SCENARIUSZ ZAJĘĆ DOGOTERAPII (1)
(Zajęcia przeprowadzono z dziećmi z grup integracyjnych w Przedszkolu Miejskim Nr 206 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi ul. Lermontowa 7)
Opracowała i prowadziła mgr Anna Franczyk – pedagog specjalny oraz mgr Katarzyna Krajewska – pedagog specjalny i mgr Joanna Skorupa – pedagog ogólny
Temat: Poznajmy się – zabawy z psem.
(Niwelowanie lęku przed zwierzęciem. Rozpoznawanie emocji własnych i zwierząt)
Cel zajęć:
poznanie zasad zachowania się podczas wizyty psa w przedszkolu
poznanie sposobów powitań ( jak witają się ludzie między sobą a jak ze zwierzęciem)
integracja grupy dzieci z psem
niwelowanie lęków i napięć związanych z kontaktem ze zwierzęciem
wdrażanie do rozpoznawania i nazwania wybranych emocji: radość, smutek, złość, strach
budowanie pozytywnych relacji w kontaktach między dziećmi, między dziećmi a zwierzęciem.
Cele operacyjne:
dziecko rozumie ustalone zasady zachowań podczas wizyty psa
dziecko zna rodzaje powitań i potrafi je zastosować
dziecko podejmuje próby współdziałania w grupie, w której jest zwierzę
dziecko podejmuje próby współdziałania z psem
dziecko dostrzega emocje towarzyszące psu podczas wizyty w przedszkolu
dziecko identyfikuje wybrane emocje (rozpoznaje, wyraża, określa sytuację będącą źródłem wybranych emocji)
dziecko wyraża swoje emocje po zakończonej wizycie
Metody:
aktywizujące, wspierające
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
twórczej aktywności dziecka: burza mózgów
słowne: instrukcje, wypowiedzi ;
percepcyjne - wzrokowe: pokaz, obserwacja.
Przebieg zajęcia:
Zagadka słowno- obrazkowa „Gość w przedszkolu” – składanie obrazka z czterech części, na którym jest z jednej strony obrazek psa a z drugiej strony napis „pies”
Czekamy na gościa – dzieci siadają w kole, cichutko czekając na swojego gościa (wprowadzenie zasad zachowań podczas wizyty psa – jak zachowujemy się, aby gość się nie wystraszył)
Witamy się – omówienie sposobów przyjętych powitań wśród ludzi
Powitanie z psem – zapoznanie dzieci ze sposobami powitań z czworonożnym gościem. Podawanie psu smakołyków na powitanie z jednoczesnym przywoływanie psa do siebie.
„Jaki jesteś nasz czworonożny przyjacielu” – wesoły czy smutny. Wybieranie emblematów – minki do własnego samopoczucia.
„Jak czuje się nasz gość?” – próby dopasowania minki do rozpoznanego nastroju psa
„Kiedy tak się czujesz” – próby określania sytuacji do wskazanych emocji (techniki twórczego myślenia). Dokańczanie zdania:
„Jestem wesoły gdy,........”
„Jestem smutny gdy,.........”
„Jestem zły gdy.........”
„Historia pewnego Azorka” - tworzenie wypowiedzi do obrazków, ze wskazaniem emocji towarzyszącym danej sytuacji.
„Co lubię ja i nasz przyjaciel” – nasze wspólne radości, określanie sytuacji, w których dzieci i zwierzęta są radosne, wesołe.
„Bawimy się razem” – wspólne zabawy z psem. Dzieci czworakując bawią się naśladując zabawy małych piesków- wspólne bieganie, tarzanie się na podłodze, zabawy z piłką.
„Wesoły uśmiech od dzieci” – dzieci na dużym kartonie rysują wielki uśmiech od dzieci dla wszystkich zwierząt, aby od tej pory były zawsze uśmiechnięte.
Pożegnanie z czworonożnym przyjacielem - Pies prowadzony przez przewodnika – nauczyciela siada na komendę przed dzieckiem i podaje łapę na pożegnanie. Po wykonaniu polecenia pies dostaje nagrodę – suchą karmę z wyprostowanej dłoni.
„Moje odczucia po spotkaniu z psem” – dzieci po wyjściu psa wybierają ponownie obrazek z emocjami, które teraz wyrażają odczucia po zajęciach ze zwierzęciem.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DOGOTERAPII (2)
(Zajęcia przeprowadzono z dziećmi z grup integracyjnych w Przedszkolu Miejskim Nr 206 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi ul Lermontowa 7)
Opracowała i prowadziła mgr Anna Franczyk - pedagog specjalny oraz mgr Katarzyna Krajewska- pedagog specjalny i mgr Joanna Skorupa – pedagog ogólny
Temat: Poznajmy się – zabawy z psem.
