Wielkanoc Konspekt

Opracowała:

II rok POiR Gr.”C”

Konspekt zajęć świetlicowych

14.04.2011 r.

Liczba wychowanków: 10-15 osób

Wiek: 7-12 lat

Uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej Nr 3 we ….

I. Przygotowanie merytoryczne do zajęć

1. Rodzaj zajęć

- zajęcia plastyczne, rozwojowe

2. Temat zajęć

„Baranek Wielkanocny, pisanki – symbole Świąt Wielkanocnych”

3. Technika – dowolna

4. Cele:
 
CEL GŁÓWNY 
Zabawy mające na celu utrwalenie wiadomości dotyczących Świąt Wielkanocnych. 

CELE OPERACYJNE 
Wychowanek:
1. Zna zwyczaje i symbole wielkanocne.
2. Prawidłowo wskaże symbole wielkanocne, które powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym.
3. Umie dodawać i odejmować w zakresie 20.
4. Potrafi rozwiązać krzyżówkę.
6. Dba o porządek w miejscu pracy.
7. Swobodnie i spontanicznie wypowiada się na dany temat.
8.  Potrafi skupić się na wykonywanej pracy i doprowadzić ją do końca, 
9.  Umie współdziałać w grupie. 

5. Metody

6.Forma pracy

- zbiorowa

- indywidualna

7. Dobór środków dydaktycznych

- krzyżówki, treść zagadek, rozsypanki sylabowo – wyrazowe,

8. Narzędzia i materiały:

- tektura, farby, kredki, blok rysunkowy, kubki, pędzelki, pastele, koszyczek i symbole wielkanocne, drewniane jajka, łyżki, zdjęcia i obrazki przedstawiające różnorodnie ozdobione pisanki, gotowy kształt jajka, bibuła, wycinanki, koronki, ozdobne dziurkacze oraz wycięte nimi kształty – kwiatki, zwierzątka, bibuła, klej, gotowy kształt baranka, włóczka, klej, głowa baranka do doklejenia.

9. Wybór miejsca

- świetlica szkolna

10. Założony czas

- 90 minut

11. Wybór literatury

www.wielkanoc.opoka.org.pl
J. Stec: Zagadki dla najmłodszych. Kielecka Oficyna Wydawnicza, Kielce 1999. 

II. Układ merytoryczno – metodyczny

L.P. Wydzielone miejsce
i czas ich realizacji
Czynności wychowawcy Czynności wychowanków Uwagi
o realizacji
1.

Część wstępna

0-5 min

I. Przywitanie się prowadzącego
z grupą

II. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wychowawca „Jakie znacie najważniejsze symbole świąt Wielkiej Nocy? Czego symbolem jest jajko? A co symbolizuje baranek wielkanocny?”

Nauczyciel zbiera wymienione informacje i uzupełnia: jajko jako symbol nowego życia oraz baranek wielkanocny jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa.  

Wychowankowie odpowiadają:

„Dzień Dobry Pani Magdo”

Dzieci próbują określić na podstawie znanych już wiadomości, co symbolizuje jajko i dlaczego, oraz czemu baranek jest ważnym symbolem wielkanocnym.

2.

Część główna – nauczająca

10- 70min

I. Omówienie podstawowych pojęć: objaśnienia znaczenie poszczególnych symboli i nie symboli wielkanocnych (Zał. 1)

III. Pogadanka. Zadaję pytania:

1. Czy wiecie, w jaki sposób kiedyś zdobiono pisanki?

2. Jak można to robić?

3. Jak robi się to w waszych domach?

Nauczyciel rozmawia z dziećmi
o tradycyjnych sposobach barwienia jaj – cebula, żyto, wydrapywanie wzorów, malowanie gorącym woskiem można także przybliżyć współczesne sposoby zdobienia jako ciekawostkę.

3. Nauczyciel zadaje pytanie:
1. Czy wiecie, jak kiedyś wyglądał i z czego był robiony baranek wielkanocny?

2. Z czego jest robiony teraz?
Nauczyciel przybliża dzieciom tradycję wykonywania baranków
z masła w dawnych czasach. Gospodynie wykonywały takie baranki prasując masło w specjalnych formach, które dziś można spotkać w muzeach. Masło było bardzo cennym towarem
i zanoszono je do poświęcenia
w kościele. Współcześnie baranki wykonuje się z ciasta lub z cukru.

