Scenariusz zajęć zintegrowanych
ZAJĘCIA OTWARTE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,
Karolina Machowska
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku
KLASA : 1C
CZAS TRWANIA : 135 min
KRĄG TEMATYCZNY :
TEMAT DNIA W BLOKU : Poznajemy zwyczaje i tradycje wielkanocne.
TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:
Wielozdaniowe wypowiedzi na temat tradycji świąt wielkanocnych. Samodzielne układanie i zapisywanie zdań o własnych pracach przedświątecznych. Czytanie inscenizacji „Pisanki, kraszanki, malowanie jajka…”. Odgrywanie scenek dramowych- rozmowy pisanek. Łączenie rzeczowników z czasownikami. Rozpoznawanie głosek i liter w wyrazach według określonego wzoru. Obliczenia pieniężne w zakresie 20. Wykonanie pracy plastycznej- wyklejanie pisanki.
ZAKRESY EDUKACJI:
edukacja środowiskowa
edukacja matematyczna
edukacja polonistyczna
edukacja plastyczna
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:
Uczeń zna zwyczaje i tradycje wielkanocne kultywowane w Polsce (święconka, śmigus- dyngus).
Uczeń swobodnie wypowiada się na temat znanych tradycji i zwyczajów.
EDUKACJA POLONISTYCZNA:
Uczeń czyta głośno tekst z podziałem na role.
Uczeń odgrywa scenki inspirowane tekstem i zbliżającymi się świętami.
Rozpoznaje litery i głoski w wyrazach.
EDUKACJA MATEMATYCZNA:
Uczeń dokonuje obliczeń pieniężnych w zakresie 20.
EDUKACJA PLASTYCZNA:
Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób plastyczny.
EDUKACJA MUZYCZNA:
Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy
grupowej.
Uczeń w zabawie kupuje i płaci zgodnie z określonymi warunkami.
METODY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
INFORMACYJNE:
· wyjaśnienie werbalne
· wyjaśnienie ilustrowane
· opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
· opis z wykorzystaniem okazów naturalnych
HEURYSTYCZNE:
· problemowa
· elementy dyskusji
· elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
· aktywność indywidualna jednolita
· aktywność indywidualna zróżnicowana
· aktywność grupowa jednolita
· aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
KONWENCJONALNE:
Karty pracy
Zorganizowany sklepik, towary: kurczaczek, koszyk, bazie, pisanka, baranek, zajączek
Napisy do zdań z zeszytu ćwiczeń
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna
1. Czynności organizacyjno- porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz
przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.
Część główna
1. Wprowadzenie do tematu zajęć
Wykreślanka wyrazowa- hasło: Wielkanoc (ZAŁĄCZNIK NR 1)
2. Pogadanka na temat przygotowań świątecznych:
- jak przygotowujecie się do świąt?
- jakie wykonujecie czynności?
Układanie zdań- łączenie rzeczowników z czasownikami, rozpoznawanie czasowników- praca samodzielna ucznia (Ćw.1.s.43). (ZAŁĄCZNIK NR 2)
3. Zabawa dydaktyczna w sklep- kupowanie i płacenie. Nauczyciel pokazuje dzieciom produkty i rzeczy związane ze świętami wielkanocnymi. Zadaniem dzieci jest kupienie produktów za odpowiednią cenę. „Świąteczne zakupy”- obliczenia pieniężne. Planowanie wydatków według określonych warunków- praca samodzielna (Ćw.1. s.47)
4. Opowiadanie o znanych zwyczajach i tradycjach na podstawie ilustracji w zeszycie ćwiczeń i własnych doświadczeń. Wskazywanie tych zwyczajów, które są obchodzone w domach rodzinnych dzieci. Wyodrębnianie zwyczajów świątecznych- pogadanka na temat tradycji panujących w domach. Przyklejanie podpisów z wyklejanki (Ćw.3.s.46).
5. Czytanie przez nauczyciela inscenizacji dotyczącej świąt wielkanocnych. Nauczyciel wyznacza dzieci i przydziela im role. Próby głośnego czytania tekstu przez dzieci. Odgrywanie scenek dramowych - rozmowy świątecznych pisanek. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu kierowana pytaniami nauczyciela:
Kto występuje w tekście?
Jakie zwyczaje wielkanocne są w nim przedstawione?
Jakie zwyczaje obchodzi się w waszych domach?
6. Ćwiczenia w rozpoznawaniu głosek i liter w wyrazach. Uczniowie uzupełniają tabelę, wyróżniają głoski i litery, dzielą wyrazy na sylaby według wzoru. (Ćw.2. s.45)
7. Wykonanie pracy plastycznej- wyklejanie pisanki wielkanocnej za pomocą wydzierania kawałków bibuły.
III. Część końcowa
Podsumowanie najważniejszych wiadomości. Rozdanie dzieciom kart z pracą domową,
wyjaśnienie poleceń.
Zakres podstawowy dokończenie Ćm. 1.s.47
Podsumowanie zajęć
· Ze względu na aktywność dzieci
· Ze względu na zachowanie dzieci
Pożegnanie.