Układ magazynowo pompowy sem V

DANE OBLICZENIA WYNIKI
Dobór geometrii zbiornika A

VA=3,5m2

Zakładam:

DA=1400mm

VA=$\frac{\pi D_{A}^{2}}{4}$*HA => HA=$\frac{V_{A}*4}{\pi D_{A}^{2}}$

HA=$\frac{3,5*4}{\pi*{1,4}^{2}}$=2,27m

HAR=1,2 * HA

HAR=1,2*2,27=2,73m

Warunek 1:

HA>DA

2,27>1,4

Warunek spełniony

Warunek 2:

$\frac{H_{A}}{D_{A}}$≤30

$\frac{2,27}{1,4}$≤30

Warunek spełniony

HA=2,27m

HAR=2,73m

Warunek 1: spełniony

Warunek 2:

spełniony

Dobieram dennice:

DW=1400mm

HW=350

gn=10mm

HC=40mm

Masa dna = 177kg

Pojemność dna 359dm3

Dwa elementy: dno elipsoidalne =1400x10 – PN/M-35412 (mat. 15HM)

OBLICZANIE MASY APARATU A PODCZAS EKSPLOATACJI

tA=21OC

ρA20st.C=610 kg/m3

ρA40st.C=580 kg/m3

VA=3,5m2

Masa dwóch dennic +masa płaszcza +masa 3,5m3 amoniaku

ρA21st.C=610+(1-0)*$\frac{580 - 610}{40 - 0}$=609,25 kg/m3

mA= ρA* VA

mA =609,25*3,5=2132,3kg

ρA21st.C=609,25 kg/m3

mA=2132,3kg

Dobór geometrii zbiornika B

VB=7m2

Zakładam:

DB=1400mm

VB=$\frac{\pi D_{B}^{2}}{4}$*HB => HB=$\frac{V_{B}*4}{\pi D_{B}^{2}}$

HB=$\frac{7*4}{\pi*{1,4}^{2}}$=4,55m

HBR=1,2 * HB

HBR=1,2*4,55=5,46m

Warunek 1:

HB>DB

4,55>1,4

Warunek spełniony

Warunek 2:

$\ \frac{H_{B}}{D_{B}}$≤30

$\frac{4,55}{1,4}$≤30

Warunek spełniony

HB=4,55m

HBR=5,46m

Warunek 1: spełniony

Warunek 2:

spełniony

Dobieram dennice:

DW=1400mm

HW=350

gn=10mm

HC=40mm

Masa dna = 177kg

Pojemność dna 359dm3

Dwa elementy: dno elipsoidalne =1400x10 – PN/M-35412 (mat. 15HM)

