Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w III klasie gimnazjum
Temat: „Łzy w kinie płyną łatwiej”, ale czy przynoszą prawdziwe oczyszczenie?
Cele
ogólne
- rozwijanie umiejętności pracy z tekstem oraz analizy i interpretacji tekstu poetyckiego
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
szczegółowe
- uczeń rozumie i wyjaśnia pojęcie ‘media’ oraz wymienia dziedziny, które się na nie składają
- uczeń aktywnie uczestniczy w pracy grupy, dzieli się swoimi pomysłami
- uczeń wyjaśnia jaki wpływ na człowieka mają media i uzasadnia swoje przemyślenia
- uczeń interpretuje słowa wiersza, korzystając z własnych doświadczeń, obserwacji i wiedzy
Formy pracy
- zbiorowa
- w grupach
- indywidualna
Metody pracy
- krzyżówka
- dyskusja
- praca z tekstem
- ankieta-tabela
Środki dydaktyczne
- arkusze szarego papieru z fragmentami wiersza i pytaniami pomocniczymi
- flamastry
- ksero ankiet
Przebieg lekcji
- wprowadzenie, krzyżówka
1. SPO Ł ECZNOŚCIOWY
2. POC Z TA
3. T Y GODNIK
4. W YSZUKIWARKA
5. KOMUNI K ATOR
6. WYW I AD
7. TRA N SMISJA
8. DZ I ENNIK
9. S E RIAL
Określenie portalu, na którym ludzie komunikują się ze sobą, wymieniając się różnymi interesującymi ich treściami
Elektroniczna, służy do przesyłania listów i plików
Gazeta, która ukazuje się co tydzień
Strona, która pomaga w znalezieniu potrzebnych informacji
Internetowy program służący do prowadzenia rozmów za pomocą pisma lub głosu
Rozmowa dziennikarza z ciekawym człowiekiem
Program nadawany na żywo
Potocznie program telewizyjny informujący o najważniejszych wydarzeniach dnia
Film telewizyjny emitowany w odcinkach
Hasło: ŁZY W KINIE
- dyskusja: Jakich dziedzin dotyczyły pytania i hasła z krzyżówki? (Internet, telewizja, prasa, radio MEDIA element kultury masowej)
Czy kino w jakiś sposób wpisuje się w obszar mediów?
- zapisanie tematu
- głośne odczytanie wiersza
- praca w 6 grupach – uczniowie otrzymują arkusze papieru z poszczególnymi fragmentami wiersza, analizują i interpretują te słowa, kierując się własnymi odczuciami i pytaniami pomocniczymi, (budują logiczną i uporządkowaną wypowiedź), przykład arkusza:
GRUPA 1. |
---|
„Łzy w kinie płyną łatwiej. Łatwiej niż w życiu (pomoc: zgaszenie na sali świateł) ale i łatwiej niż w domu, przed własnym telewizorem” |
Pytania pomocnicze: - Dlaczego łzy w kinie mogą płynąć łatwiej? - Z czym skontrastowane jest kino? - Na co pozwalają zgaszone światła? Co ułatwiają? Co zapewniają? |
- podsumowanie pracy, prezentacja wyników, wyciągnięcie ogólnych wniosków płynących z wiersza
- dyskusja: Jakie rozważania snuje podmiot liryczny? Jakie ma rozterki? Czy na jego życie mają wpływ media?
- ankieta-tabela
JAK WPŁYWAJĄ NA MNIE MEDIA? |
---|
Ile godzin dziennie spędzasz korzystając z: |
Internetu: |
Prasy: |
Telewizji: |
Radia: |
Jak często chodzisz do kina? - |
Jaki film widziałeś ostatnio w kinie? (Jeśli nie chodzisz do kina, napisz jaki film widziałeś w telewizji lub w Internecie) - |
Czy kino ma w sobie jakąś magię? Uzasadnij. - |
Co media zmieniają w życiu człowieka (także Twoim)? Podaj co najmniej 3 różne wpływy: - - - |
- wszyscy uczniowie kolejno odczytują na głos odpowiedzi z ostatniego pytania
- podsumowanie
- praca domowa: Wróć na chwilę do tekstu wiersza i odpowiedz na pytanie zawarte w temacie.