Scenariusz lekcji z języka polskiego
realizowany w klasie IV
Prowadząca: Anna Nalepa
Temat: Akademia i jej założyciel. Osobliwość Akademii pana Kleksa.
I. Cele lekcji:
kształcenie umiejętności korzystania ze źródeł informacji (Słownik języka polskiego, lektura „Akademia pana Kleksa”)
rozwijanie umiejętności pisania i wypowiadania się na określony temat
rozbudzanie wyobraźni ucznia
bogacenie słownictwa ucznia
kształcenie umiejętności pracy i komunikacji w grupie
II. Metody i formy pracy:
praca z tekstem literackim
„burza mózgów”
mapa mentalna
praca ze słownikiem
elementy pogadanki
przekład intersemiotyczny
praca w grupach
praca indywidualna
III. Pomoce dydaktyczne:
lektura „Akademia pana Kleksa”
Słownik języka polskiego
karty pracy
instrukcje dla grup
IV. Tok lekcji:
1. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
2. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu „akademia” przy pomocy Słownika języka polskiego, przypomnienie zasad szukania hasła.
akademia - wyższa uczelnia, na której kształcą się specjaliści
3. Odniesienie do lektury Jana Brzechwy. Uczniowie odczytują fragmenty dotyczące Akademii pana Kleksa. Zebrane informacje zapisują na rysunku (załącznik numer l).
4. Rozmowa na temat osoby pana Kleksa, odczytanie fragmentów ukazujących wygląd postaci. Uzupełnienie wizerunku pana Kleksa (załącznik numer 2).
AMBROŻY KLEKS - nauczyciel i wychowawca chłopców w Akademii, kiedyś był uczniem doktora Paj-Chi-Wo.
wzrost - średni
nos- ruchliwy, na którym tkwią srebrne binokle
wąsy-długie, koloru pomarańczy
broda - czarna, gęsta
oczy- mądre i przenikliwe
włosy- gęsta, rozwichrzona czupryna, która mieni się barwami tęczy
twarz- pełna jest żółtych, czerwonych piegów, które chronią przed katarem i działają na rozum
ubranie składa się z:
-długiego surdutu koloru czekoladowego lub bordowego
-bardzo szerokich spodni
-aksamitnej kamizelki barwy cytrynowej
-sztywnego kołnierzyka
-olbrzymiej kokardy zamiast krawata
-wielkiej ilości guzików
-niezwykłej ilości kieszeni
umiejętności pana Kleksa:
-umie unosić się w powietrze
-powiększa przedmioty
-leczy chore sprzęty
-ma doskonałą pamięć
-przyrządza potrawy z kolorowych szkiełek i farb
-kiedy coś zginie, „wysyła oko na oględziny” i zguba zaraz się odnajduje
5. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu „osobliwość”.
osobliwość- rzecz niezwykła, oryginalna
6. Postawienie problemu. Dlaczego Akademia pana Kleksa jest niezwykła, oryginalna?
Próba odpowiedzi na pytanie poprzez utworzenie mapy mentalnej na temat:
Dzień w Akademii pana Kleksa.
Dzień w Akademii pana Kleksa.
7. Uczniowie pracują w grupach. Podzieleni na zespoły, udzielają odpowiedzi na pytania umieszczone w karcie zadań.
Grupa I:
1. Jak wygląda pobudka i toaleta poranna chłopców w Akademii?
- dzień rozpoczyna się o piątej rano
- Mateusz otwiera tzw. śluzy, czyli otwory w suficie i na nosy chłopców kapie zimna woda
- w sypialni chłopców znajdują się prysznice, z których tryska woda sodowa z sokiem, przy czym na każdy dzień tygodnia przypada inny rodzaj soku.
Grupa II:
l. Jak wyglądają posiłki w Akademii pana Kleksa?
- O 5.30 chłopcy schodzą do jadalni na śniadanie. Każdy z nich ma swoje stałe miejsce przy dużym, okrągłym stole. Podczas śniadania i kolacji pan Kleks jest nieobecny, natomiast w czasie obiadu unosi się nad stołem i polewa potrawy rozmaitymi sosami. Każdy sos ma inną właściwość, na przykład biały wzmacnia zęby, żółty reguluje oddech, szary oczyszcza krew, a zielony usuwa łupież. W czasie wszystkich posiłków Mateusz siedzi na wazonie i czuwa nad tym, by chłopcy wszystko zjedli.
Grupa III:
l. Co dzieje się na apelu w Akademii pana Kleksa?
- Punktualnie o 6.00 w gabinecie pana Kleksa odbywa się poranny apel. Wszyscy chłopcy przynoszą wtedy senne lusterka i oddają je profesorowi. W ciągu nocy lusterka te stoją obok łóżek i odbijają się w nich sny chłopców. Rano pan Kleks za pomocą sennego kwasu zbiera z nich wszystkie przyśnione historie. Najbardziej niezwykłe sny pan Kleks zapisuje w specjalnym senniku Akademii.
Grupa IV:
l . Dlaczego lekcje w Akademii pana Kleksa są niezwykłe?
- Lekcje rozpoczynają się o 7.00 Chłopcy uczą się: kleksografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów, geografii.
8. Prezentacja zgromadzonych materiałów.
9. Rozdanie kart pracy (załącznik numer 3) i ich wspólne uzupełnianie.
10. Podsumowanie lekcji. Ocena aktywności uczniów (uczniowie w zależności od wypowiedzi otrzymują piegi).
11. Podanie zadania domowego.
Spotkałam pana Kleksa. Wyglądał zabawnie i kolorowo - opis postaci.
12. Ewaluacja zajęć.
Uczniowie zapisują na karteczkach swoje odczucia i wrażenia po dzisiejszej lekcji.
Załącznik nr l.
Załącznik nr 2.
Załącznik nr 3.
Dzień w Akademii pana Kleksa rozpoczyna się o ............................ . Mateusz otwiera tzw. „śluzy”, czyli..................................... i na nosy chłopców kapie ........................ . W sypialni chłopców znajdują się prysznice, z których tryska .......................................... , przy czym na każdy dzień tygodnia przypada inny rodzaj soku.
O ............ chłopcy schodzą do jadalni na śniadanie. Każdy z nich ma swoje stałe miejsce przy stole. Podczas......................................................... pan Kleks jest nieobecny, natomiast w czasie ................................. unosi się nad stołem i polewa potrawy rozmaitymi.................................. .
Punktualnie o .............. w .............................. pana Kleksa odbywa się poranny ....................... . Wszyscy chłopcy przynoszą wtedy .................................................... i oddają je profesorowi. W ciągu nocy lusterka stoją obok łóżek i odbijają się w nich sny chłopców. Rano pan Kleks za pomocą sennego kwasu zbiera z nich wszystkie przyśnione historie. Najbardziej niezwykłe sny pan Kleks zapisuje w specjalnym senniku Akademii.
Lekcje rozpoczynają się o ................ . Chłopcy uczą się: ...............................................
Grupa I:
Jak wygląda pobudka i toaleta poranna chłopców w Akademii?
Grupa II:
Jak wyglądają posiłki w Akademii pana Kleksa?
Grupa III:
Co dzieje się na apelu w Akademii pana Kleksa?
Grupa IV:
Dlaczego lekcje w Akademii pana Kleksa są niezwykłe?