OBLICZANIE MASY APARATU B PODCZAS EKSPLOATACJI

tB=14OC

ρB10st.C=999,6 kg/m3

ρB20st.C=998,2 kg/m3

VB=7m2

Masa dwóch dennic +masa płaszcza +masa 3,5m3 amoniaku

ρB14st.C=999,6+(4-0)*$\frac{998,2 - 999,6}{20 - 0}$=999,04 kg/m3

mB= ρB* VB

mB =7*999,04=6993kg

ρB14st.C= 999,04 kg/m3

mB=6993kg

ρstali=7860 kg/m3

DwA=1400mm

gn=10mm

Dz=1420mm

HA=2,27m

Zbiornik A

VC=P*H

VC=$\frac{\pi D_{A}^{2}}{4}$*HA

VC1=$\frac{\pi{1,4}^{2}}{4}$*2,27=3,49m3

VC2=$\frac{\pi{1,42}^{2}}{4}$*2,27=3,59 m3

Δ VA= VC2- VC1

Δ VA =3,59-3,49=0,1 m3

mpłA= ρstali* Δ VA

mpłA =7860*0,1=786kg

ρstali=7860 kg/m3

DwB=1400mm

gn=10mm

Dz=1420mm

HB=4,55m

Zbiornik B

VC=P*H

VC=$\frac{\pi D_{B}^{2}}{4}$*HB

VC1=$\frac{\pi{1,4}^{2}}{4}$*4,55=7m3

VC2=$\frac{\pi{1,42}^{2}}{4}$*4,55=7,20 m3

Δ VB= VC2- VC1

Δ VB =7,20-7=0,20 m3

mpłB= ρstali* Δ VB

mpłB =7860*0,20=1572kg

DwA=1400mm

DwB=1400mm

mA=2*177+786+2132,3=3272,3kg

mB=2*177+1572+6993=8919kg

DOBÓR ŁAP

Dla zbiornika A

Wielkość łap: 180

W=180

H=284mm

s=150mm

m=182mm

gc=10

gc1=5

gw=5

emax=150mm

masa 9,1kg

blacha wzmacniająca

Dla zbiornika B

Wielkość łap: 180

W=180

H=284mm

s=150mm

m=182mm

gc=10

gc1=5

gw=5

emax=150mm

masa 9,1kg

blacha wzmacniająca

WYZNACZENIE ŚREDNICY RUR WYLOTOWYCH PRZY ZBIORNIKACH A I B

ϕ=0,592-0,622

zakładam:

ϕ=0,622

Czas opróżniania zbiornika:

τ=$\frac{2*S_{o}}{\varphi*S*\sqrt{2g}}$*($\sqrt{H_{1}}$-$\sqrt{H_{2}}$)

So=$\frac{\pi D_{W}^{2}}{4}$

S=$\frac{\pi d_{W}^{2}}{4}$

τ=$\frac{2\frac{\pi d_{w}^{2}}{4}}{\varphi\frac{\pi d_{w}^{2}}{4}\sqrt{2g}}$*($\sqrt{H_{1}}$-$\sqrt{H_{2}}$)

dw=$\sqrt{\frac{2*D_{w}^{2}(\sqrt{H_{1}} - \sqrt{H_{2}})}{\text{τφ}\sqrt{2g}}}$

ZBIORNIK A

DwA=1400mm

H1=2730mm

τA=4min=240s

ϕ=0,622

dw=$\sqrt{\frac{2*{1,4}^{2}(\sqrt{2,73} - \sqrt{0})}{240*0,622*\sqrt{2*9,81}}}$=0,099m=99mm dw=99mm

Dobieram rury stalowe:

Dn=100mm

dz=108mm

gn=4mm

dw= dz-2* gn=108-2*4=100mm

masa jednostkowa: 10,3kg/m

Rura 108 x 4 – K18 – PN/H-74252

ZBIORNIK B

DwA=1400mm

H1=5460mm

ΤB=7min=420s

ϕ=0,622

dw=$\sqrt{\frac{2*{1,4}^{2}(\sqrt{5,46} - \sqrt{0})}{420*0,622*\sqrt{2*9,81}}}$=0,096m=96mm dw=96mm

Dobieram rury stalowe

Dn=100mm

dz=108mm

gn=4mm

dw= dz-2* gn=108-2*4=100mm

masa jednostkowa: 10,3kg/m

Rura 108 x 4 – K18 – PN/H-74252

Dobieram kołnierze i przyłączenia dla zbiorników A i B

Dn=100mm

Kołnierz:

dz=108mm

Dk=210mm

h=14mm

Dw=109mm

Dl=148mm

f=3mm

m=2,14kg

Kołnierz okrągły płaski g – 0,25/100/108 – St3S – PN/H-74731

Przyłączenie:

Do=170mm

Do=18mm

i=4mm

Mi=M16

W sumie 4 kołnierze

DOBÓR KOŁNIERZY NA ODCINKACH A-C i B-C

Dobieram kołnierze okrągłe płaskie do przyspawania

Element przyłączeniowy:

Dn=100mm

dz=108mm

Kołnierz:

Dk=210mm

h=14mm

Dw=109mm

Dl=148mm

f=3mm

m=2,14kg

Przyłączenie:

Do=170mm

Do=18mm

i=4mm

Mi=M16

Wg PN-/H-74731

Kołnierz okrągły płaski g – 0,25/100/108 – St3S – PN/H-74731

W sumie 10 kołnierzy

DOBÓR GEOMETRII ZBIORNIKA C

VA=3,5m2

VB=7m2

Zakładam:

