Konspekt temat 8

Przychodzeń Arkadiusz, 1m.

Konspekt

Temat 11: Doskonalenie poznanych elementów techniki gry. Indywidualne sposoby uwalniania się od przeciwnika. Ćwiczenia w formie ścisłej i fragmentów gry. Gra szkolna. Obrona 3:3. Atakowanie pozycyjne w oparciu o indywidualne uwalnianie się od przeciwnika. Sędziowanie.

Dyscyplina: Piłka ręczna

Czas trwania zajęć: 1,5h

Miejsce zajęć: Hala Gier

Sprzęt: 15 piłek, kontrasty

Zadania główne:

Umiejętności: Uczeń potrafi uwolnić się od przeciwnika, potrafi zastosować system obrony 3:3, potrafi sędziować mecz.

Sprawność motoryczna: szybkość, zwinność, orientacja

Wiadomości: Uczeń wie jak prowadzić skuteczną obronę, jak się uwolnić od przeciwnika. Wie jak sędziować.

Akcent wychowawczy: Duch rywalizacji, fair play.

Część lekcji Nazwa ćwiczenia Opis ćwiczenia Organizacja Czas trwania Uwagi
Wstępna Organizacja zajęć Podanie głównych zadań lekcji. Przygotowanie sprzętu i przyborów do zajęć. Sprawdzenie gotowości do zajęć – zbiórka raport, powitanie. 10 minut
Rozgrzewka Prowadzący prowadzi rozgrzewkę, uwzględniana jest każda partia ciała Rozgrzewka w biegu, następnie rozgrzewka w kole, rozciąganie. 15 minut Dać minutę na ewentualne dogrzanie się uczniom
Główna Doskonalenie już poznanych elementów gry Podania piłki w parach (w miejscu i w biegu) zakończone rzutem na bramkę. Ustawienie uczniów po 2 osoby linii wzdłuż pola bramkowego 5 minuty
Opanowywanie elementów taktyki indywidualnej (realizacja zadania głównego)

- bieg po prostokącie ( krok odstawno – dostawny, przeplatanka),

- w rzędzie wszyscy razem wykonują doskok i odskok,

- zaw.1 porusza się tyłem, nie pozwalając się wyprzedzić zaw. 2 który kozłując porusza się do przodu,

- zaw.1 kozłuje i stara się rzucić na bramkę, zaw. 2 stara się przeszkodzić,

- ćwiczący dobrani w pary, na boisku są ustawieni w rzędach obok jednej bramki, ćwiczenia wykonują para za parą na wyraźny znak prowadzącego. 15 minut Ważne, aby zawodnicy wykonywali zadania w systemie para po parze. Pozwoli to na utrzymanie porządku wśród zawodników oraz pozwala na zauważenie błędów każdego zawodnika indywidualnie.
Gra szkolna każdy obrońca kryje swojego zawodnika, nie można sobie przekazywać zawodników. Ćwiczący ustawieni na boisku, każdy z obrońców ma swojego atakującego, którego musi pilnować. 7 minut
Ćwiczenie systemu obrony 3:3 - Pokazanie i objaśnienie na czym polega ten system, ustawienie ataku i obrony 3:3 Uczniowie, stojąc w grupie zwracają uwagę na to co mówi prowadzący, ustawiają się w systemie 3:3 na znak prowadzącego 5 minuty Ewentualne korekty podczas ustawienia
Ćwiczenie Ataku pozycyjnego z uwzględnieniem systemu obrony 3:3 Obrona 3:3. Atakujący ustawieni na pozycjach, na znak prowadzącego zawodnicy ataku w 10 podaniach starają się ominąć obronę i oddać rzut na bramkę. Po rzucie zmiana obrony z atakiem. Uczniowie prawidłowo ustawieni na boisku. 8 minut Zwracamy uwagę, że jest to tylko gra zadaniowa. Zawodnicy powinni unikać fauli, stosować zasady fair play.
Gra właściwa 4 mecze po 5 minut Podział uczniów na 4 grupy. Wybór dwóch sędziów spośród ćwiczących. 20 minut Podpowiedzi odnośnie taktyki, techniki oraz przepisów i sposobu sędziowania.
Końcowa Organizacja i uspokojenie organizmu po zajęciach Omówienie zajęć oraz pożegnanie Dzieci w rozsypce rozciągają się na siedząco 5 minut