KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Opracowany przez Karolinę Mathiak
- nauczyciela stażystę
Temat : Tradycje i obyczaje Świąt Wielkanocnych
Data realizacji: 08. 04.2009.
Cele główne:
zapoznanie wychowanków z charakterem i tradycją Świąt Wielkanocnych
przybliżenie obrzędów ludowych związanych z Wielkanocą
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi dobrać elementy do wystroju związanego ze Świętami Wielkiej Nocy
potrafi wykonać ozdoby wielkanocne
potrafi pracować w grupie
Formy pracy:
praca indywidualna
praca grupowa
praca zbiorowa
Metody pracy:
słowna
plastyczna
elementy arteterapii
Środki dydaktyczne:
arkusze kolorowego papieru
kolorowe pisaki
kredki
kolorowe karteczki
nożyczki zwykłe i karbowane
krepa, bibuła
klej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie (krąg) :
przywitanie z grupa
opowiadanie o minionym dniu w szkole
określenie nastawienia do zajęć poprzez wskazanie numeru od 1 - 10
Pogadanka z dziećmi na temat zbliżających się Świąt, tradycji składania życzeń najbliższym :
Przykładowe pytania :
-Jakie ważne święta będą w tym miesiącu?
-Dlaczego te święta są ważne, co świętujemy, co ważnego się stało ?
-Jaki nastrój przyniosą te święta?
-W jaki sposób przygotowujemy się sami i nasze domy do świąt?
( sprzątanie, zakupy, zdobienie, poprawa zachowania, modlitwa.)
-Na jaką porę roku przypadają Święta Wielkanocne?
-Z jakimi kolorami kojarzy się wam wiosna?
( dzieci wskazują na kolory pomalowane przez nauczyciela na karcie)
-Jak określilibyśmy te kolory?
(radosne, żywe, wesołe . . .)
Przygotowywanie ozdób wielkanocnych:
przygotowanie miejsc pracy
zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania kolorowego jajka z barankiem w środku
wykonanie przez dzieci pracy plastycznej
pisanie życzeń świątecznych i doczepianie do jajka
Zakończenie :
porządkowanie sali
prezentacja wykonanych przez dzieci prac
nauczyciel zachęca do ozdobienia własnego domu
określenie przez uczestników numerem od 1 - do 10, jak podobały im się zajęcia.
Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Radzyniu Chełmińskim |
3