DC=2200mm

VC= VA+ VB

VC=3,5+7=10,5 m2

VC=$\frac{\pi D_{C}^{2}}{4}$*HC => HC=$\frac{V_{C}*4}{\pi D_{C}^{2}}$

HC=$\frac{10,5*4}{\pi*{2,2}^{2}}$=2,76m

VC=10,5 m2

HC=2,76m

Hc z rezerwą 3,5m

Dobieram materiał i grubość:

Stal odporna na korozję

g=12mm

Dobieram dno elipsoidalne stalowe:

DW=2200mm

HW=550mm

Pojemność dna: 1394dm3

gn=12mm

HC=40mm

Masa dna: 520kg

Wg PN/M-35412

DOBÓR MIESZKALNIKA ZBIORNIKA C

tA=21OC

ηA20st.C=0,226*10-3
Pa*s

ηA30st.C=0,217*10-3
Pa*s

Lepkość cieczy w zbiorniku A:

ηA21st.C=(0,217*10-3-0,226*10-3)*0,1+0,226*10-3=2,251*10-3Pa*s

ηA21st.C=2,251*10-3
Pa*s

tB=14OC

ηB10st.C=13,0427*10-4
Pa*s

ηB20st.C=10,0008*10-4
Pa*s

Lepkość cieczy w zbiorniku B:

ηB14st.C=(10,0008*10-4-13,0427*10-4)*0,4+13,0427*10-4=1,1825*10-3Pa*s

ηB14st.C=1,182*10-3
Pa*s
Udziały masowe:

mA=2132,3kg

mB=6993kg

uA=$\frac{m_{A}}{m_{A} + m_{B}}$=$\frac{2132,3}{2132,3 + 6993}$=0,23

uB=1-0,23=0,77

uA=0,23

uB=0,77

Udziały molowe:

uA=0,23

uB=0,77

MA=17kg/kmol

MB=18kg/kmol

UA=$\frac{\frac{u_{A}}{M_{A}}}{\frac{u_{A}}{M_{A}} + \frac{u_{B}}{M_{B}}}$=$\frac{\frac{0,23}{17}}{\frac{0,77}{18} + \frac{0,23}{17}}$=0,24

UB=1-0,24=0,76

UA=0,24

UB=0,76

Gęstość zastępcza:

ρA21st.C=609,25 kg/m3

ρB14st.C= 999,04 kg/m3

ρZ=$\left\lbrack \sum_{i}^{}\frac{u_{i}}{\rho_{i}} \right\rbrack^{- 1}$=$\left\lbrack \frac{u_{A}}{\rho_{A}} + \frac{u_{B}}{\rho_{B}} \right\rbrack^{- 1}$=$\left\lbrack \frac{0,23}{609,25} + \frac{0,77}{999,04} \right\rbrack^{- 1}$=870, 88
kg/m3


Lepkość zastępcza mieszaniny:
ρZ=870,88kg/m3

uA=0,23

uB=0,77

ηA21st.C=2,251*10-3
Pa*s

ηB14st.C=1,182*10-3
Pa*s

ηZ=$\prod_{}^{}\eta^{X_{i}}$=ηAXA*ηBXB

XA=$\frac{\frac{u_{A}}{M_{A}}}{\sum_{}^{}\frac{u_{i}}{M_{i}}}$=$\frac{\frac{0,23}{17}}{\frac{0,23}{17} + \frac{0,77}{18}}$=0,24

XB=1-0,24=0,76

ηZ=(2, 251 * 10−3)0, 24*(1, 182 * 10−3)0, 76=1,37*10−3 Pa*s

ηZ=1,37*10−3 Pa*s
DOBÓR MIESZADŁA

Dobieram mieszadło śmigłowe trójłopatkowe

$\frac{d}{D}$=$\frac{1}{3,3}$

$\frac{H_{C}}{D}$=0,9÷1,3

$\frac{h}{d}$=0,75÷1,3

t=2*d

gdzie:

