DATA - 28.05.2003 r.
KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI PODSTAWOWEJ
TEMAT: Nauka stania na rękach z asekuracją.
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
MOTORYCZNOŚĆ - kształtowanie zwinności, siły, równowagi i orientacji
przestrzennej
UMIEJĘTNOŚCI - stanie na rękach z asekuracją (ZADANIE GŁÓWNE)
- doskonalenie techniki przewrotu w przód (ZADANIA DODATKOWE)
WIADOMOŚCI - poznanie zasad samoochrony i metod asekuracji
- poznanie wpływu ćwiczeń zwinnościowych na sprawność
koordynacyjną
WYCHOWANIE - samokontrola poprawności wykonywanych zadań ruchowych
- odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i współćwiczących
MIEJSCE ZAJĘĆ - sala gimnastyczna
KLASA - IVc
LICZBA ĆWICZĄCYCH - 22
PŁEĆ - chłopcy i dziewczęta
CZAS - 45 minut
POMOCE - materac, ławeczka gimnastyczna, woreczek z grochem, stojaki,
skakanka, piłka do koszykówki, drabinki
PROWADZĄCY - Jolanta Hadam
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS TRWANIA |
METODY I FORMY |
UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE |
|
CZĘŚĆ WSTĘPNO - PRZYGOTOWAWCZA [ 15 minut ] |
|||||
I. Organizacja lekcji |
1.Zbiórka, raport, powitanie. 2.Sprawdzenie gotowości do zajęć. 3.Podanie tematu lekcji. 4.Teoretyczne wprowadzenie i omówienie zajęć. |
3 minuty
|
forma podstawowa pogadanka |
Ustawienie uczniów w dwuszeregu
|
|
II. Ćwiczenia ożywiające
|
„Wilk i owce” Jedna osoba zostaje wilkiem, porusza się po linii w prawo i lewo. Reszta dzieci stara się przedostać na drugą stronę. Osoba złapana staje się wilkiem. |
2 minuty
|
metoda i forma zabawowa - klasyczna
|
Nauczyciel wyznacza pierwszą osobę, która jest wilkiem. Dzieci nie mogą wyjść poza wyznaczoną linię. |
|
III. Ćwiczenia kształtujące
|
1.Ćw. ramion Lekki, swobodny bieg dookoła sali, krążenie ramion w przód, w tył - na przemian i oburącz. W marszu odrzut w tył ramion z pozycji w bok przodem zgiętych. 2.Ćw. nóg Bieg z wysokim unoszeniem kolan i ze zginaniem podudzi w tył. W marszu, ramiona wyciągnięte w przód, wymach raz lewą, raz prawą nogą w celu dotknięcia dłoni. 3.Ćw. tułowia w pł. strzałkowej Ramiona uniesione nad głową, skłon tułowia w przód i tył. Opad tułowia w przód, ramiona w bok, naprzemienne wznoszenie ramion ku górze z równoczesnym skrętem tułowia. 4.Ćw.szyi Naprzemienne skłony głowy w przód, w tył, w bok. W lekkim rozkroku, ramiona w bok, skręty głowy z równoczesnym skrętem ramion. 5.Ćw. tułowia w pł. czołowej Pozycja stojąca, ramiona na biodrach, skłony tułowia w bok. Siad skrzyżny, jedno ramię na biodrze, drugie w skurczu, skłon tułowia w bok z wyprostem ramienia w łuk nad głową, następnie zmiana ramion. 6.Ćw.równoważne Waga przodem z położeniem ramion w bok. Podskoki jednonóż w miejscu. 7.Ćw. mięśni brzucha Siad ugięty, ramiona na karku, opady tułowia w tył („brzuszki”). Leżenie tyłem, ramiona wzdłuż tułowia, nożyce poprzeczne. 8.Ćw.tułowia w pł. poprzecznej Siad klęczny, wyprost do klęku, skręt w lewo z równoczesnym opuszczeniem bioder na prawo na podłoże, powrót do klęku, to samo w prawo. 9.Ćw.tułowia w pł. złożonej Siad skrzyżny, skrętoskłon tułowia w lewo z dotknięciem prawym uchem lewego kolana, powrót, to samo w prawo. 10.Ćw. w podporze Klęk podparty, ugięcie ramion z równoczesnym wznosem lewej nogi w tył, powrót, to samo z prawą nogą. Przysiad podparty, wyrzuty nóg w tył i w bok - na przemian i obunóż. Zabawa na czworakach „Kulawe lisy” - uczestnicy znajdują się w podporze z jedną nogą „skaleczoną” podniesioną do góry; w tej pozycji pokonują określoną drogę. |
1 minuta
1 minuta
1 minuta
1minuta
1 minuta
1 minuta
1 minuta
30 sekund
30 sekund
1 minuty
|
metoda naśladowcza- -ścisła; forma ścisła
rozsypka; forma frontalna
metoda zabawowa - naśladowcza; forma zabawowa |
Uczniowie poruszają się po kole i wiernie odtwarzają polecenia nauczyciela prowadzącego.
Uczniowie znajdują się w polu widzenia nauczyciela, a ten odpowiednio kieruje nimi.
Poprzez zabawę uczniowie przygotowywani są do realizacji zadania głównego lekcji. |
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA [25 minut ] |
|||||
IV. Przygotowanie do realizacji zadań |
1.Podział na zastępy 2.Podanie zadań poszczególnym zastępom 3.Przygotowanie miejsca ćwiczeń |
3 minuty |
forma podziału uczniów - grupy |
Podział na 4 grupy 5-osobowe
|
|
V. Realizacja zadań głównego i dodatkowych |
GR.I. Stanie na rękach z asekuracją. Po wykonaniu gł. zadania przejście do stojaka i z powrotem mając na głowie woreczek z grochem.
GR. II. Pokonanie toru składającego się z : - przewrotu kucznego w przód - przejście po wąskiej listwie ławki gimnastycznej - powrót do grupy na czworakach.
GR. III. Pokonanie toru składającego się z : - slalomu w podskokach obunóż - rzutu do kosza - powrót do grupy „kaczym chodem” (marsz w przysiadzie).
GR. IV. Pokonanie toru składającego się z : - przeskoków obunóż przez skakankę - zwis na drabinkach i 5-krotne przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej - powrót truchtem do grupy.
Zebranie sprzętu i odniesienie do magazynu |
20 minut
2 minuty |
metoda programowego uczenia się; forma obwodu ćwiczebnego |
Nauczyciel instruuje uczniów i na jego sygnał zmieniają oni stanowiska ćwiczebne ( uczeń przebywa ok.5 minut na każdym stanowisku ).
Uprzątnięcie sali w celu realizacji części końcowej lekcji |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA [ 5 minut ] |
|||||
VI. Ćwiczenia uspokające i korektywne |
1.Marsz połączony z rytmicznym wdechem i wydechem - wznos ramion w bok i opust w dół.
2.Klęk podparty - koci grzbiet - uwypuklenie tułowia.
3.Zwis tyłem na drabinkach, dzieci wykonują nożyce poprzeczne. |
3 minuty |
metoda bezpośredniej celowości ruchu
metoda zadaniowa - ścisła; forma frontalna metoda naśladowcza - ścisła; forma frontalna
|
Uczniowie poruszają się po kole
Nogi w trakcie ćwiczenia są wyprostowane
|
|
VII. Zakończenie lekcji |
1.Zbiórka 2.Podsumowanie i ocena uczniów. 3.Zachęcenie uczniów do ruchu w czasie pozalekcyjnym, pożegnanie. |
2 minuty
|
pogadanka |
Uczniowie siedzą w półkolu |
4