Scenariusz zajęcia 5-cio latki LUSTRA
~ 3 marca 2009 ~
Opracowała i prowadziła - Renata Włodarska - Samorządowe Przedszkole nr 178 Kraków
Temat dnia: - LUSTRA
Temat globalny: - Bawmy się światłem
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z historią wynalazku - lustro
- zapoznanie dzieci ze zjawiskami optycznymi: przedmioty matowe i błyszczące
- rozwijanie u dzieci umiejętności współdziałania w zespole
- doskonalenie dodawania w zakresie 6-ciu
Cele operacyjne:
Dziecko
- wypowiada się na konkretny temat
- ogląda przedmioty i dokonuje segregacji
- tańczy dostosowując ruch do tempa i rytmu muzyki
- manipuluje lustrami i odkrywa różne efekty
- bawi się lustrami i paskami z kropkami - odkrywa efekt odbicia i przbywania kropek
Pomoce:
- różne przedmioty matowe i błyszczące
- łyżki dla każdego
- lusterka dla każdego i paski kartonowe z kropkami
- obrazki z bajek “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, “Królewna Śnieżka”
- gazeta “Pętliczek 8/94″
Metody:
- podająca, problemowa
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Przebieg:
1. Zagadka “Bywa w ramkach lub bez ramy,
często w nim się przeglądamy,
ono zawsze powie szczerze
czy wyglądasz jak należy” (LUSTRO)
2. Bajki. Dzieci oglądają 3 obrazki z bajek- “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, Królewna Śnieżka”.
- zastanawiają się jaki przedmiot /taki sam/ występuje w tych bajkach i ma ważne znaczenie /lustro/
- jakie właściwości miało każde lustro
3. Historia lustra. Przedstawienie dzieciom krótkiej historii lustra wg “Pętliczek 8/94″
4. Ciekawe efekty. Praca w 4 zespołach - dzieci dostają pudła z zestawem przedmiotów (tace, miski metalowe, miski plastikowe, przedmioty drewniane)
- dzieci oglądają i szukają swojego odbicia
- segregują na 2 zestawy:
1) te które odbijają światło (są błyszczące)
2) te które nie odbijają światła (są matowe)
5. Ciekawe łyżki. Dzieci oglądają swoje odbicie w łyżkach
(strona wypukła - pomniejsza obraz) , (strona wklęsła - odwraca obraz)
6. Zabawa przy muzyce “Taniec z łyżką”
7. Zabawa z lustrami. Dzieci stoją w półkolu - eksperymentują jak ułożyć lustro, aby zobaczyć:
1) co widać z tyłu
2) co widać z boku
3) swoje nogi i pantofle
8. Gra matematyczna z lustrami - wg koncepcji E. Gruszczyk-Kolczynskiej.
Dzieci współpracują w parach.
Wykorzystanie pasków kartonowych z kropeczkami.
Dzieci dodają figury z paska i odbite w lustrze. Porównują ilość .
Napisane przez: R.Wlodarsk