D-średnica mieszalnika

d-średnica mieszadła

HC-wysokość cieczy w mieszalniku

h-odległość mieszadła od dna zbiornika

t-skok gwintu śmigła

Wymiary mieszadła:

D=2200mm

HC=2760mm

$\frac{d}{D}$=$\frac{1}{3,3}$ => d=$\frac{D}{3,3}$

d=$\frac{2200}{3,3}$=666mm

$\frac{H_{C}}{D}$=$\frac{2760}{2200}$=1,25

$\frac{h}{d}$=1,1 => h=1,1*d

h=1,1*666=732,6

t=2*d = 2*666-1332mm

d=666mm

h=732,6

t=1332mm

Prędkość obrotowa:

w=5÷17m/s

d=666mm

zakładam:

w=6 m/s

n=$\frac{w}{\text{πd}}$=$\frac{6}{3,14*0,66}$=2,89 n=2,89obr/s
Liczba Reynoldsa

d=666mm

n=2,89obr/s

ρZ=870,88kg/m3

ηZ=1,37*10−3 Pa*s

Re=$\frac{n*d^{2}*\rho}{\eta}$=$\frac{2,89*{0,66}^{2}*870,88}{{1,37*10}^{- 3}}$=800245 Re=800245
Liczba Froude’a

d=666mm

n=2,89obr/s

Fr=$\frac{\text{dn}^{2}}{g}$=$\frac{{0,66*2,89}^{2}}{9,81}$=0,56 Fr=0,56
Moc mieszadła

Re=800245

Fr=0,56

z – odczytane z wykresu

z=1

i=1,7

k=18,0

d=666mm

n=2,89obr/s

ρZ=870,88kg/m3

N=Z FrPd5n3 ρ

p=$\frac{i - logRe}{k}$=$\frac{1,7 - log800245}{18}$=-0,23

N= 1 * 0, 56−0, 23*0, 665 * 2, 893*870,88=
3008W=3,0kW

N=3,0kW
WYZNACZENIE ŚREDNICY RURY WYLOTOWEJ ZBIORNIKA C

D=2200mm

HC=H1=2760mm

τm=9min=540sek

ϕ=0,622

dw=$\sqrt{\frac{2*D_{w}^{2}(\sqrt{H_{1}} - \sqrt{H_{2}})}{\text{τφ}\sqrt{2g}}}$

dw=$\sqrt{\frac{2*2,2*(\sqrt{2,76} - \sqrt{0})}{540*0,622\sqrt{2*9,81}}}$=78mm

dw=78mm

Dobieram rury stalowe:

Dn=80mm

dz=88,9mm

gn=3,2mm

dw= dz-2* gn=88,9-2*3,2=82,5mm

Dobieram kołnierze okrągłe płaskie do przyspawania:

Element przyłączeniowy:

Dn=80mm

dz=88,9mm

Kołnierz:

Dk=190mm

h=14mm

Dw=90,5mm

Dl=128mm

f=3mm

m=1,84kg

Przyłączenie:

Do=150mm

do=18

i=4mm

Mi=M16

PN/H-74731

W sumie 12 kołnierzy.

OKREŚLENIE MASY ZBIORNIKA C

VC=10,5 m2

HC=2,76m

Hc z rezerwą= 3,5m

ρZ=870,88kg/m3

gn=12mm

DC=2200mm

Masa dna: 520kg

ρstali=7860 kg/m3

m=mC+2*md + mpł,C

mc= VC* ρZ=10,5*870,88=9144,24kg

VC z rezerwą= Pp*H

VC z rezerwą= $\frac{\pi D^{2}}{4}$*HC z rezerwą

VC1=$\frac{3,14*{2,2}^{2}}{4}$*3,5=13,29m3

VC2=$\frac{3,14*{2,224}^{2}}{4}$*3,5=13,59m3

Δ VC= VC2- VC1=13,59-13,29=0,30 m3

mpł,C= ρstali* Δ VC=7860*0,30=2358kg

m=9144,24+2*520+2358=12542,24kg

m=12542,24kg
DOBÓR GEOMETRII ZBIORNIKA MAGAZYNOWEGO D

VD=10,5 m2

D=2400mm

VD=$\frac{\pi D^{2}}{4}$*HD => HD=$\frac{4V}{\text{πD}^{2}}$

HD=$\frac{4*10,5}{3,14*{2,4}^{2}}$=2,32m

HD=2320mm

Dobieram materiał i grubość:

