Konspekt lekcji matematyki w klasie II „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 02.03.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Kwadrat i jego własności.
Cel lekcji: Uczeń potrafi obliczyć długość przekątnej kwadratu.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Podać tw. Pitagorasa;
Wykorzystać tw. Pitagorasa w zadaniach;
Obliczyć długość przekątnej oraz boków kwadratu.
Typ lekcji: Wprowadzająco - ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy.
Właściwa część lekcji
Sprawdzenie pracy domowej.
Właściwa część lekcji – przedstawienie tematu lekcji.
Widzimy, że przekątna d dzieli kwadrat na dwie równe części. Są to dwa trójkąty równoramienne prostokątne. Korzystając z tw. Pitagorasa możemy obliczyć przekątną:
d2 = a2 + a2
d2 = 2a 2
d = $\sqrt{2}a$
Długość przekątnej kwadratu : d = $\mathbf{a}\sqrt{\mathbf{2}}$
gdzie a to długość boku kwadratu.
Rozpatrujemy przykład zawarty w podręczniku str.143.
Zad 1 str.145
Tworzymy pomocnicze rysunki.
d = $a\sqrt{2}$
d = 7$\sqrt{3}\sqrt{2}$
d = 7$\sqrt{6}$
d = $a\sqrt{2}$ d = $a\sqrt{2}$
d = 5$\sqrt{2}$ cm < d = 7$\sqrt{2}$ cm
d = $a\sqrt{2}$ d = $a\sqrt{2}$
d = 5$\sqrt{2}$ cm d = 3$\sqrt{2}$ cm
5$\sqrt{2}$ cm - 3$\sqrt{2}$ cm = 2$\sqrt{2}$ cm
Zad 2 str.145
Tworzymy pomocnicze rysunki.
d = $a\sqrt{2}$
2 = $a\sqrt{2}$
a = $\sqrt{2}$
d = $a\sqrt{2}$
5 = $a\sqrt{2}$
a = $\frac{5\sqrt{2}}{2}$
Ob. = 4* $\frac{5\sqrt{2}}{2}$ = $10\sqrt{2}$
d = $a\sqrt{2}$ d = $a\sqrt{2}$
8 = $a\sqrt{2}$ 10 = $a\sqrt{2}$
a = 4 $\sqrt{2}$ a = $5\sqrt{2}$
5$\sqrt{2}$ - 4$\sqrt{2}$ = $\sqrt{2}$
Zad 9 str.146
Tworzymy pomocniczy rysunek.
d = a+2
d = $a\sqrt{2}$
a+2 = $a\sqrt{2}$
2a = $(a + 2)\sqrt{2}$
2a = $a\sqrt{2}$ + $2\sqrt{2}$
2a - $a\sqrt{2}$ = $2\sqrt{2}$
(2 - $\sqrt{2}$)a = $2\sqrt{2}$
a = $\frac{2\sqrt{}2}{2\ - \ \sqrt{2}}$ ∙ $\frac{2 + \ \sqrt{2}}{2 + \ \sqrt{2}}$
a = $\frac{4\ \sqrt{2} + 4}{2}$
a = $2\sqrt{2} + 2$
Ob. = 4*($2\sqrt{2} + 2$) = $8\sqrt{2} + 8$
Zadanie pracy domowej.
Podręcznik zadanie 4 str. 145.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna