Konspekt na mikro


Temat: Alkohol-nie!

Cele operacyjne:
Uczeń:
- posiada wiedzę na temat działania alkoholu na organizm człowieka,
- zna niebezpieczeństwa płynące z jego nadużywania,
- wie, jak przebiega proces uzależnienia,
- wyjaśnia takie pojęcia jak: próbowanie, zażywanie, nadużywanie, uzależnienie,
- potrafi powiedzieć: nie!
Formy i metody pracy:
- indywidualna, grupowa,
- rozmowa, pogadanka, wykład, metody aktywizujące (burza mózgów).
Środki dydaktyczne:
- "test",
- arkusz szarego papieru, pisaki,
- pojemn
ik z tabletkami.

Przebieg zajęć:

1. Próba odpowiedzi na pytanie: "W jaki sposób młodzież spędza czas wolny?
Nauczyciel przygotowuje duży arkusz papieru i pisak. Uczniowie spontanicznie, głośno wymieniają czynności, które nauczyciel zapisuje na papierze, dzieląc je na dwie grupy. Po wyczerpaniu propozycji nauczyciel przypina papier do tablicy i wspólnie z uczniami ustala nagłówki do proponowanych sposobów spędzania wolnego czasu: np.
Ustalenie tematu zajęć.

właściwy

spacer z psem
czytanie książek, itp.

niewłaściwy

picie alkoholu
palenie papierosów, itp.

2. Sprawdzenie wiadomości uczniów na temat alkoholu i jego działania na organizm człowieka, przeprowadzenie testu.
Test
Piwo nie zawiera prawdziwego alkoholu.
Prawda/Fałsz
L
udzie z wyższym wykształceniem nie uzależniają się od wódki.
Prawda/Fałsz
Alkoholizm jest chorobą.
Prawda/Fałsz
Niek
tóre wina są dobrym lekarstwem na przeziębienie.
Prawda/Fałsz
W
wódce znajduje się inny alkohol niż w piwie.
Prawda/F
ałsz
Osobom z tzw. mocną głową
alkohol nie szkodzi.
Prawda/F
ałsz
Piwo mogą spożywać osoby,
które ukończyły 16 lat.
Prawda/Fałsz
Kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni.

Prawda/Fałsz
Ktoś, kto ma silną wolę,
nie uzależni się od alkoholu.
Prawda/Fałsz
Niewie
lkie ilości alkoholu spożywane codziennie nie szkodzą, ale pomagają zachować zdrowie.
Prawda/Fałsz

Każdy uczeń odpowiada indywidualnie (anonimowo) na pytania "testu", który następnie jest zbierany i dokładnie mieszany. Ochotnik losowo wybiera pierwszy test, odczytując kolejne pytania i odpowiedzi. Po każdym pytaniu cała grupa zastanawia się i dyskutuje nad prawidłowością odpowiedzi.

3. Czym jest alkohol, jego wpływ na zdrowie człowieka - krótki wykład nauczyciela.
Nauczyciel podaje informacje dotyczące alkoholu i jego wpływu na najważniejsze narządy człowieka. Uczniowie powinni zapamiętać, że po spożyciu alkohol wędruje do żołądka, gdzie podrażnia błonę śluzową, po czym trafia do krwiobiegu. Wraz z krwią jest przenoszony do wątroby, którą uszkadza oraz do mózgu, w którym nieodwracalnie niszc
zy komórki nerwowe.

4. Wyjaśnienie przez nauczyciela przebiegu procesu uzależnienia, rozmowa kierowana.
Nauczyciel stawia na stole pojemnik z tabletkami, pytając jednocześnie uczniów, czy można ich używać bez ograniczeń i kto może dziecku podawać lekarstwa. Kieruje rozmową tak, by uczniowie zastanowili się nad tym, co może się stać, gdy jedna dawka lekarstwa, jedna tabletka nie spowoduje ustąpienia dolegliwości. W czasie dyskusji należy wyodrębnić słowa kluczowe: próbowanie, zażywanie, nadużywanie (używanie zbyt częste, w niewłaściwy sposób), uzależnienie. Następnie nauczyciel zapisuje wyodrębnione słownictwo na tablicy i w miarę dokładnie wyjaśnia jego znaczenie. Dla zobrazowania poszczególnych terminów można podawać różne przykłady. Należy podkreślić fakt, iż od alkoholu można się uzależnić podobnie jak od lekarstw i papierosów.

5. Odgrywanie scenek, zwrócenie uwagi na konieczność nauczenia się odmawiania, gdy ktoś zachęca do spożycia alkoholu.
Nauczyciel wybiera trzech uczniów z klasy. Każdemu z nich wręcza karteczkę z zapisanym zadaniem:
- Namów mnie do tego, bym zrezygnował z zadania klasie pisemnej pracy domowej.
- Namów mnie do tego, bym zrezygnował z zapowiedzianego na dzisiaj sprawdzianu.
- Namów mnie do tego, bym całą dzisiejszą lekcję poświęcił na grę w piłkę z uczniami na boisku szkolnym.

Wybrani uczniowie odgrywają scenki, w których próbują namówić nauczyciela do wykonania czynności zgodnie z otrzymaną instrukcją. Nauczyciel za każdym razem odmawia: stanowczo, żartobliwie. Po odegraniu scenek rozpoczyna się dyskusja na temat tego, w jaki sposób ludzie najczęściej namawiają do złego oraz jakie są metody odmawiania. Nauczyciel omawia zaprezentowane przez siebie sposoby odmawiania i informuje uczniów, że mówienia "nie" można się nauczyć.
Nauczyciel opowiada sytuację, na podstawie której dwoje dzieci odegra scenkę:
Do klasy przyszedł nowy uczeń. Chciałby zainteresować wszystkich swoją osobą i zyskać nowych kolegów. Po lekcjach próbuje zaprosić na piwo kolegę.
Jeden zachęca, zaprasza, jest natarczywy.
Drugi odmawia - można używać różnych argumentów: kulturalnie, ale stanowczo odmówić, tzn. "wykręcić się", zamienić to w żart.
Scenkę można kilkakrotnie powtórzyć.

6. Podsumowanie zajęć. Odpowiedzi na pytania:
- Czy łatwo jest odmawiać, gdy ktoś proponuje alkohol?
- Dlaczego należy odmawiać?