Stal odporna na korozję

gn=12mm

Wybieram dno elipsoidalne stalowe:

Dw=2400mm

Hw=600mm

Pojemość dna = 1810dm3

Masa dna 615kg

Hc=40mm

Dno elipsoidalne 2400 x 12 – PN/M-35412 (mat. 15HM)

Vr=20+30%

Zakładam:

H=4500mm

V=$\frac{{\pi*2}^{2}}{4}$*4,5=14,13m3

Vr=$\frac{14,13 - 10,5}{10,5}$*100%=34%

Vr=34%
OKREŚLENIE MASY ZBIORNIKA D

VD=10,5 m2

ρZ=870,88kg/m3

gn=12mm

D=2400mm

Masa dna: 615kg

ρstali=7860 kg/m3

HD=2320mm

HD z rezerwą=3m

m=mD+2*md + mpł,D

mD= VD* ρZ=10,5*870,88=9144,24kg

VD z rezerwą= Pp*H

VD z rezerwą= $\frac{\pi D^{2}}{4}$*HD z rezerwą

VD1=$\frac{3,14*{2,4}^{2}}{4}$*3=13,56m3

VD2=$\frac{3,14*{2,44}^{2}}{4}$*3,5=14,02m3

Δ VD= VD2- VD1=14,02-13,56=0,46 m3

mpł,D= ρstali* Δ VD=7860*0,46=3615,6kg

m=9144,24+2*615+3615,6=13989,84kg

m=13989,84kg
WYZNACZENIE ŚREDNICY RURY WYLOTOWEJ ZBIORNIKA D

D=2400mm

HD=H1=2760mm

Zakładam:

τ=12min=720s

ϕ=0,622

dw=$\sqrt{\frac{2*D_{w}^{2}(\sqrt{H_{1}} - \sqrt{H_{2}})}{\text{τφ}\sqrt{2g}}}$

dw=$\sqrt{\frac{2*{2,4}^{2}(\sqrt{2,76} - \sqrt{0})}{720*0,622\sqrt{2*9,81}}}$=0,098m=98mm

dw=98mm

Dobieram rury stalowe:

Dn=100mm

dz=108mm

gn=4mm

Masa jednostkowa = 10,3 kg/m

PN/H-74252

Dobieram kołnierz okrągły płaski do przyspawania:

Element przyłączeniowy:

Dn=100mm

dz= 108mm

Kołnierz:

Dk=210mm

h=14mm

Dw=109mm

Dl=148mm

f=3mm

m=2,14kg

Przyłączenie:

Do=170mm

do=18

i=4mm

Mi=M16

PN/H-74731

Kołnierz okrągły płaski : g-0,25/100/108 – St3S – PN/H - 74731

DOBÓR ŁAP DLA ZBIORNIKA C

Wielkość łap: 250

w=250

ge1=8

gw=6

gc=14

H=395mm

s=210mm

m=250mm

emax=200mm

masa = 26kg

blacha 250

DOBÓR PODPÓR POZIOMYCH APARATÓW CYLINDRYCZNYCH DLA ZBIORNIKA D

Odmiana C (aparat o średnicy Dw=2400mm )

a=2140mm

b=350mm

m=2100mm

n=650mm

h=740mm

c=170mm

z=1050mm

G=10mm

E1=1900mm

E2=290mm

Masa = 240kg

DOBÓR POMPY
Opory liniowe:

W=6m/s

dw=78mm

ρZ=870,88kg/m3

ηZ=1,37*10−3 Pa*s

L= 4,30m

ΔPl=λ$\frac{w^{2}\rho_{z}}{2}$*$\frac{L}{d_{w}}$

Re=$\frac{wd_{w}\rho_{z}}{\eta_{z}}$=$\frac{6*0,078*870,88}{1,37*10^{- 3}}$=297497

