Scenariusz katechezy
Prowadzący: s. Irena Konopka
Czas: 45 minut
Data: 25.03.2004r.
Kl. IV
TEMAT: MODLITEWNE SPOTKANIE
Cele lekcji
Uczeń powinien:
Wiedzieć, w jaki sposób Bóg powołał Mojżesza;
Umieć wymienić nazwę góry, na której Bóg rozmawiał z Mojżeszem;
Umieć wyjaśnić, do czego Bóg wezwał Mojżesza;
Znać imię Boga objawione Mojżeszowi.
Metody
Burza mózgów, praca z podręcznikiem, eksperyment, rozmowa kierowana, telegram
Środki dydaktyczne
Podręcznik, kartki do zapisywania, gazety, chusta, obrazy
Przebieg lekcji
Lekcje rozpoczynamy modlitwą „Duchu święty”
Nawiązujemy do wydarzeń, wydarzeń których rozmawialiśmy na ostatnich lekcjach. Pytamy:
Jak postępował faraon wobec Izraelitów?
Co mogli zrobić Izraelici?
( burza mózgów odpowiedzi zapisujemy na tablicy)
Podsumowując, wskazujemy, że Izraelici prosili o pomoc.
Kogo Izraelici prosili o pomoc?
Dzielimy klasę na grupy ( układamy gazety na środku i prosimy by każdy wybrał sobie gazetę i stanął przy niej) Rozdajemy kartki.
Zachęcamy, by uczniowie zastanowili się nad treścią wezwania Izraelitów do Boga i zapisali ją w formie telegramu. Wskazujemy, by zapisali adresata i użyli maksymalnie np.: siedmiu słów. Po zakończonej pracy osoby chętne odczytują swoje telegramy.
Zapowiadamy, że z tekstu biblijnego dowiemy się, jaka była odpowiedź Pana Boga na prośby i wezwania o pomoc.
Uczniowie otwierają podręczniki i po cichu czytają tekst biblijny.
Wspólnie analizujemy usłyszane Słowo Boże:
Co uczynił Bóg, słysząc jęki ludu?
Dlaczego Bóg przyszedł im z pomocą?
(stwierdzamy, że Bóg chcąc przyjść z pomocą ludowi posłużył się Mojżeszem.)
Jak nazywała się góra, na której Mojżesz pasł owce?
Na czym polegała niezwykłość zjawiska, które widział Mojżesz?
Czyj głos usłyszał Mojżesz, gdy podszedł zobaczyć krzew?
Jakie zadanie Bóg dał Mojżeszowi?
Co Bóg powiedział o sobie?
Jakie jest imię Boga?
Podsumowując, stwierdzamy, że Bóg powołał Mojżesza do wypełnienia
Ważnych zadań: miał on wyprowadzić naród Izraelski z niewoli egipskiej,
przewodzić mu, kształtować jego życie. Wtedy również objawił mu swoje
imię, pokazał , że jest Bogiem który słyszy wołanie ludzi.
My także możemy spotkać się z Panem Bogiem. Najpierw musimy Go
usłyszeć.
Przeprowadzamy eksperyment. Wybieramy dziecko, zasłaniamy mu oczy i prosimy aby doszedł do wyznaczonego celu. Wszyscy obserwują co czyni uczeń. Następnie wybieramy drugiego ucznia również zasłaniamy mu oczy ale prosimy go o to by wykonał dokładnie to co mu mówi prowadzący( dwa kroki do przodu, w prawo, lewo aż dojdzie do celu)
Wysuwamy wniosek , że uczeń który nie słyszał głosu nie mógł trafić do celu, było mu ciężko, poobijał się, zadał sobie rany. Natomiast ten kto słucha Boga ten bezpiecznie trafi do celu, spotka się z Bogiem. Czyli słuchanie Boga to jest modlitwa.
Zapisujemy temat do zeszytu.
Modlitewne spotkanie
Zadanie domowe
Ułóż tekst modlitwy, która zawierać będzie twoje prośby oraz pragnienie wypełnienie Jego woli.