
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat ułamków zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń rozpoznaje ułamki zwykłe i liczby mieszane
Uczeń rozpoznaje ułamki właściwe i niewłaściwe
Uczeń sprowadza liczbę mieszaną do postaci ułamka niewłaściwego
Uczeń sprowadza ułamek niewłaściwy do postaci liczby mieszanej
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Przypomnienie wiadomości o ułamkach z klasy 4
Wprowadzenie pojęcia liczby mieszanej
Wprowadzenie pojęcia ułamka niewłaściwego
Omówienie metody zamiany ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną
Omówienie metody zamiany liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 64-67
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Ułamek jako iloraz
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń zapisuje działanie dzielenia dwóch liczb naturalnych w postaci ułamka.
Uczeń zapisuje ułamek w postaci dzielenia.
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Przypomnienie pojęć: dzielna, dzielnik, iloraz
Omówienie metody zamiany ilorazu na ułamek
Omówienie metody zamiany ułamka na iloraz
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 68-70
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Skracanie i rozszerzanie ułamków
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat ułamków zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń rozszerza ułamki zwykłe.
Uczeń potrafi podać liczbę, przez którą pomnożono licznik i mianownik ułamka, aby go rozszerzyć.
Uczeń skraca ułamki zwykłe.
Uczeń potrafi podać liczbę, przez którą podzielono licznik i mianownik ułamka, aby go skrócić.
Uczeń rozpoznaje , kiedy ułamek jest nieskracalny.
Uczeń zapisuje ułamki w postaci nieskracalnej.
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Omówienie metody rozszerzania ułamków
Omówienie metody skracania ułamków
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 71-73
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Porównywanie ułamków
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat ułamków zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń porównuje ułamki o równych licznikach
Uczeń porównuje ułamki o równych mianownikach
Uczeń porównuje ułamki o różnych licznikach i mianownikach
Uczeń porównuje liczby mieszane
Uczeń wykorzystuje wiedzę o porównywaniu ułamków w zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Omówienie metody porównywania ułamków o równych licznikach
Omówienie metody porównywania ułamków o równych mianownikach
Omówienie metody porównywania ułamków o różnych licznikach i mianownikach
Omówienie metody porównywania liczb mieszanych
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 74-76
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków o tych samych mianownikach.
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń dodaje ułamki o tym samym mianowniku
Uczeń odejmuje ułamki o tym samym mianowniku
Uczeń dodaje liczby mieszane o tym samym mianowniku
Uczeń odejmuje od siebie liczby mieszane o tym samym mianowniku
Uczeń wykorzystuje dodawanie i odejmowanie ułamków o tych samych mianownikach w prostych zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Kartkówka z zakresu rozszerzania i skracania ułamków
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Wprowadzenie pojęcia dodawania ułamków o tych samych mianownikach
Wprowadzenie pojęcia odejmowania ułamków o tych samych mianownikach
Wprowadzenie pojęcia dodawania liczb mieszanych o tych samych mianownikach
Wprowadzenie pojęcia odejmowania liczb mieszanych o tych samych mianownikach
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 77-80
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach.
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń sprowadza ułamki do wspólnego mianownika
Uczeń dodaje wcześniej sprowadzone do wspólnego mianownika ułamki
Uczeń odejmuje wcześniej sprowadzone do wspólnego mianownika ułamki
Uczeń dodaje liczby mieszane
Uczeń odejmuje od siebie liczby mieszane
Uczeń wykorzystuje dodawanie i odejmowanie ułamków o różnych mianownikach w prostych zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Przypomnienie wiadomości o dodawaniu i odejmowaniu ułamków o tych samych mianownikach
Wprowadzenie pojęcia dodawania ułamków o różnych mianownikach
Wprowadzenie pojęcia odejmowania ułamków o różnych mianownikach
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 81-83
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Mnożenie ułamków przez liczby naturalne
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń sprowadza ułamki do wspólnego mianownika
Uczeń mnoży ułamek przez liczbę naturalną
Uczeń mnoży liczby mieszane przez liczbę naturalną
Uczeń skraca wynik mnożenia liczby naturalnej przez ułamek
Uczeń wyłącza całości z wyniku mnożenia liczby naturalnej przez ułamek
Uczeń zna kolejność wykonywania działań
Uczeń wykorzystuje mnożenie ułamków przez liczbę naturalną w prostych zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna-ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Przypomnienie wiadomości o kolejności wykonywania działań
Wprowadzenie metody mnożenia ułamków przez liczbę naturalną
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 84-87
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Obliczanie ułamka danej liczby
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach zwykłych
Szczegółowe:
Uczeń oblicza ułamek danej liczby
Uczeń stwierdza jakim ułamkiem drugiej liczby jest dana liczba
Uczeń wykorzystuje obliczanie ułamka danej liczby w prostych zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Przypomnienie wiadomości o mnożeniu ułamków przez liczby naturalne
Wprowadzenie metody obliczania ułamka danej liczby
Wprowadzenie metody sprawdzania jakim ułamkiem jednej liczby jest druga liczba
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 87-89
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Mnożenie ułamków zwykłych
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach
Szczegółowe:
Uczeń mnoży ułamki zwykłe
Uczeń mnoży liczby mieszane
Uczeń skraca ułamki podczas mnożenia
Uczeń znajduje odwrotności podanych ułamków
Uczeń wykorzystuje mnożenie ułamków w prostych zadaniach tekstowych
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna-ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Wprowadzenie metody mnożenia ułamków zwykłych
Wprowadzenie metody mnożenia liczb mieszanych
Wprowadzenie metody skracania ułamków podczas mnożenia
Wprowadzenie pojęcia odwrotności danej liczby
Omówienie własności odwrotności danej liczby
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 89-91
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Dzielenie ułamków przez liczby naturalne
Lekcja podająca
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach
Szczegółowe:
Uczeń wyznacza odwrotność danej liczby naturalnej
Uczeń dzieli ułamki przez liczby naturalne
Uczeń dzieli liczby mieszane przez liczby naturalne
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna-ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Wprowadzenie metody dzielenia ułamków zwykłych przez liczby naturalne poprzez mnożenie przez odwrotność
Wprowadzenie metody dzielenia liczb mieszanych przez liczby naturalne
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 92-93
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Dzielenie ułamków zwykłych
Lekcja podająca.
Temat przeznaczony na dwie jednostki lekcyjne.
Cele lekcji:
Ogólne:
Rozwinięcie wiedzy na temat działań na ułamkach
Szczegółowe:
Uczeń wyznacza odwrotność danego ułamka
Uczeń dzieli przez siebie ułamki zwykłe
Uczeń dzieli przez siebie liczby mieszane
Uczeń wykorzystuje dzielenie ułamków w zadaniach tekstowych.
Formy i metody pracy:
Forma pracy – zbiorowa.
Metoda podająca- wykład konwersatoryjny
Metoda praktyczna-ćwiczenia przedmiotowe
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne
Sprawdzenie pracy domowej z ostatnich zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości
Wprowadzenie metody dzielenia przez siebie ułamków zwykłych poprzez mnożenie przez odwrotność
Wprowadzenie metody dzielenia przez siebie liczb mieszanych
Rozwiązywanie zadań, mających na celu utrwalenie nabytej wiedzy
Zadanie pracy domowej
Materiały wykorzystane na zajęciach:
Zeszyt przedmiotowy ucznia.
Podrecznik strony 94-96