Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: „Naszyjnik zimy”…ułóż
Cele ogólne:
Wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole, podporządkowanie się przyjętym zasadom .
Stwarzanie ogólnej atmosfery wychowawczej opartej na życzliwości , współpracy oraz opiekuńczości w stosunku do potrzebujących pomocy.
Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności manualnych .
Rozwijanie wyobraźni twórczej.
Pomoce: wełna czesankowa w różnych kolorach, mydło w płynie, folia bąbelkowa, pojemnik na wodę, ocet, szpilki jubilerskie, szczypce z zaokrąglonymi końcami, makarony o różnych kształtach, pistolet do kleju silikonowego na gorąco, klej silikonowy, farba w sprayu w kolorze złotym, srebrnym i niebieskim, gruba żyłka, koraliki różnego rodzaju.
Przebieg zajęć:
Przywitanie dzieci i odczytanie listu od Zimy: np. „Kochane dzieci, już niedługo wybieram się na bal (pokaz mody). Niestety nie mam żadnego naszyjnika. Proszę Was, abyście wykonali taki naszyjnik dla mnie. Dziękuję Wam za to. Wasza Pani zima”.
Pokazanie dzieciom trzech stanowisk do wykonania różnych naszyjników (w grupie młodszej będzie to jedno stanowiska):
Stanowisko I – wykonanie naszyjnika z wełny czesankowej
Stanowisko II – wykonanie naszyjnika z makaronu (sklejanie makaronu pistoletem, malowanie farbą)
Stanowisko III – nawlekanie koralików na grubą żyłkę.
Zabawa ruchowa WODA-LÓD - w tej zabawie udział biorą wszyscy. Na środku sali rysujemy kredą okrąg (jeśli jest ona wyłożona wykładziną lub podłoga może się zniszczyć - możemy użyć kawałka włóczki). Środek okręgu to lód, na zewnątrz jest woda. Na hasło „lód” wszyscy wchodzą do środka okręgu, na hasło „woda” wyskakujemy z okręgu. Kto się pomyli - odpada z gry.
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Zima w utworach muzycznych – udział rodziców w koncercie
Cele ogólne:
- nawiązanie komunikacji z dziećmi i rodzicami,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
- stworzenie ciepłego i pogodnego nastroju
Pomoce:
Dekoracja sali w kolorze białym (balony, obrusy, firany, prześcieradła, wstążki), białe chustki dla każdego dziecka, domek na świecę zapachową (świeczka o zapachu mięty), olejek do masażu o zapachu mięty, lampa nadfioletowa. Płyta CD z nagraniem „Sanna” Mozarta, „Walc łyżwiarzy” Waldteufela, "Zima" Vivaldiego, " kule ze styropianu, chusta Klanzy, muzyka relaksacyjna.
Przebieg zajęć :
1. Zapalnie lampki zapachowej (zapach mięty)
2. Obejście z lampką kręgu dzieci i rodziców (wymienienie imion, zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia - ciepły, jasny).
3. Piosenka na powitanie z wymienieniem imienia każdego dziecka i jednocześnie masaż dłoni oliwką zapachową (zapach oliwki - miętowy). Piosenka - na melodie "Panie Janie". słowa "Witaj" (imię dziecka)/x2, jak się masz / x2 Wszyscy cię witamy\ kochamy\ Bądź wśród nas /x – rodzic z dzieckiem masują sobie dłonie olejkiem.
4. Nauczyciel prosi, aby wszyscy się odprężyli i wysłuchali jak sławni kompozytorzy w swoich utworach przedstawili zimę.
5. Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnej zabawy. Zakładanie na głowy dzieci białych chust, dzieci zdmuchują chustkę z głowy.
6. Zaciemnienie sali: szukanie z lampką dzieci, wymawianie ich imion, dziecko odpowiada na wezwanie. Oglądanie naświetlonych ubrań koloru białego w ciemności.
