KONSPEKT LEKCJI WF DLA KLASY - 6
Temat - zadanie główne: Skok w dal - doskonalenie odbicia z deski. Nauka pomiaru skoku.
1. Cele operacyjne w zakresie:
umiejętności - uczeń umie dobrać odpowiedni dla siebie rozbieg do prawidłowego odbicia z deski
wiadomości - uczeń zna przepisy decydujące o tym że skok jest „spalony”
motoryczności - uczeń jest zdolny do wykonania ćwiczeń skocznościowych
wychowania - potrafi ocenić długość swoich skoków i sposób ich wykonania
2. Ilość osób: 14 dziewcząt
Miejsce zajęć: boisko, piaskownica do skoku w dal
Czas trwania: 45 minut
Pomoce dydaktyczne: grabie, taśma miernicza
Opracowała mgr Beata Joszko
Część lekcji |
Układ działań (tok lekcji) |
Treść zadań |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
Część wstępna |
1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć
2. Motywacja do udziału lekcji |
1.Zbiórka w dwuszeregu 2.Powitanie klasy 3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć 4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji |
4min.
|
Odnotowanie nieobecnych lub nie ćwiczących tego dnia
|
Część główna A |
3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka. |
1.Zadania ruchowe wprowadzające: -bieg dookoła boiska -wyrównanie oddechu - skłony tułowia -krążenia RR w przód i w tył -skrętoskłony -krążenia tułowia w prawą i lewą stronę -krążenia bioder -pajacyki - podskoki do rozkroku i wykroku -wypady pN i lN w przód -przysiad podparty, prostowanie NN -chwyt za kostki, marsz -przeplatanka |
2okr 5 x 20 x 15 x 5 x 5 x 20 x 5 x 10 x 1okr 1okr |
-Ustawienie jedna za drugą -w rozsypce -metoda ścisła - naśladowcza
-jedna za drugą |
Część główna B |
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach. |
1. Zadania ruchowe na bieżni: -marsz w przysiadzie na sygnał bieg -skoki na prawej nodze -skoki na lewej nodze -skoki obunóż 2.Ćwiczenia przygotowujące do odbicia z deski: -skoki, odbijając się z jednej nogi lądowanie na dwie w piaskownicy 3.Wsłuchanie przypomnienia wiadomości
4.Dostosowanie rozbiegu do odbicia: -zaznaczenie linii w miejscu startu, szybkim marszem dojście do deski i próba odbicia -jak wyżej, ale w truchcie, w miarę potrzeby przesuwamy linię startu -skok w dal próba 5.Nauka pomiaru skoku, przejście do piaskownicy, wysłuchanie informacji. 6. Każde dziecko po skoku wraz z nauczycielem dokonuje pomiaru własnego skoku. 7. Ocena długości skoków własnych, porównanie długości skoków po 3 próbach pomiaru |
2 x 2 x 2 x 1 x
2 x
2 x
2 x
2 x
3 x
|
-przejście na skocznię -jedna za drugą, met. ścisła -zadaniowa
-Przypomnienie przepisów dotyczących spalonego oraz zasad bezpieczeństwa podczas skoku w dal
-w rzędzie -Każde dziecko zaznacza swoją linię startu i w miarę potrzeby przesuwa ją dalej lub bliżej -Nauczyciel woła dzieci i na przykładzie paru skoków zapoznaje z sposobem pomiaru skoku -Nauczyciel występuje jako sędzia |
Część końcowa |
5.Uspokojenie organizmu
6. Podsumowanie lekcji
7.Nastawienie do samodzielnych zajęć |
1.Ćwiczenia relaksujące: -na trawie w rozsypce dzieci przyjmują pozycję Cook'a 2.Podsómowanie dydaktyczno - wychowawcze 3.Podsumowanie wiadomości o przepisach skoku spalonego. Wyłonienie osoby najlepiej skaczącej w dal. 4.Zalecenia i instrukcje do samodzielnego usprawniania się. 5. Pożegnanie. |
1min.
3min. |
Przejście na trawę, rozsypka, opis pozycji Cook'a
Nagrodzenie plusem osoby najlepiej skaczącej |