Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: III f
Data: 15.01.2011r.
Czas zajęć: 2x 45min
Prowadząca: Justyna Miśkiewicz
Temat dnia: Pierwsze oznaki zimy.
Temat zajęć: Czytanie ze zrozumieniem wiersza Jerzego Ficowskiego „To już zima”. Sprawdzenie zrozumienia treści wiersza. Utrwalanie wiedzy o pierwszych oznakach zimy. Samodzielne wykonywanie kart pracy dotycząca wiersza „To już zima”. Poprawne odtwarzanie kolejności zdarzeń w wierszu. Rozwiązywanie krzyżówki o zimie.
Cele operacyjne:
Uczeń :
czyta ze zrozumieniem wiersz
wypowiada się całymi zdaniami na pytania zadane przez nauczyciela
rozwiązuje zadania tekstowe
samodzielnie rozwiązuje rebus i układa zdanie z jego hasłem
odtwarza kolejność zdarzeń w wierszu przy pomocą ilustracji
łączy w pary wyrazy rymujące się
czyta tekst z podziałem na role
czyta wiersz z intonacją, przestrzegając znaków interpunkcyjnych
poprawnie rozwiązuje krzyżówkę
utrwala wiedzę związaną z pierwszymi oznakami zimy
Cele wychowawcze:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w zajęciach
stara się zachowywać zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas zajęć
stara się dokładnie wykonywać polecenie nauczyciela
utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta po sobie i pomaga innym w utrzymaniu porządku
udziela pomocy kolegom mającym trudności podczas rozwiązywania zadań
kształtuje w sobie poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę
Metody pracy (wg B. Jaworskiej):
metody podające: pogadanka, wyjaśnienie, dyskusja
metody problemowe: burza mózgów
metody praktyczne: metoda ćwiczeń
Formy pracy: (wg R Więckowskiego)
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: ( wg R Więckowskiego)
konwencjonalne ( karty pracy, ilustracje, nożyczki, klej, zeszyt przedmiotowy)
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe.
2.Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel zadaję dzieciom zagadkę„Nie wie co to jest motyl, muchomor i kwiatek, bo jej nie ma wiosną, jesienią i latem.”, której rozwiązaniem jest słowo ZIMA.
3.Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza Jerzego Ficowskiego „To już zima” przez dzieci. (załącznik nr1)
4.Wypowiedanie się przez dzieci na temat przeczytanego tekstu.
O czym mówi wiersz?
Jakie oznaki zimy są wymienione?
Czy wiersz ma tytuł?
Z ilu zwrotek składa się wiersz?
Czym różnią się oznaki zimy od pierwszych oznak wiosny?
Cechy charakterystyczne dla zimy. (zawieja, śnieżyca, mróz, lód, śnieg, szron)
5.Rozwiązywanie przez dzieci kart pracy które dotyczą wiersza J. Ficowskiego „To już zima”. Dzieci na wykonanie mają określony czas, po czym czytają swoje odpowiedzi i wspólnie poprawiają błędy.(załącznik nr2)
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA
Uczniowie wychodzą z ławek i ruchami swojego ciała określają pojawienie się zimy. (trzęsienie się z zimna, drgawki, marznące dłonie)
6.Rebus-dzieci rozwiązują zagadkę, a następnie układają zdanie z hasłem które było rozwiązaniem.(załącznik nr3)
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA
7. Układanie przez dzieci obrazków z których muszą odtworzyć kolejność zdarzeń w wierszu. Uczniowie po prawidłowym ułożeniu kolejności wklejają obrazki do zeszytów przedmiotowych.(załącznik nr4)
8.Czytanie z podziałem na role tekstu J. Ficowskiego „To już zima”. Nauczyciel wybiera sześcioro chętnych dzieci i przydziela każdemu jedną ze zwrotek wiersza. Dzieci wzorowo czytają swoje fragmenty.
9.Łączenie rymujących się wyrazów ze sobą za pomocą strzałek. (np. szkłem- wiem) (załącznik nr5)
10.Krzyżówka-rozwiązywanie krzyżówki składającej się z 10 haseł ,wpisanie rozwiązania w wyznaczone miejsce. (załącznik nr6)
11. Zadanie pracy domowej w 3 stopniach trudności.
Stopień łatwy
Przepisz wiersz „To już zima” do zeszytu.
Stopień średni
Wyszukaj widokówkę lub wycinek z gazety przedstawiający zimowy krajobraz i opisz go w 5 zdaniach.
Stopień trudny
Opisz w 7 zdaniach wiersz „To już zima” własnymi słowami. Musisz użyć dwóch wyrazów z „ó” wymiennym i dwóch wyrazów z „ó” niewymiennym.
12. Podsumowanie zajęć. Ocena aktywności uczniów.