Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Blok tematyczny: „Pada i pada”
Temat: „Deszcz”
Termin realizacji: 09.11.2015
Cele ogólne:
wdrażanie do słuchania opowiadań i wierszy o tematyce przyrodniczej,
wyrabianie umiejętności skupienia uwagi podczas słuchania wierszy, opowiadań,
aktywizowanie wzajemnych kontaktów i współpracy w grupie,
Cele operacyjne:
Dziecko:
dziecko pozna wiersz "Deszczowe podróże" D. Gellner,
Zapoznaje się ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi w poszczególnych porach roku jesień: porywisty wiatr, mgły,
dziecko wypowiada się na temat obrazka,
spośród szeregu ilustracji wybiera właściwe,
odpowiada na pytania związane z wierszem,
uważnie wysłuchuje fragmentu utworu,
potrafi określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody,
wie, jaka jest właściwa garderoba dla określonej pogody,
Metody:
oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka
oparte na obserwacji: pokaz
Formy:
Zbiorowa;
Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
ilustracje, wiersz "Deszczowa pogoda", sylwety garderoby, nagranie piosenki "Deszczyk", 4 pudła, gazety, obrazki kaloszy.
Przebieg:
Powitanie dzieci z wykorzystaniem piosenki „Witaj..”
„Witaj… x2
Jak się masz? x2
Wszyscy Cię lubimy x2
Bądź wśród nas.”
Omówienie ilustracji przedstawiającej deszczową pogodę w oparciu o wiersz
D. Gellner "Deszczowe podróże "
Wszystkie kalosze,
te małe i duże,
wszystkie kalosze
kochają podróże,
przechadzki po błocie,
spacerki wycieczki,
gdy z nieba spadają
deszczowe piłeczki.
Gdy mokre są dachy
i w rynnie coś dzwoni,
a każda kropelka ,
jak srebrny pomponik,
to wszystkie kalosze,
te małe i duże,
ruszają przed siebie
w deszczowe podróże.
Rozmowa na temat treści wiersza.
- O czym mówił wiersz?
- Opiszcie pogodę, o której mowa w wierszu?
- O jakiej porze roku mowa w wierszu?
Zagadka w przypadku, kiedy dzieci nie wiedzą: Co to za pani, w złocie, w czerwieni, sady pomaluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)
- Czym charakteryzuję się jesień?
Taniec integracyjny „Deszczyk”
Dzieci za pomocą gestów wyrażają charakter melodii
- pada deszcz, pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
- wieje wiatr, wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
- grzmot ( tupnięcie nogą )
- nad nami kolorowa tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )
Para kaloszy – zabawa dydaktyczna, działania na sylwetach, dobieranie sylwet kaloszy według kolorów i wzorów. Utrwalenie pojęć: para. Dzieci układają w pary takie same kalosze.
„Deszcz czy deszczyk” Zabawa z elementem rytmiki.
Każde dziecko otrzymuje gazetę do imitowania dźwięków podanych przez nauczyciela. Wybiera dowolne miejsce w sali i w siadzie skrzyżnym, z gazetą na kolanach, czeka na hasło:
- kapuśniaczek- leciutkie uderzanie opuszkami palców w gazetę
- deszczyk- stukanie w gazetę nieco głośniejsze i w różnym rytmie,
- deszcz- stukanie palcami głośniejsze, w równym rytmie,
- ulewa- uderzanie całą ręką w gazetę, w równym rytmie,
- grad- zgniatanie gazety w jak najmniejsze kule i rzucanie do kosza
Praca przy stolikach – "Jaki jest deszcz?” - kolorowanie kropli deszczu, otaczanie pętlami po dwie kropelki, liczenie pętli.
Ewaluacja zajęć. Zakończenie zajęć. Powtórzenie najważniejszych treści.
Ocena zajęć dokonana przez dzieci z wykorzystaniem metody twórczego myślenia- poczta. Dzieci siedzą w kręgu. Pośrodku ustawione są 4 pudła- „skrzynki pocztowe” z napisami: -PODOBAŁO MI SIĘ
- NAUCZYŁEM SIĘ
- NIE PODOBAŁO MI SIĘ
- NAJTRUDNIEJSZE DLA MNIE BYŁO
Pośrodku ustawiony jest również kosz z dużą ilością kolorowych piłeczek. Dzieci podchodzą kolejno do kosza, zabierają dowolna liczbę piłeczek i wrzucają je do wybranych skrzynek- przy każdym wrzuceniu piłki należy uzupełnić napisy ze skrzynek wypowiedziami o własnych odczuciach. Do jednej skrzynki można wrzucić kilka piłek- tyle ile podaje się własnych opinii.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i zaproponowanie zabawy swobodnej w kącikach zainteresowań.