V. Zabawa z rozsypywanką
i krzyżówką. Nauczyciel rozdaje uczniom zgadywanki
i krzyżówkę(Zał. 2) oraz zadaje zagadki (Zał. 3)

4. Nauczyciel prosi dzieci
o wykonanie prac plastycznych (podzielone na 2 zajęcia):
a)  Baranek
Na gotowym kształcie brzuszka baranka dzieci przyklejają włóczkę szarą, białą. Można robić spirale, „dywanik”, ciąć włóczkę na małe kawałeczki. Kiedy cały brzuszek jest gotowy doklejamy od spodu głowę i zaplatamy dwa warkoczyki na nóżki.
b) Pisanka
Dzieci mają za zadanie ozdobić kształt jajka w kolorowy, staranny, efektowny sposób. Mają do dyspozycji różnorodne materiały, mogą rysować, wyklejać, korzystać z ozdobnych dziurkaczy i wyciętych nimi kształtów. 

Uczniowie rozmawiają na temat przedstawionych przez nauczyciela zagadnień

Dzieci oglądają fotografie lub ilustracje tradycyjnie zdobionych jaj, Dzieci podają sposoby zdobienia jaj w swoich domach.

Wychowankowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela

Dzieci trafnie rozwiązują krzyżówkę oraz zgadywankę

Uczniowie starannie wykonują powierzoną im pracę

3.

Część podsumowująca

0-10 min

I. Nauczyciel zadaje kilka pytań:

1. O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach? Pytania związane z tematem zajęć

II. Na koniec zająć wychowawca rozdaje każdemu dziecku rysunek i jego zadaniem domowym będzie pokolorowanie go w domu. (Zał. 5)

Dzieci zgłaszają się
i odpowiadają na pytania wychowawcy

Każde dziecko wybiera sobie dowolny rysunek

4.

Likwidacja zajęć

0-5 min

Po zakończeniu zajęć dzieci porządkują stanowisko pracy.
Kiedy prace są gotowe, komponujemy z nich gazetkę.
Wychowankowie sprzątają stoliki i żegnają się z wychowawcą

Załącznik 1

Symbole i nie – symbole wielkanocne.
    BARANEK     SÓL      CHRZAN      JAJKA    WĘDLINY    CHLEB
    KARP    JABŁKA  OPŁATEK     KURA     SER    ORZECHY      MIGDAŁY CIASTO     GRZYBY      PIERNIKI

Załącznik 2

1. Rozsypanka sylabowo – zdaniowa.

3 + 7 =

6+ 6 =
5 + 9 =

8 – 6 =
12 – 8 =

11 – 5 =

13 – 5 =

10=ZWY 14= JE 4= KA 12= CZA 2= WIEL 6=NOC 8= NE

2.Krzyżówka

W puste pola krzyżówki wpisz symbole związane z Wielkanocą.

Załącznik 3

Zagadki

1. Malowane, kraszone, ozdabiają święcone. (pisanki)
2. Jak się nazywa skorupka od jajek co na Wielkanoc się przydaje?(wydmuszka)
3. Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare. Znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec.( bazie)
4. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)
5. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą.(kurczątka)
6. Nie ma nóg, tylko „skoki”, nie ma oczu tylko „trzeszcze”, śpi w kotlinie niegłębokiej, kocha lasy i pól przestrzeń. (zajączek)
7. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze. (obrus)
8. Jak się nazywa wróbli śpiewanie? Każdy odpowie to jest……(ćwierkania)
9. Jak nazywa się ta pora roku, która spotyka się z zimą w marcu? (wiosna)
10. Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne kolorowe, zrobione z żywych gałązek wierzby, bazi, bukszpanu, lub sztucznych kwiatów. (palma)
11. Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy być w święta razem, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych, pogodnych świąt. (kartki)
12. Może być migdałowa, luksusowa, lukrowana, z rodzynkami, a każda zapachem kusi. (baba)

