KONSPEKT ZAJEĆ REALIZOWANYCH W GRUPIE JEŻYKÓW (3-latki)
Cele- dziecko:
- jest świadome konieczności pomagania ptakom zimą (kształtowanie postawy proekologicznej)
- wie jakim pokarmem żywią się ptaki
- potrafi dopasować ilustrację do fragmentu opowiadania
- potrafi czekać na swoją kolej
- uczestniczy w rozmowie na określony temat
Cele dla dzieci niepełnosprawnych:
- siedzi z grupą dziećmi podczas i bierze w nich aktywny udział (Amelka, Mateusz, Szymon, Mikołaj),
- skupia uwagę na zajęciach (Amelka, Mateusz, Mikołaj)
- uczestniczy w części zajęć pod opieką osoby wspomagającej, skupia uwagę na obrazkach, nazywa obiekty na nich widniejące. Indywidualnie z nauczycielem wspomagającym po zajęciach opowiada historyjkę obrazkową w sposób uproszczony.
Pomoce dydaktyczne: Ilustracje do opowiadania, opowiadanie, okruszki, ziarenka, szyszki, roztopiony tłuszcz, kawałki słoninki, drucik, podkład muzyczny do zabawy ruchowej.
Przebieg:
Pokaz ilustracji do opowiadania. Dzieci przyglądają się ilustracjom. Następnie słuchają opowiadania i po każdej krótkiej części starają się dopasować pasującą do niej ilustrację. W ten sposób powstaje historyjka obrazkowa.
Rozmowa kierowana na temat sytuacji ptaków zimą i możliwości pomocy im.
Zimowa zabawa ruchowa do muzyki.
Wykonanie karmników dla ptaszków z szyszek, ziarenek, okruszków i słoninki. Podczas pobytu w ogrodzie dzieci z pomocą nauczyciela wieszają karmniki na gałęziach drzew i krzewów.
Opowiadanie
1. Zbliżała się zima. Pewnej nocy cos zmieniło się na świecie. Wszystko stało się białe. To śnieżny puch pokrył wszystko wokół, zmieniając świat w śnieżną krainę.
2. Rano rodzina wróbli wyleciała z gniazda w poszukiwaniu jedzonka na śniadanie. Śnieg przykrył jednak całą ziemię i ptaszki niczego nie mogły znaleźć. Były bardzo głodne . Martwiły się, co teraz będzie? W południe spotkały 2 sikorki. One także nie mogły znaleźć nic do jedzenia.
3. Tymczasem Pani w przedszkolu postanowiła omówić z dziećmi bardzo ważną sprawę. Po śniadanku wszyscy w kółeczku usiedli na dywanie. Pani opowiadała dzieciom o trudnej sytuacji ptaków zimą, o tym, że głodują, bo trudno im znaleźć pod śniegiem cokolwiek do zjedzenia. Dzieci wspólnie z Panią zastanawiały się, co można zrobić, by pomóc biednym ptaszkom. Wspólnie wpadli na pomysł, że mogliby przecież dokarmiać ptaszki. Pani przyniosła okruszki i ziarenka dla wróbelków, a także słoninkę dla sikorki.
4. Dzieci ubrały się i wspólnie z Panią wyszły do ogrodu. Na drzewie wisiał karmnik dla ptaków. Dzieci wsypały do niego okruszki i ziarenka. Obok na gałązce powiesiły słoninkę dla sikorek. Ptaszki szybko wyczuły jedzonko i zleciały się do karmika. Najadły się do syta i były bardzo zadowolone i wdzięczne dzieciom, a dzieci cieszyły się, że mogły pomóc.
2. rozmowa kierowana
- o czym było to opowiadanie
- co się dzieje z ptaszkami zimą?
- co możemy zrobić, aby im pomóc?
- co włożymy do karmnika? Czy żywią się ptaszki zimą?
Prezentacja słoninki, ziarenek, okruszków chleba
KONSPEKT NR 2
Nastroszyły swoje piórka sikorki wróbelki,
bo od rana dziś na dworze
jest mróz bardzo wielki.
Głód dokucza biednym ptaszkom.
Burczy w brzuszkach małych.
Pomóż ptaszkom, by na wiosnę znów nam zaśpiewały.
Dla wróbelka garść pszenicy i okruszki chleba, .
Dla sikorek płat słoninki
Tego ptaszkom trzeba.
Biegały ptaszki T. Kubiak
Biegały, ptaszki biegały
po śniegu jak płótno białym.
Stukały dzióbkiem w okienko:
- Rzućcie nam prosa ziarenko!
Ziemia na kamień zmarznięta.
- Czy o nas nikt nie pamięta?
Wybiegły dzieci z przedszkola,
sypią ziarenka na pole.
Ptaszki ziarenka zebrały
i dalej - frrr – poleciały.
2. rozmowa kierowana
- o czym był wiersz?
- pamiętacie co się dzieje z ptaszkami zimą?
- co możemy zrobić, aby im pomóc?
- co włożymy do karmnika? Czy żywią się ptaszki zimą?
Zabawa ruchowa……………..
Wykonanie plakatu dużego – drzewa farbami, karmnik wydzierany, w środku ziarenka i okruchy przyklejone, ptaszki z orgiami z piórkami. Śnieg z waty.