KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch
1. Przyroda Kl. 5b
2. Dział programu- Życie na lądzie, Krajobraz Ziemi.
3. Temat lekcji- Poznajemy Nizinne Śląską .
4. Cele:
a) Ogólny- poznanie pasa Nizin Polskich , charakterystyka Niziny Śląskiej.
b) Cele operacyjne
Wiedza - uczeń potrafi wskazać na mapie pas nizin polskich,
-uczeń potrafi opisać działalność lądolodu skandynawskiego
- uczeń potrafi wymienić główne miasta Niziny Śląskiej.
Umiejętności - uczeń potrafi scharakteryzować Nizinę Śląska,
- uczeń potrafi odczytać z mapy ważne informacje: miasta , rzeki, gdzie występują złoża metali
- uczeń potrafi porównać klimat z innymi regionami w Polsce
- uczeń potrafi objaśnić jakie są , były warunki rozwoju rolnictwa.
Postawy -uczeń potrafi scharakteryzować zagrożenia środowiskowe regionu.
5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa, metoda problemowa( burza mózgów, kilu śnieżnej).
6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, grupowa, indywidualna.
7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń , mapy , tablice.
8. Przebieg lekcji
|
Czynności nauczyciela |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Uwagi do realizacji |
Część wstępna |
-Przywitanie Klasy. -Sprawdzenie listy obecności. -sprawdzenie pracy domowej. |
6 min |
-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów -Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela |
|
Część zasadnicza |
-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. -Podanie tematu lekcji „Poznajemy Nizinie Śląska”(temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) - Nauczyciel opisuje niziny w Polsce. - Na mapie pokazuje pas nizin- chętny uczeń pokazuje. -Nauczyciel opisuje miasta. -Nauczyciel opisuje gleby, klimat. Nauczyciel opowiada o złożach metali oraz o jak zanikła puszcza na tych terenach i w co została przekształcona |
31 min |
- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel. -Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. - Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji. - Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela. |
|
Część końcowa/ podsumowanie |
Nauczyciel podsumowuje temat. |
8 min |
-Uczniowie opowiadają na pytania. |
|