7. Gaszenie lampki zapachowej.
8. Zabawa z chustą "Tańczące kule" - podrzucanie na chuście Klanzy styropianowych kuli,
(w tle muzyka relaksacyjna)
9. Podziękowanie i pożegnanie wszystkich uczestników (dzieci i rodziców).
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Zimowy krajobraz – zajęcia plastyczne
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych przeżyć w formie plastycznej, poznanie nowej techniki malarskiej,
- kształtowanie nawyku prawidłowego trzymania pędzla,
-rozwijanie zainteresowań plastycznych,
-umożliwienie kontaktu ze sztuka,
Pomoce: 2 paczki, papierowe kule, reprodukcje zimowych pejzaży, sztalugi, kartki papieru (podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem dziecka), słoiczki z mlekiem, pędzle, emblematy z podpisem dziecka, nagranie z piosenką „Śnieżki”, klamerki do bielizny, wiersze: L. J. Kern- „Śnieg” , T. Kubiak- „Zaczarowany ogród” , żelazko, deska do prasowania
Przebieg zajęć:
Rozmowa Recytacja wiersza„Śnieg” L.J. Kern Zabawa ruchowa „Śnieżki”
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel przynosi dwie paczki. W pierwszej są papierowe kule. Papierowe kule zostają wysypane na środek sali. Każde dziecko zabiera jedna kule. Spacerują po Sali i podrzucają kule do góry, łapią je. Na sygnał uderzenie w tamburyno - celują kulami do pudełka .
Dzieci siadają przed sztalugami. Wybrane dziecko rozpakowuje następne pudełko. Wyjmuje z niego obrazy( reprodukcje) pejzaży zimowych. -Zapraszam was do galerii. Kto wie co to jest galeria? -Galeria to takie miejsce gdzie malarze wystawiają Nauczyciel wiesza obrazy na sztalugach. -Jak należy zachowywać sie w galerii? Dzieci przechodzą gęsiego i oglądają wystawę. -Co przedstawiają te obrazy? Są to pejzaże, czyli krajobrazy przedstawione na obrazie. -Co było potrzebne malarzowi aby namalował taki obraz? -My dzisiaj też pobawimy sie w malarzy .Będziemy malować zaczarowany zimowy ogród
Nauczyciel recytuje wiersz T. Kubiaka „Zaczarowany ogród” -Jaki to jest ten zaczarowany ogród? -Jakim kolorem będziemy dzisiaj malować? -Przyniosłam dzisiaj zaczarowana farbę biała. Nauczyciel pokazuje w słoiczkach biały płyn. Dzieci podchodzą do stoliczków oglądają, wąchają, sprawdzają dotykiem. Prowadzący pozwala sprawdzić płyn językiem.(Zwraca uwagę, że nie wszystkie materiały do malowania można smakować.) Dzieci rozpoznają, że jest to mleko. -Tak dzisiaj malować będziemy mlekiem. Przekonamy sie czy jest dobrym materiałem malarskim.
Dzieci siadają za stolikami, na wyznaczonych miejscach (krzesełka podpisane emblematem z imieniem), na których są białe kartki papieru(podpisane na odwrotnej stronie), pędzelki, słoiczki z mlekiem. -Malując mlekiem musimy pamiętać, że jest bardzo rzadkie. Nabierając mleko na pędzelek uważamy aby z niego nie kapało. Pamiętamy również, że nie naciskamy pędzelka na kartkę . Rysujemy kontury, nie zamalowujemy powierzchni w środku. Często maczamy pędzel w mleku. Nauczyciel pokazuje dzieciom nowa technikę. Sposób wykonania. Dzieci malują mlekiem swój zaczarowany zimowy ogród.
-Dlaczego nie widać waszych obrazków? -Nie martwcie sie . Chwile poczekamy aż wasze prace wyschną. Pamiętamy o odłożeniu pędzli na wyznaczone miejsce, zasuwamy krzesełka. Sprawdzenie czy prace dzieci wyschły. Dzieci stwierdzają, że na kartkach nic nie widać. -Spróbujemy teraz odczarować wasze obrazki. Musicie usiąść daleko ode mnie bo inaczej czarowanie nie wyjdzie.(W tym czasie może być potrzebna pomoc drugiej dorosłej osoby. Należy zachować bezpieczna odległość dzieci od _żelazka. ) Nauczyciel na desce do prasowania prasuje obrazki pod gazeta. Gotowe prace układa na dywanie. Zadaniem dzieci jest rozpoznać swój obrazek. Kiedy nie rozpoznają nauczyciel pomaga odczytując imię dziecka na odwrocie pracy.
-Zrobimy sobie teraz mała galerie. Na wyznaczonych sznurkach dzieci przypinają obrazki klamerkami do bielizny lub robi to nauczyciel.
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Budowanie igloo – dmuchanie balonów.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- pobudzenie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci
Pomoce: balony w kolorze białym, dwustronna taśma klejąca, krótka bajka o przygodach pingwinka, komputer
Przebieg:
Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy : RODZINA PINGWINÓW - „mamusia” i „tatuś-pingwin” trzymając między sobą (bez pomocy rąk - ręce są splecione z tyłu) „dziecko-pingwinka” np. balonik, muszą przenieść je na drugą stronę sali. Której parze uda się tego dokonać, ta wygrywa.
