Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Blok tematyczny: „Moja rodzina”
Temat: „Zabawy z mamą”
Termin realizacji: 02.11.2015
Cele ogólne:
Rozwijanie mowy; (obszar 3)
Kształtowanie umiejętności współdziałania w zabawie; (obszar 1)
Rozwijanie sprawności manualnej; (obszar 14)
Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem. (obszar 7)
Cele operacyjne:
Dziecko:
dziecko pozna opowiadanie o psie Burku,
wzbogaci zasób słownictwa związanego z tematem,
umie uważnie słuchać i wypowiadać się na w/w temat,
chętnie podejmuje powierzone zadania,
utrwalenia pojęcia wielkości: duży, mały,
wierzy we własne siły
nabywa opiekuńczego stosunku do zwierząt,
utrwala i nazywa części swojego ciała, porównuje swoją budowę z budową psa.
Metody:
oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka
oparte na obserwacji: pokaz
Formy:
Zbiorowa;
Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Historyjka obrazkowa, sylwety, kości różnej wielkości, figury geometryczne: trójkąt, kwadrat, koło, malowanki
Przebieg:
Powitanie dzieci z wykorzystaniem piosenki „Witaj..”
„Witaj… x2
Jak się masz? x2
Wszyscy Cię lubimy x2
Bądź wśród nas.”
Oglądanie teatrzyku sylwet w wykonaniu nauczyciela na podstawie opowiadania
L. Krzemienieckiej "Kłopoty Burka z podwórka"
Kłopoty Burka z podwórka
Siadł Burek pod murem i myśli:
- Oto przyszła zima, a ja budki nie mam.
Nic nie warta budka stara,
bo tu dziurka, a tam szpara.
Źle się będę w lutym miał,
hau, hau, hau, hau, hau, hau!
Chyba zaraz się odważę
i szczeknę na gospodarza.
I łaps Burek gospodarza za nogawicę.
- Gospodarzu, przyszła zima,
a wasz Burek budki nie ma.
Nic nie warta budka Burka,
bo tu szparka, a tam dziurka.
Jakże będę wam, hau, hau,
w mrozy domu pilnował?
A nie róbże hałasu, nie mam teraz czasu.
Siadł Burek pod murem i znów myśli:
- Oto przyszła zima, a ja budki nie mam.
Chyba za spódnicę gospodynię schwycę.
I łaps Burek gospodynię za czerwony rąb spódnicy.
- Gospodyni, przyszła zima,
a wasz Burek budki nie ma.
Stara budka nic nie warta, o tu dziurka, a tam szparka.
Jakże będę wam, hau, hau,
domku teraz pilnował?
- A nie róbże hałasu nie mam teraz czasu
- odrzekła gospodyni i pobiegła do kuchni,
gdzie w nowym saganku gotowała się marchew
z kwiatkiem majeranku.
A Burek siadł pod murem i myśli:
- chyba będę musiał szczeknąć na Franusia.
Niech zadba o psisko, gdy już luty blisko.
Idzie Franuś ze szkoły, a Burek łaps go za guzik:
- Mój Franulku, przyszła zima,
a twój Burek budki nie ma.
Gospodarze wciąż zajęci,
miejże mnie choć ty w pamięci.
Rozczulił się Franuś nad pieskiem i woła:
- Mój piesuniu, mój malutki,
nie zostawię cię bez budki!
I zrobił Franuś Burkowi nową budkę,
I mchem ją zaopatrzył i słomą.
Siedzi w niej teraz Burek i szczeka,
Aż go słychać z daleka:
- Hau, hau, hau,
nową budkę mam!
Odtwarzanie treści opowiadania i układanie ilustracji wg kolejności zdarzeń:
- Jaki problem miał Burek?
- U kogo szukał pomocy?
- Dlaczego nie otrzymał pomocy?
- Kto udzielił pomocy Burkowi?
- Jaki był Franuś?
Zabawa ruchowo – naśladowcza "Szczeka piesek, hau" połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Rozpoznawanie i naśladowanie zwierząt.
Kości dla psa – zabawa dydaktyczna, działania na sylwetach, dobieranie sylwet kości według wielkości psa. Utrwalenie pojęć: duży, mały. Dzieci zbierają kości i przynoszą je do pani (duży pies) i wybranego dziecka (mały piesek).
Praca przy stolikach – kolorowanie wybranych elementów z historyjki obrazkowej.
Wspólne układanie historyjki z prac dzieci.
"Psia buda" - układanie budy z wykorzystaniem figur geometrycznych: kwadrat, trójkąt, koło.
Szczeniaki tropią - zabawa na czworakach
„Jak dbamy o psa?” - oglądanie obrazków.
Opowiadanie jak powinniśmy dbać o psa.
•Zapewniamy wygodne i bezpieczne miejsce do wypoczynku.
•Zapewniamy codziennie porcję świeżej wody i pokarmu.
•Biegamy z psem.
•Zapewniamy kontakt, przytulamy i głaszczemy.
•Chodzimy z wizytą do weterynarza.
•Szanujemy i odpowiednio traktujemy.
Ewaluacja zajęć. Umieszczenie na tablicy uśmiechniętego pieska w przypadku, gdy zajęcia się dzieciom podobały lub smutnego, jeżeli według przedszkolaków zajęcia nie były interesujące.
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i zaproponowanie zabawy swobodnej w kącikach zainteresowań.