Scenariusz zajęć wprowadzających nową literę [K] w klasie I
CELE OGÓLNE:
Poznanie i nauka pisania nowej litery „K”, „k”
Doskonalenie czytania i pisania wyrazów z poznanymi literami
Wyrabianie sprawności manualnej
CELE SZCZEGÓŁOWE
Dz. potrafi nakreślić literę „k” w dużym i małym formacie
Dz. czyta wyrazy zawierające nową literę
Dz. potrafi zapisać nową literę w połączeniu z wcześniej poznanymi
METODY:
Słowna
Oglądowa
Czynnościowa
FORMY:
Grupowa
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Schematy litery wyrysowane na dużym formacie
Podręcznik
Zeszyt ćwiczeń
Kartoniki w kolorach czerwonym i niebieskim
Flamastry
Wyrazy zawierające literę „k”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zapoznanie się z nową literą
Prezentacja litery „k”, K” w dużym formacie na tablicy
Omówienie kształtu litery, wypowiedź dzieci na temat jej kształtu, swoich skojarzeń
Przygotowanie do pisania
„pisanie w powietrzu” wielkiej i małej litery
Pisanie
wyrysowanie kształtu litery flamastrem na kartce formatu A4
praca w zeszycie ćwiczeń:
Zapis liter „K” „k” w dużym i normalnym formacie
Przepisywanie połączeń literowych (ćw. 1 str. 70)
Przepisywanie połączeń zdań (ćw. 2 str. 70)
Czytanie
Wybieranie z rozsypanki wyrazów zawierających nową literę
Dzielenie wyrazów na głoski i sylaby
Podział liter w wyrazach na samogłoski i spółgłoski ( dziecko czyta wybrany wyraz przeskakuje na kartonik w kolorze czerwonym gdy jest to samogłoska, w przypadku spółgłoski na niebieski)
Praca w podręczniku (str. 22)
Zapoznanie się z wierszem Ewy Zawistoskiej „Co się śni kotu”
Samodzielne czytanie krótkiego tekstu zawartego w podręczniku
Przygotowała:
Paulina Winiarska
pw i pp II rok
niestacjonarne
Używane podręczniki i zeszyty ćwiczeń:
„Już w szkole” wyd. NOWA ERA
M. A. Szymańska