Zaprezentowanie dzieciom krótkiej (kilkuminutowej) bajki o pingwinkach.
Zaproszenie dzieci do wspólnego budowania igloo dla pingwinków z balonów. Dzieci starsze mogą same dmuchać balony, dzieciom młodszym należy uszykować balony już nadmuchane. Sklejanie ze sobą balonów w kształt igloo.
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: W krainie pingwinów – praca techniczna.
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z życiem zwierząt w klimacie polarnym.
- zapoznanie dzieci z krajobrazem polarnym,
-kształtowanie wyobraźni,
- rozwijanie twórczego myślenia.
Pomoce: mapa fizyczna świata, komputer, multimedialna „Encyklopedia Przyrody”, tekturowe szablony, biały, czarny i pomarańczowy papier, kry wycięte ze styropianu, nożyczki, klej, kulki styropianu lub białe firanki, pocięta folia przezroczysta, niebieska i żółta
Przebieg zajęć:
Scenerię należy przygotować wcześniej. W krainie pingwinów nie może też zabraknąć sopli lodu - rożków z kartonu. Padający śnieg mogą imitować białe firanki (na wszelki wypadek lepiej wykorzystać te niepotrzebne już nikomu) lub nawleczone na nitkę pojedyncze kulki styropianu. Zorzę polarną mogą imitować zawieszone na rozpiętej między ścianami nitce kawałki folii pocięte na drobne paski
Część wstępna– nauczyciel wprowadza dzieci w temat zajęć. Wskazuje na mapie strefy klimatu polarnego na półkuli północnej (Arktyka) i południowej (Antarktyda). Krótko omawia cechy klimatu polarnego i warunki życia panujące na Antarktydzie i Arktyce. Korzystając z multimedialnej„Encyklopedii przyrody” demonstruje krótki film na ten temat. Pokazuje gatunki zwierząt żyjących w klimacie polarnym zwłaszcza pingwiny– ich gatunki, wygląd.
Nauczyciel zachęca dzieci do wykonania modelu pingwina na krze. Rozdaje szablony i opisuje sposób wykonania. Dzieci odrysowują poszczególne elementy na białym i kolorowym papierze, składają je i sklejają według wskazówek nauczyciela. Dzieci młodsze muszą mieć przygotowane wcześniej i wycięte elementy. Gotowe figurki ptaków dzieci przyklejają do kry. Wykonane w ten sposób pingwiny zostają umieszczone na tle zorzy polarnej.
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Taniec „pingwinów”.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
- wyzwalanie różnych sposobów ekspresji twórczej
- stwarzanie atmosfery radości i zadowolenia ze wspólnych zabaw
Pomoce: książeczka Doroty Skwark „Chatka pełna zwierząt. Taniec pingwinów”, obręcze, szarfy, woreczki, plastikowe pojemniki, płyta CD, magnetofon, metoda Batti Strauss
Przebieg:
Słuchanie bajki „Chatka pełna zwierząt. Taniec pingwinów”
(fragment):Gdzieś daleko pośród śniegów,
żyło stado reniferów'
-Co tu robić? - tak mówiły,
bo potwornie się nudziły.
Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanej bajeczki: Co wymyśliły pingwiny? Jaki jest ich sposób na nudę?
„Pingwin” zabawa muzyczno-ruchowa z elementami aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss.
„Zawody pingwinów” - zabawa ruchowa z elementami liczenia
Dzieci dobierają się w rodziny pingwinów. Każda rodzina dostaje szarfy w innym kolorze oraz domek wyznaczony z obręczy. Na hasło n-lki pingwiny wyruszają na spacer po czym wracają do swoich domków. Zawsze po powrocie sprawdzają czy nikogo nie brakuje. Następnie każde dziecko otrzymuje woreczek-„rybę”, a jego zadaniem jest włożyć „rybę” do pojemnika - rzut do celu. Dzieci-pingwiny przeliczają, porównują, która rodzina złowiła najwięcej ryb.
„Taniec pingwinów” - zabawa muzyczno-ruchowa z elementami aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss.
A może sami wymyślicie swój taniec pingwina?
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Gdzie i jak bezpiecznie bawić się zimą? - rebusy
Cele ogólne:
- nabywanie umiejętności wskazywanie, które zabawy są bezpieczne, a które nie.
- poznanie jaki i gdzie należy się bawić w czasie zimy, aby zachować bezpieczeństwo własne i kolegów.
