SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA TEMAT „ WPŁYWU PALENIA I JEGO SZKODLIWOŚCI NA ROZWÓJ FIZYCZNY MŁODYCH SPORTOWCÓW”
Data i miejsce : 22.01.2006r. Borowice.
Klasa : IIa chłopcy
Prowadzący : D. Marek, D. Wojtowicz
Nadzorujący : Z. Skwarek
Cele :
*poznawczy- wpływ palenia na rozwój fizyczny nastoletnich sportowców.
*kształcący- kształcenie umiejętności świadomego podejmowania decyzji.
*wychowawczy- świadomość negatywnego wpływu używek na osoby korzystające z nich i osoby przebywające w ich otoczeniu.
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Sprawy organizacyjno porządkowe:
Ustawiamy stoły w okrąg. Nasze zajęcia będą trwały ok. 3 godz. lekcyjnych
Specjalnie przedstawiać się chyba nie musimy dlatego pozwolicie że przejdziemy od razu do tematu naszych warsztatów. Spotykamy się by porozmawiać na temat
„Wpływu palenia i jego szkodliwości na młodych sportowców”. Prawdopodobnie każdy z was ma już pewną wiedzę na ten temat. My zajmiemy się tym jak palenie wpływa na organizm nastoletniego sportowca będące w trakcie cyklicznego treningu.
2. Przedstawienie metod i form pracy :
Nasze zajęcia będą oparte na wymianie myśli i przekonań uczestników tych warsztatów, czyli nas. Każdy z nas ma jakąś wiedzę dotyczącą tematu przez nas podanego dlatego stoły są ustawione w okrąg by podkreślić że każda osoba tu siedząca jest tak samo ważna. Będziemy rozmawiać na forum, pracować w grupach byście mogli indywidualnie wymieniać swoje poglądy. To co będzie się działo na tych zajęciach zależy od waszej aktywności i zaangażowania.
3.Normy :
Zastanówmy się co jest konieczne by w grupie osób mogła odbyć się dyskusja. Co może uniemożliwić swobodne wypowiadanie się, czego nie lubicie. Wasze pomysły spiszemy w formie umowy z klasą.
4. Kontrakt :
Spójrzcie teraz na naszą umowę i kolejno odpowiedzcie czy: zgadzam się uczestniczyć w zajęciach i czy będę przestrzegał umowy. Osoby które podejmą decyzję że się nie zgadzają na powyższą umowę nie poniosą żadnych konsekwencji i za zgodą grupy zostaną z nami lub nas opuszczą.
5.Grupa :
Teraz chcielibyśmy by każdy z was powiedział co lubi robić, czego nie i dlaczego znalazł się w klasie sportowej.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
Hasło papierosy z czym wam się kojarzą?
Zapisujemy podawane skojarzenia.
Teraz powiedzcie jakie odczucia wzbudzają zapisane tu wyrazy, jak można je podzielić?
Te wyrazy które wzbudzają przyjemne odczucia zaznaczymy +, a te które są dla nas nieprzyjemne zaznaczymy -.
Proszę spojrzeć czego mamy więcej, co to oznacza?
Każda używka zawiera plusy i minusy, dlatego osoba sięgająca po nią musi wiedzieć że korzystając z używek decydujemy się również na minusy. Jeżeli wiemy o minusach korzystania z używek jakie są powody że po nie sięgamy. Jeżeli jestem czynnym zawodnikiem i wiem jak wpływa palenie na mój organizm dlaczego palę.
Teraz podzielimy się na trzy grupy. Napiszcie na kartkach wasze pomysły dlaczego człowiek który związał swoje życie z kształtowaniem swojej sprawności fizycznej postępuje irracjonalnie i sięga po papierosy.
Teraz spiszemy na tablicy wasze pomysły. Powiedzcie co kryją te hasła?( uczucia, emocje, wartości).
Rozdajemy po 3 karteczki i każemy na każdej zapisać jedną wartość. Jesteśmy złym losem i po kolei zabieramy zapisane karteczki rozmawiając co czują osoby tracące swoje wartości.
Po rozmowie oddajemy każdemu jego wartości życząc mu by nigdy nie musieli doświadczyć ich utraty.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie zajęć przez uczniów.
Podsumowanie zajęć przez prowadzących.
Analiza efektywności zajęć.