(Dostrzeganie podobieństw i różnic między człowiekiem i psem-
zwierzęciem – nasze potrzeby.)
Cel zajęć:
kształtowanie umiejętności porównywania elementów budowy ciała człowieka i psa (dostrzeganie różnic i podobieństw)
zapoznanie z podstawowymi potrzebami ludzi i zwierząt (jedzenia, opieki, czystości, zabawy, nauki)
kształtowanie właściwego stosunku do świata ludzi i zwierząt
utrwalanie zasad zachowania się podczas wizyty psa w przedszkolu
integracja grupy dzieci z psem
Cele operacyjne:
dziecko rozumie ustalone zasady zachowań podczas wizyty psa
dziecko zna rodzaje powitań i potrafi je zastosować
dziecko podejmuje próby współdziałania w grupie, w której jest zwierzę
dziecko podejmuje próby współdziałania z psem
dziecko dostrzega, wskazuje , nazywa elementy budowy ciała człowieka i psa
dziecko dostrzega podobieństwa i różnice w wyglądzie ludzi i zwierząt
dziecko wskazuje potrzeby dnia codziennego ludzi i zwierząt
dziecko dostrzega potrzebę opieki nad zwierzętami i pomocy im w codziennym życiu
Metody:
aktywizujące, wspierające
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
twórczej aktywności dziecka: burza mózgów
słowne: instrukcje, wypowiedzi ;
percepcyjne - wzrokowe: pokaz, obserwacja.
Przebieg zajęcia:
„Zwierzę to........” – zabawa twórcza, dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie.
„Mój emblemat” - dzieci rysują na karteczce to, co kojarzy im się ze zwierzęciem, następnie przyklejają sobie przygotowany emblemat.
Czekamy na gościa – dzieci siadają w kole, cichutko czekając na swojego gościa (przypomnienie zasad zachowań podczas wizyty psa – jak zachowujemy się, aby zwierzę się nie wystraszyło).
Powitanie z psem – dzieci wypowiadają imię psa, wyciągając przed siebie dłoń, podają psu smakołyk na powitanie.
„Jacy jesteśmy my a jaki jest pies” – zabawy porównawcze, dostrzeganie elementów budowy ciała człowieka, nazywanie ich, wyszukiwanie tych samych elementów budowy ciała u psa.
Ja mam głowę – Ty masz głowę pies ma głowę..........
Wskazywanie elementów budowy ciała, które występują zarówno u człowieka jak i u psa (podobieństwa) oraz elementów, które nie występują u któregoś z nich (różnice).
„To nasze sylwety - portrety” – dzieci porównując kolejne elementy budowy ciała, wyszukują wskazaną część z papierowej układanki- sylwety, nazywają, wskazują jej miejsce, tworząc kompletną postać psa i człowieka.
„Nadajemy imię” – po zakończonej pracy dzieci nadają imię nowopowstałemu czworonożnemu przyjacielowi z papieru (z powstałej sylwety).
8. „Co, na co dzień potrzebuję ja a co, potrzebuje nasz mały przyjaciel” – dzieci
wskazują swoje czynności- potrzeby dnia codziennego (na bazie własnych doświadczeń), wyszukują obrazki odnoszące się do wskazanych potrzeb.
(jedzenie, dom, opieka lekarska, zabawy, naukę, miłość).
„Co potrzebuje nasz pies” - zabawy porównawcze z wykorzystaniem wcześniejszych obrazków. Dzieci swobodnie wybierają obrazki – tworzą proste wypowiedzi do rozpoczętego zdania:
„Nasz mały przyjaciel potrzebuje.................
„Kodeks dobrego przyjaciela zwierząt” – dzieci spisują wspólnie z nauczycielem na karcie kodeks dobrego przyjaciela, określające swobody (potrzeby) zwierząt a zarazem obowiązki nas ludzi w stosunku do zwierząt.
Pożegnanie z czworonożnym przyjacielem - Pies prowadzony przez przewodnika – nauczyciela siada na komendę przed dzieckiem i podaje łapę na pożegnanie. Po wykonaniu polecenia pies dostaje nagrodę – suchą karmę z wyprostowanej dłoni.