- rozumienie potrzeby unikania miejsc niebezpiecznych podczas zabawy,
- nabywanie umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu oraz zachowania się odpowiedzialnie.
Pomoce: duża zimowa ilustracja, ruchome sylwety Kasi, Jasia i bałwanka, pocięte historyjki obrazkowe o tematyce bezpiecznych i niebezpiecznych zabaw na śniegu, list od pani zimy, obrazki do kolażu, podpisy, klej
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat ilustracji zimowej
- jaka pora roku jest na ilustracji?
- co wskazuje na to, że to zima?
Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Przygoda na sankach”, wzbogaconego
ruchomymi sylwetami bohaterów i zabawą logorytmiczną.
Treść opowiadania z ćwiczeniami logorytmicznymi:
Całą nos padał śnieg, zasypał całe podwórko.
Rano Jaś i Kasia wybrali się na górkę, na sanki.
Idą dzieci z saneczkami:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce
- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą
Śnieżek chrupie pod nogami:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie tupie nogami
- raz, dwa, trzy, - dz. powtarzają słowa i tupią
Patrzą, a przy górce ktoś stoi, nie rusza się i nikogo się nie boi.
Zgadnijcie dzieci, kto to taki?
- dzieci odgadują: bałwanek.
Bałwanek mały stoi, mrozu, wiatru wcale się nie boi
- fiu......, fiu......fiu..... – N. na zgłoskach prezentuje ćwiczenia oddechowe
regulujące wydech
- fiu......, fiu......fiu..... – dz. naśladują wykonując ćwiczenia oddechowe
Bielusieńki ma kożuszek i ze śniegu cały brzuszek.
Główka w śniegu utulona, w stary garnek przystrojona.
Ucieszył się bałwan, gdy zobaczył dzieci. Hej, ho! – zawołał.
Witam Was dzieciaki!
Witamy cię bałwanku, chodź z nami na sanki.
Bałwan na to – ach nie mogę, bo mam tylko jedną nogę !
A to szkoda, zatem pójdziemy sami na saneczki.
Ty bałwanie tu zaczekaj, zobaczysz jak zjeżdżamy z góreczki.
Wyszły dzieci na pagórek:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce
- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą
Już jadą na sankach:
- szu, szu, szu - N. wykonuje skręty tułowia w bok
- szu, szu, szu - dz. powtarzają i naśladują ruchy N.
Pędzą z górki na pazurki, nagle:
- bach ! bach ! - N. zwiększa natężenie głosu
- bach ! bach! - dz. powtarzają
- trach ! trach ! bęc ! - N. zwiększa natężenie głosu
- trach ! trach ! bęc ! - dz. powtarzają
Co się stało, jak myślicie ? – nauczycielka zadaje pytanie, dzieci udzielają odpowiedzi, wyrażają własne sądy.
Posłuchajcie i zobaczcie sami ( nauczycielka zmienia sylwety na tablicy).
Jaś i Kasia spadli z sanek, są cali ośnieżeni i zaskoczeni.
Wyglądają jak bałwanki, zaś bałwanek śnieżny panek jedzie na ich sankach.
To ci niespodzianka !
Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa zabaw zimowych na sankach. Czytanie przez nauczyciela listu, który zostawiła Pani Zima Jest to list o zasadach zachowania się podczas zabaw na śniegu:
Zasady pani Zimy:
- nie rzucamy się twardymi śnieżkami,
- nie rzucamy śniegu w twarz,
- nie ślizgamy się na rzekach i jeziorach, naturalnych zbiornikach wodnych,
- nie zjeżdżamy z górki na jezdnię,
- nie czepiamy się przejeżdżających samochodów,
Po każdej przeczytanej zasadzie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie dlaczego należy przestrzegać kolejnych zasad, co się może stać gdy się ich nie przestrzega?
N: sprawdźmy teraz czy zapamiętaliście zasady Zimy. Przygotowałam dla was kilka zadań.
Historyjki obrazkowe – nauczycielka dzieli wszystkich na dwie grupy, każdej z nich daje 4 – obrazkową historyjkę. Dzieci po krótkim namyśle opisują wydarzenia przedstawione na obrazkach, przewidują następstwa, układanie obrazki w odpowiedniej kolejności. Rozmowa na temat unikania niepożądanych skutków. Zaproponowanie, aby z tych historyjek ułożyć kodeks bezpiecznych zabaw zimowych. Wywieszenie kodeksu na gazetce.
