Joanna Reczka 18.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu
Blok tematyczny: Wszyscy się bawimy.
Temat dnia: Bawimy się klockami. Co możemy stworzyć za pomocą klocków?
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
- przypomnienie podstawowych kształtów figur i kolorów,
- wdrażanie do bezpiecznego zachowania podczas zabaw.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi odgadywać zagadki,
- wypowiadać się na określony temat,
- potrafi zbudować wieżę,
- potrafi nazwać kolory w swojej wieży,
- reaguje na sygnał dany przez nauczyciela,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- potrafi pokolorować obrazek.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy:
-indywidualna,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- zagadka o klockach. Załącznik nr 1
- klocki,
- figury geometryczne,
- praca plastyczna „Ludzik Lego”.
Przebieg zajęć:
1.Zagadka o klockach:
Załącznik nr 1.
Są różnokolorowe,
mogą być plastikowe lub drewniane.
Dzieci chętnie układają z nich różne budowle i wieże.
(klocki)
2.Pogadanka na temat klocków:
- Czy w naszej sali znajdują się klocki;
- Jakie mamy klocki?
- Czy znacie jeszcze jakieś klocki?
- Jak możemy bawić się klockami?
- Co można zbudować z klocków?
3. Zabawa ruchowa „Klocki”
Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku po 3 klocki, a dzieci:
Układają klocki jeden obok drugiego;
Wskazują klocek w odpowiednim kolorze;
Budują z klocków wieżę;
4. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wieże”.
W rytmie bębenka dzieci maszerują między wieżami z klocków. Starają się robić to bardzo ostrożnie, by żadnej nie przewrócić. Na hasło "wieża" każde dziecko wraca do swojej budowli i staje obok niej.
5.Zabawy na dywanie.
Układanie z klocków odpowiednich kształtów. Nauczyciel pokazuje dzieciom podstawowe figury geometryczne:
- koło,
- trójkąt,
- kwadrat,
- prostokąt
6.Praca plastyczna „Ludzik Lego”
Dziecko ma za zadanie pokolorować obrazek „Ludzika Lego”