SCENARIUSZ ZAJĘĆ1 wlasciwa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ: ŚRODOWISKOWA PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Cele ogólne:

  1. Ukształtowanie u uczniów właściwej postawy wobec uzależnień.

2) Modelowanie prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia.

Cele szczegółowe:

  1. Ukształtowanie umiejętności asertywnych

  2. Wskazanie negatywnych skutków uzależnień

  3. Wskazanie pożądanych wzorców zachowań

  4. Pogłębianie wiedzy na temat uzależnień

  5. Zapoznanie z definicją nałogu i uzależnienia

  6. Zapoznanie z przyczynami sięgnięcia po środki psychoaktywne

  7. Uświadomienie jak ważne jest powiadomienie wychowawcę lub inną zaufaną osobę o tym, że zna osobę handlującą narkotykami w szkole lub poza szkołą

  8. Podkreślenie znaczenia podejmowania odpowiedzialnych decyzji w sytuacjach związanych z nikotyną, alkoholem i narkotykami

Adresat:

Uczniowie kl. IV- VI szkoły podstawowej.

Czas realizacji:

2 godziny lekcyjne.

Metody pracy:

Mini wykład, dyskusja, metoda dużej planszy,

praca w grupach, prezentacja, burza mózgów

Materiały:

Mazaki, duże arkusze papieru.

kolorowe gazety, nożyczki, projektor

Przebieg lekcji :

-Nauczyciel przedstawia problem ( prezentacja )

- Pogadanka wprowadzająca

Nauczyciel zadaje uczniom pytanie czy wiedzą, co to jest nałóg, (nawyk, uzależnienie, wewnętrzny przymus robienia czegoś, co w efekcie jest szkodliwe dla danej osoby). Wyjaśnia uczniom pojęcie środków psychoaktywnych, czyli takich substancji, które powodują uzależnienie, wymienia je (np.: alkohol, papierosy i narkotyki).

- Ćwiczenie

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy i rozdaje arkusz szarego papieru. Zadaniem pierwszej grupy jest wypisanie motywów , którymi kierują się młodzi ludzie , sięgają po narkotyki np. ciekawość, chęć zaimponowania. Natomiast druga grupa wypisuje argumenty przeciw braniu narkotyków np. wczesna śmierć.

- Ćwiczenie

Nauczyciel wyjaśnia, że na dzisiejszej lekcji uczymy się zachowań asertywnych, czyli jak mówić NIE bez lęku i poczucia winy, jak pozostać przy swoim zdaniu i nie wchodzić w niepotrzebny konflikt, jak umiejętnie odpierać krytykę. Podkreśla, że odmawianie, gdy się jest poddanym presji kolegów bywa bardzo trudne, ale wielu młodych ludzi radzi sobie z tym nieźle. Zaznacza, że odmawianie jest łatwiejsze dla osób, które mają tzw. charakter, wiedzą czego chcą w życiu, mają zasady i nie pozwalają sobą manipulować.

Scenki tematyczne .

Każdy zespół prezentuje na forum klasy przygotowaną scenkę. Należy omówić właściwe zachowania . ewentualne dobre rozwiązania.

1) Koleżanka przynosi z domu tabletki, które używa jej mama. Proponuje Ci,

byście spróbowały. Odmawiasz jej.

2) Podchodzisz do grupy kolegów. Większość z nich pali papierosy. Jeden z

kolegów częstuje Cię. Odmawiasz mu.

3) Przychodzisz do kolegi na urodziny. W trakcie zabawy podchodzi do

Ciebie kolega i częstuje Cię piwem. Odmawiasz mu.

Nauczyciel pyta odgrywających: jak czuła się osoba odmawiająca? Jakie zdania były najskuteczniejsze podczas odmawiania? Czy trudno było odmówić? Pyta także pozostałych uczniów, jak zachowaliby się takiej sytuacji? Następnie tłumaczy uczniom, że odmawianie jest trudną sytuacją, z którą nie tylko młodzież ma kłopoty. Życie codzienne przynosi wiele sytuacji, w których należy odmawiać. W pewnych sytuacjach, nieumiejętność wypowiedzenia słowa: NIE, rodzi dramatyczne skutki, dotyczące zwłaszcza takich sytuacji, kiedy chodzi o środki odurzające. Odmawiania uczymy się przez całe życie.

- Ćwiczenie

Rozdanie uczniom kartki z rysunkiem okręgów . Poproszenie , aby uczniowie wpisali w poszczególne okręgi osoby lub znane im instytucje, do których zwróciliby się o pomoc w trudnej sytuacji. W kręgach bliższych środka mają wpisać osoby, do których mają największe zaufanie. Kiedy kręgi są zapisane następuje krótka ich analiza. Następnie powieszenie na tablicy adresy i telefony instytucji, które oferują pomoc młodzieży eksperymentującej i uzależnionej od narkotyków, alkoholu, nikotyny.

-Zakończenie

Nauczyciel rozdaje uczniom samoprzylepne karteczki, na których uzupełniają zdanie:,, Podczas tych zajęć najważniejsze dla mnie było to, iż…”. Następnie podchodzą do tablicy
i przyklejają je do walizki, którą wcześniej narysował nauczyciel. Wspólnie z nauczycielem głośno odczytują i analizują pisemne wypowiedzi koleżanek i kolegów.

-Podsumowanie.

Nauczyciel dziękuje uczniom za aktywność na zajęciach i życzy skutecznego radzenia sobie w życiu z różnymi problemami.

Przygotowały :

Natalia Bancarzewska

Ilona Bliźniuk