Podział dzieci na trzy grupy. Praca w grupach. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
I grupa - praca plastyczna metodą kolażu na temat: „Zabawy zimowe w miejscach bezpiecznych”;
II grupa - układanie zdań związanych z bezpiecznymi i zdrowymi zabawami zimowymi, przyklejanie na kartki; - dzieci starsze
III grupa - przyglądanie się obrazkom i dobieranie podpisów z użyciem wyrazów: bezpieczne, niebezpieczne lub kolorów: zielony na tak, czerwony na nie.
Wyciąganie wniosków z niewłaściwego zachowania podczas zabaw zimowych (zagrożenie zdrowia i życia).
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: Wyjazd na lodowisko. – wraz z rodzicami
Cele ogólne:
- integracja dzieci i rodziców,
- poznanie zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na lodowisku.
Pomoce: autokar, bilety wstępu na lodowisko, łyżwy prywatne lub wypożyczone, ilustracje prezentujące zasady zachowania się na lodowisku.
Przebieg zajęć:
Przedstawienie dzieciom ilustracji prezentujących zasady zachowania się na lodowisku. Rozmowa na temat tych zasad oraz na temat: Jak należy zachowywać się podczas jazdy autokarem. Rozmowa na temat odpowiedniego ubioru.
Przejazd autokarem na lodowisko.
Uczulenie rodziców na temat zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na lodowisku.
Zapoznanie dzieci i rodziców z regulaminem lodowiska.
Nauka jazdy na łyżwach.
Powrót do przedszkola
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: „Jak to się skończy?” – wymyślanie zakończenia.
Cele ogólne:
-Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych.
-Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego.
-Wzbogacenie słownictwa czynnego.
Pomoce: książeczka ”Król lodowiska” z serii książeczek Kubuś Puchatek, kartki białe i niebieskie, arkusze, grube kredki świecowe, muzyka o tematyce zimowej, magnetofon. Biała wstążka.
Przebieg zajęć:
Dzieci słuchają opowiadania czytanego przez nauczycielkę, ilustrowanego obrazkami i właściwą intonacją głosu tylko do pewnego miejsca. Wymyślanie przez dzieci zakończenia.
Rysowanie grubymi kredkami świecowymi na arkuszach swojego zakończenia opowiadania.
Rozmowa n/t treści opowiadania, inspirowana pytaniami nauczycielki , np.:
Jakie postacie występują w tym opowiadaniu?
Jak Maleństwo i Tygrysek spędzali zimowy dzień?
Gdzie przyjaciele postanowili się poślizgać?
Jak zakończyła się zabawa na zamarzniętym stawie?
Kto pomógł Tygryskowi?
Gdzie można zimą zrobić sobie ślizgawkę?
Czym grozi ślizganie się po zamarzniętym stawie?
Jakie znacie inne sporty i zabawy zimowe?
Jakie miejsca powinniśmy wybierać na zimowe szaleństwa?
Sprawdzenie, które dziecko było najbliżej prawidłowego rozwiązania.
Zabawa ruchowa pt. ,,Tygryski walczą na śnieżki z Puchatkami”. Każde dziecko otrzymuje białą lub niebieską kartkę, z której wykonuje ,,śnieżną’’ kulę. Nauczycielka dzieli wszystkich na dwie grupy według koloru śnieżek i oznacza linią (białą wstążką) teren każdej z drużyn. Zabawa polega na przerzucaniu kulek w stronę przeciwnika, podczas gdy słychać melodię. Gdy muzyka milknie - liczymy kulki, a wygrywa drużyna, która ma ich mniej. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Scenariusz zajęć na luty
Temat dnia: „Cudaki ze styropianu” – finał zimowych spotkań z udziałem rodziców.
Cele ogólne:
-Kształcenie umiejętności myślenia twórczego.
- rozwijanie zdolności manualnych.
- integracja dzieci i rodziców
Pomoce: kule styropianowe, klocki styropianowe, bloki styropianu, piłka do cięcia styropianu, folia malarka, kawałki materiałów, kolorowa włóczka, różnego rodzaju i koloru bibuła(np. w kratkę lub w kropki), długie patyczki szaszłykowe, farby, grube pędzle.
Przebieg zajęć:
Powitanie wszystkich w sali. Nauczycielka podsumowuje całomiesięczną pracę i zaprasza wszystkich do wykonania styropianowych cudaków na zakończenie tematyki.
Rozwinięcie na podłodze folii malarskiej, aby łatwo potem usunąć resztki ciętego styropianu. Zaprezentowanie rodzicom zgromadzonych materiałów i zaproszenie do pracy.
Wystawka wykonanych cudaków. Nadawanie każdemu imienia.