Scenariusz zajęć klasa I
V Zespół edukacyjno - terapeutyczny.
Data: 08. 02. 2011r.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Ulubione zabawy i zabawki.
Temat dnia: Miś.
Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
Rozpoznaje misia spośród innych zabawek;
Uzupełnia i koloruje obrazek;
Spokojnie siedzi podczas czytania wiersza i kolorowania misia
Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych;
Metody pracy:
Metoda ośrodków pracy.
Podające : opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja.
Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej;
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa zróżnicowana
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
lista obecności
książeczki i obrazki misiów
obrazki do kolorowania - miś
kredki.
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- Przywitanie się z dziećmi piosenką
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie obserwują przez okno stan pogody,
Wybierają ilustrację przedstawiającą krajobraz zimowy (z kilku ilustracji o różnych krajobrazach), przypięcie na tablicy wybranego obrazka.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel wskazuje uczniom zabawkę misia i prosi aby one przedstawiły swojego misia. Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do klasy.
2. Rozwinięcie
- Nauczyciel wygłasza wiersz M. Terlikowskiej „Przyjaciel” (trzyma w rękach maskotkę misia):
Jak miło misia wziąć do ręki!
Jest taki ciepły, taki miękki.
Miś lubi wszystko co i wy:
Śmieszne mruczanki, bajki, gry.
A z kim wieczorem zasypiacie?
Z misiem, bo to przyjaciel!
- Dlaczego Uszatek jest smutny? - Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia” ilustrując go kolorowymi obrazkami.
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi wskaże dlaczego nasz miś ma smutną buzię? Dzieci z pomocą nauczyciela wskazują oberwane ucho misia.
- Wesoły Miś - kolorowanka.
Uczniowie otrzymują ilustrację niekompletnego misia, wskazują czego mu brakuje: oczu, klapniętego uszka, łapki, pięknego uśmiechu. Z pomocą nauczyciela dorysowują brakujące elementy i kolorują kredkami.
- Śniadanie - uczniowie sami wyjmują kanapki i picie z plecaka i odbywa się konsumpcja.
- Czynności porządkowe i higieniczne - uczniowie sami chowają pojemniki od kanapek do plecaków, które odstawiają na wyznaczone miejsce
- wszyscy uczniowie myją zęby, buzie i ręce z pomocą nauczyciela.
- Porównywanie misia zabawki z różnymi obrazkami misiów. Oglądanie książeczek o misiach.. Identyfikacja oczu, nosa, uszu - przeliczanie w zakresie 2.
- Kształtowanie pojęcia gruby, ilustrowanie pojęcia gestem, otaczanie pętlą grubego misia na ilustracji.
- Dowolne zabawy misiami
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów - uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.