λ=$\frac{0,3164}{\text{Re}^{0,25}}$=$\frac{0,3164}{297497^{0,25}}$=0,0135

ΔPl=0,0135*$\frac{6^{2}*870,88}{2}$*$\frac{4,3}{0,078}$=11666Pa

ΔPl=11666Pa
Opory miejscowe:

W=6m/s

ρZ=870,88kg/m3

dw=100mm

ΔPM$\frac{w^{2}\rho_{z}}{2}$

Dla zaworu: ξ=3,4

ΔPM,z= 3,4*$\frac{6^{2}*870,88}{2}$=53297Pa

5 ΔPM,z= 3,4*$\frac{6^{2}*870,88}{2}$=266485Pa

Dla kolanka 90O:

$\frac{\text{Re}}{d_{w}}$=$\frac{0,9}{0,078}$=1,53

ΔPM,K= 1,53*$\frac{6^{2}*870,88}{2}$=23984Pa

6ΔPM,K= 1,53*$\frac{6^{2}*870,88}{2}$=143904Pa

ΔPM=143904Pa
Opory hydrostatyczne:

ρZ=870,88kg/m3

H=2,30m

ΔPH= ρZ*g*H=870,88*9,81*2,30=19649Pa ΔPH= 19649Pa
Opory całkowite:

ΔPl=11666Pa

ΔPM=143904Pa

ΔPH=19649Pa

ΔPC=11666Pa+143904Pa+19649Pa=175219Pa

Wysokość podnoszenia pompy:

ΔPC= 175219Pa

ΔPC=175219Pa

ρZ=870,88kg/m3

H=$\frac{\text{ΔPc}}{\rho*g}$=$\frac{175219}{870,88*9,81}$=20,5m H= 20,5m
Moc pompy:

ΔPC=175219Pa

$\dot{V}$=0,0110m3/s

Zakładam:

ηpompy=85%

N=$\frac{\Delta Pc*\dot{V}}{\eta\text{pompy}}$=$\frac{175219*0,0110}{0,85}$=2267,54W2,3 kW N2,3 kW

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ANATOMIA EGZAMIN UKŁAD NERWOWY ODPOWIEDZI SEM I
2 Układ krążenia TSM 2 sem
Uklad pokarmowy, biotechnologia 2 sem rok2, pobrane z góry DS 7, z góry, Rok II, Dydaktyka biologii
ANATOMIA EGZAMIN UKLAD MIESNIOWY ODPOWIEDZI SEM I
ANATOMIA EGZAMIN UKŁAD KOSTNY ODPOWIEDZI SEM I
Statyka - Przestrzenny Układ Sił, sem II, Mechanika Techniczna I - Wykład.Ćwiczenia, Zestaw V (oce)
TEATR OPRACOWANIA I sem, Raszewski- Uk+éad S, Raszewski - układ S
SEM 05- ZESPOŁY RUCHOWE, Medycyna, Neurologia, 3 uklad ruchowy
nasz syst ostrzeg, biotechnologia Sem 5 Olsztyn, III rok, układ immu2009
SEM 2 Gospodarka zapasamu i magazynem praca semestralna (A5)
Badanie układów iskiernikowych powietrznych - układ płaski i walcowy, studia, 4 sem
Statyka - Płaski Układ Sił, sem II, Mechanika Techniczna I - Wykład.Ćwiczenia, Zestaw V (oce)
praca sem 1 z Gospodarka zapasami i magazynem
SEM 1 Gospodarka zapasami i magazynem praca semestralna (A5)
Badanie układu pompowego zasilanego przemiennikiem częstotliwości, Politechnika Opolska, sprawozdani
Badanie układów iskiernikowych powietrznych - układ płaski i walcowy(2), studia, 4 sem, sprawka
Urządzenia 9 - układ przekładniki napięciowe protokół (tylko, Politechnika Lubelska, Studia, semestr

więcej podobnych podstron