25.02.2014
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III
Temat bloku tematycznego: Świat filmu.
Temat dnia: Powstanie filmu.
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się;
bogacenie słownictwa;
dodawanie i odejmowanie licz dwucyfrowych;
wykonanie montażu filmu z wycinanek;
odgrywanie scenek dramowych;
ćwiczenie sprawności i umiejętności gimnastycznych;
pisownie wyrazów „rz” wymienne;
Cele szczegółowe
uczeń:
wypowiada się na temat Jak powstaje film?
potrafi wymienić nazwy zawodów ludzi związanych z filmem;
wie, że film jest dziełem zbiorowym;
wie na czym polega praca poszczególnych ludzi pracujących nad powstaniem filmu;
potrafi opowiedzieć w jaki sposób powstaje film;
potrafi pisać wyrazy z trudnościami ortograficznymi;
poprawnie formułuje wypowiedzi na dany temat;
wypełnić samodzielnie karty pracy;
dodawać i odejmować liczny dwucyfrowe;
potrafi współpracować w grupie;
wykonać charakteryzację aktorów i aktorek do filmu;
zrobić montaż filmu z wycinanki;
ćwiczyć sprawności i umiejętności gimnastyczne.
Metody pracy:
- słowne ;
- oglądowe ;
- aktywizujące ;
- działań praktycznych;
Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki, karty pracy, diagram, kartki z nazwami zawodów związanych z powstawaniem filmu, ćwiczenia do matematyki, płyta CD z muzyką z filmu W pustyni i w puszczy, kredki ,taśma klejąca, nożyczki.
Czas trwania:
3 x 45 min
Zapis w dzienniku:
Dłuższe wypowiedzi na temat „Jak powstaje film?”- na podstawie ilustracji i tekstu w podręczniku. Znaczenie pracy aktora, reżysera, kamerzysty, operatora dźwięku, scenografa i innych osób pracujących przy tworzeniu filmu. Charakteryzacja aktora. Bogacenie słownictwa Bogacenie słownictwa o wyrazy związane z filmem. Dodawanie i odejmowanie licz dwucyfrowych. Montaż filmu – klejenie taśmą klatek filmowych. Opowiadanie filmu na podstawie ułożonych w odpowiedniej kolejności obrazów- klatek filmowych. Osobowe formy czasownika. Pisownia wyrazów z „rz”. Ćwiczenia sprawności i umiejętności gimnastycznych.
Przebieg zajęć:
Wyszukanie w diagramie 5 wyrazów związanych z filmem – załącznik 1.
(hasła: aktor, film, kamera, reżyser, komedia)
Wypowiedzi U. na temat: Jak powstaje film? – na podstawie tekstu i ilustracji (P.s. 94 - 95)
Kto pracuje nad postawaniem filmy? (scenarzysta, scenograf, charakteryzator, aktor, operator kamer, operator dźwięku, montażysta, reżyser)
Kto kieruje pracą na planie filmowym?
Jakie czynności wykonuje w czasie kręcenia filmu?
Jakie ma zadanie po nakręceniu wszystkich scen?
Gromadzenie słownictwa związanego z filmem: scenarzysta, plan filmowy, reżyser, scenograf, operator, aktor, statysta, dubler, kaskader, montaż scen filmowych, kamera, oświetlenie, charakteryzator.
Ćwiczenia dramowe „Filmowcy przy pracy nad filmem”.
Podpisywanie obrazków przedstawiających kolejne etapy powstawania filmu. (K.46, ćw.1)
Uzupełnianie zdań wyrazami: kamerzysta, scenarzysta, scenograf, reżyser, aktor i zapisywanie ich w zeszycie.
Czytanie wyrazów. Zaznaczanie pól z czasownikami w formie osobowej.
Wyjaśnianie pisowni wyrazami z rz wymiennym.
Wykonanie charakteryzacji aktorów i aktorek do filmu (Indianina, pirata, kosmitki, Murzynki).
Wypowiedzi U. na temat wykonanych charakteryzacji. Podawanie tytułów filmów, w którym mogły by wystąpić te postaci.
Słuchanie muzyki filmowej – muzyka Krzesimira Dębskiego do filmu W pustyni i w puszczy
Określanie nastrojów wysłuchanej muzyki (CD).
Montaż filmu: (K.47, Ćw.2)
-wycinanie klatek filmowych,
-porządkowanie wyciętych obrazów wg kolejności zdarzeń,
-klejenie przezroczystą taśmą klatek filmowych.
Opowiedzenie historii przestawionej na wykonanej taśmie filmowej.
Dodawanie i odejmowanie licz dwucyfrowych. (K.M. 22)
Ćwiczenia sprawności i umiejętności gimnastycznych:
zbiórka w szeregu;
rozgrzewka;
zabawa ożywiająca;
ćwiczenia kształtujące;
ćwiczenia na materacu;
ćwiczenia uspakajające.
ZAŁĄCZNIK NR.1