Konspekt lekcji matematyki w klasie II „a” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 08.03.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Konstrukcja stycznej do okręgu.
Cel lekcji: Uczeń potrafi skonstruować styczną do okręgu.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Wie co to jest styczna;
Umie skonstruować styczną.
Typ lekcji: Wprowadzająca
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem;
Pogadanka.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna;
Linijka;
Cyrkiel;
Podręcznik.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Właściwa część lekcji
Nawiązanie do tematu – pogadanka wstępna.
Styczna do okręgu jest to prosta, która ma z okręgiem tylko jeden punkt wspólny.
Konstrukcja stycznej do okręgu.
Jest okrąg o środku O i punkt stycznej K. | |
---|---|
Rysujemy prostą n przechodzącą przez punkt O oraz K (przedłużenie promienia). Trzeba teraz wyznaczyć prostą prostopadłą do prostej n przechodzącą przez punk K. Przy dowolnym rozstawie cyrkla, stawiamy jego nóżkę w punkcie K i zaznaczamy na prostej n miejsca przecięcia. Powstają punkty A oraz A'. | |
Teraz kreślimy symetralną odcinka. | |
Wystarczy połączyć punkty przecięcia prostą. Jest to styczna do okręgu w punkcie K. |
Konstrukcja stycznej przechodzącej przez punkt P.
Jest okrąg o środku O i punkt P leżący poza okręgiem. | |
---|---|
Zaczynamy od połączenia odcinkiem środka okręgu O i punktu P. Następnie wyznaczamy środek odcinka OP rysując symetralną. Powstaje punkt A. | |
Teraz odmierzamy cyrklem długość połowy odcinka OP - czyli długość OA lub AP. Stawiamy nóżkę cyrkla w punkcie A i zaznaczamy miejsca przecięcia z naszym okręgiem. Powstają punkty K oraz K'. | |
Teraz wystarczy poprowadzić 2 proste. Jedną przechodzącą przez punkty K i P oraz drugą przez punkty K' oraz P. |
Wykonujemy zadania zawarte w podręczniku ćwicząc konstrukcje stycznych.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna