wprowadzenie liter m

Scenariusz zajęć

Prowadzący: Magdalena Mrozek

Klasa: 1

Tematyka kompleksowa: „Moja rodzina”

Temat zajęć: „Moja mama”

Dominujące obszary edukacyjne:

  1. edukacja polonistyczna

5- edukacja społeczna

Cele ogólne:

- wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „m, M”

- zapoznanie z wyglądem litery „m” i „M”

- utrwalenie pojęcia samogłoska i spółgłoska

Cele operacyjne- dziecko potrafi:

- wypowiadać się całymi zdaniami na temat wiersza

- stworzyć wielozdaniowe wypowiedzi o swojej mamie

- ułożyć puzzle związane z Dniem Matki

- odgadnąć zagadkę

- dokonać analizy słuchowej wyrazu „mama”

- podzielić wyraz na sylaby, głoski, samogłoski i spółgłoski

- rozpoznać litery „m, M”

- zapisać sylaby i wyrazy związane z głoską „m”

- kreślić litery w liniaturze

- stworzyć wyrazy zawierające literę „m”

- ułożyć zdanie z wybranymi wyrazami

Metody:

Oglądowa- pokaz obserwacja

Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń

Słowna- objaśnienia i instrukcje, opowiadanie

Formy: indywidualna, z całą grupą

Przebieg:

Lp.

Sytuacje edukacyjne

( czynności nauczyciela)

Czynności ucznia Środki dydaktyczne

1.

Zaproszenie dzieci na dywan. Rozmowy na temat zbliżającego się Dnia Matki. Czytanie wiersza na temat mamy:

Czy wiecie dlaczego

w maju mamy

dnia dwudziestego szóstego

Dzień Mamy?

Jak to? Nie wiecie?

Nie wiecie??? Przecież

to takie proste

i zrozumiałe,

najprostsze z wszystkich

rzeczy na świecie:

Bo nasze Mamy są wspaniałe.

A tak poza tym, niech mi wierzy

każdy syneczek i córeczka,

że Mamom dzień ten się należy,

jak nam należy się Dzień Dziecka!

Dzieci wypowiadają się na temat swoich mam. Odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza.

-Kiedy obchodzony jest Dzień Matki?

- Dlaczego kochamy mamę?
- Co jest najlepsze u mamy?
- W czym mama nam pomaga?
- Czy mama ma dużo obowiązków?

Wiersz M.  Bartkowicz – „Dlaczego mamy Dzień Mamy”

2.

Rozdanie dzieciom puzzli dotyczących Dnia Matki. Rozmowy na temat ułożonych puzzli. Dzieci siedzą przy stolikach. Układanie puzzli związanych z Dniem Matki. Przyklejanie powstałej ilustracji do zeszytu. Opowiadanie o sytuacji powstałej na puzzlach. Puzzle, klej, zeszyt

3.

Wyodrębnienie słowa podstawowego- nauczycielka czyta dzieciom zagadkę.

Jest jedna i zawsze kochana swoje święto obchodzi 26 maja.(mama)

Dzieci odgadują zagadkę mówiona przez nauczycielkę. zagadka

4.

Analiza słuchowa wyrazu „mama”. Podzielenie wyrazu na sylaby, głoski. Nauczycielka prezentuje ten podział na tablicy. Zaznacza kolorami samogłoski i spółgłoski. Oddziela sylaby kreskami. Dzieci otrzymują notatkę.

Wyklaskiwanie sylab w wyrazie „mama”, mówienie ile jest tych sylab. Wyodrębnienie głosek w wyrazie. Podzielenie słowa na samogłoski, a następnie na spółgłoski. Wklejanie notatki do zeszytu.

- dzieci budują z czerwonych i niebieskich kartoników model wyrazu – określanie ilości samogłosek i spółgłosek w wyrazie: mama.

Zeszyt, klej, kartoniki

5.

Zaprezentowanie dzieciom litery wielkiej i małej drukowanej. Wzór tych liter zawieszony jest na tablicy. Rozmowy na temat litery wielkiej i małej. Zapoznanie z literą poprzez wzrok. Zapamiętywanie kształtu tych liter. Litery drukowane

6.

Zapisanie na tablicy sylab, w której znajduje się litera „m”.

Np.: ma, mo, me, mu, my, mi.

Tworzenie wyrazów z tych sylab.

Czytanie dzieci sylab znajdujących się na tablicy.

Tworzenie wyrazów z sylab znajdujących się na tablicy. Czytanie całych wyrazów np.: mama, mamy, mamo.

7.

Rozdanie dzieciom wiersza, który był czytany na początku lekcji. Sprawdzanie poprawności wykonania zadania przez dzieci. Dzieci zaznaczają/ podkreślają wyrazy w wierszu, w których występuje litera „m”. Wspólne czytanie wiersza i sprawdzanie, gdzie znajduje się ta litera. Wiersz M.  Bartkowicz – „Dlaczego mamy Dzień Mamy”

8.

Zaprezentowanie dzieciom wzoru małej litery pisanej. Rozmowy na temat jej kształtu. Sposób kreślenia tej litery.

Następnie nauczycielka prezentuje kreślenie litery małej w liniaturze.

Dzieci obserwują sposób kreślenia małej litery, następnie palcem kreślą w powietrzu jej kształt.

- dzieci kreślą literę na formacie A4

- dzieci kreślą małą literę w liniaturze na formacie po wydzielonym śladzie A4

- kreślenie małej litery w zeszycie

Kartki A4, karta pracy

9.

Zaprezentowanie dzieciom wzoru wielkiej litery pisanej. Rozmowy na temat jej kształtu. Sposób kreślenia tej litery.

Następnie nauczycielka prezentuje kreślenie litery wielkiej w liniaturze.

Dzieci obserwują sposób kreślenia litery, następnie palcem kreślą w powietrzu jej kształt.

- dzieci kreślą wielką literę na formacie A4

- dzieci kreślą wielką literę w liniaturze na formacie po wydzielonym śladzie A4

- kreślenie wielkiej litery w zeszycie

Kartki A4, zeszyt, karta pracy
10. Nauczycielka wcześniej napisała na tablicy sylaby oraz wyrazy literą „m”.

Dzieci przepisują sylaby z literą „m” do zeszytu, które umieszczone są na tablicy.

Następnie przepisują wyrazy, które powstały z tych sylab.

zeszyt
11. Tworzenie wyrazów z literą „m”. nauczycielka zapisuje na tablicy pomysły dzieci. Komponowanie zdania. Rozmowa na temat tworzenia zdania, że piszemy na początku wielką literą, a na końcu stosujemy kropkę.

Dzieci tworzą i wymyślają słowa, w których znajduje się litera „m”. może być ona na początku wyrazu, w środku lub na końcu.

Np.: dom, lampa,, mur, smok, komar, mak itd.

Za zadanie dzieci jest ułożenie zdania z tymi wyrazami, które znajdują się na tablicy.

zeszyt
