4076, NAUCZANIE ZINTEGROWANE, WSZYSTKO O TEATRZE


Scenariusz zajęć kółka teatralnego - dla klas I-III

Temat: Kształtowanie wyobraźni dziecka- integracja różnych dziedzin twórczości artystycznej

Cele: budzenie zainteresowań teatrem- jako sztuką łączącą w sobie różne autonomiczne jej dziedziny takie, jak plastykę, literaturę, muzykę - podporządkowane grze aktora, wspomaganie dziecka w odkrywaniu własnych możliwości twórczych: plastycznych, literackich, aktorskich, rozwijanie ekspresji słownej, przełamywanie utartych schematów postrzegania otaczających zjawisk.

Czas trwania zajęć: 2 godziny

Metody: zintegrowane, aktywizujące różne sfery psychofizyczne: zajęcia plastyczne, literackie, zabawy teatralne

Formy: indywidualne, grupowe

Środki dydaktyczne: różnorodne materiały plastyczne (kawałki tkanin, futerek, skórek, włóczek, gąbka, kartki papieru A4, kleje, ołówki, kredki), teksty wierszy Jana Brzechwy ze zbioru: „Brzechwa dzieciom”, płyta z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa interakcyjna.

Dzieci witają się wcześniej wprowadzonym rytuałem np. Hej! Witam Was! (podają sobie przy tym ręce)

  1. Czytanie wierszy Jana Brzechwy: „Kaczka- dziwaczka”, „Skarżypyta”, „Miś”, „Na straganie”, „Krokodyl”. Krótkie utrwalenie treści wierszy za pomocą pytań.

  2. Wykonanie projektu.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jak wygląda każda z postaci?

Dzieci pracują nad stworzeniem wybranej przez siebie postaci. Wykonują projekt z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów plastycznych.

Zamiast projektu, dzieci mogą wykonać kukiełki wykorzystane w teatrze lalek.

  1. Prezentacja wykonanych projektów (lub kukiełek).

  2. Ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne przy muzyce.

  3. Wspólne układanie bajki, której bohaterami są postacie z wierszy, ale znajdujące się w zupełnie innym otoczeniu i innej sytuacji. Dla ułatwienia można zaproponować tytuł i później wypełniać treścią lub podać początek opowiadania np. „Pewnego razu Kaczka Dziwaczka, wybrała się na spacer…”.

Konieczne jest przypomnienie, że budowanie akcji musi odbywać się według zasady rozwoju akcji z początkiem, punktem kulminacyjnym i zakończeniem. Nauczyciel pracuje wspólnie z dziećmi nad wzbogaceniem postaci o dodatkowe elementy, konieczne do inscenizacji: sposób poruszania się postaci i wydawane przez nią dźwięki. Etiudy ruchowe z włączeniem efektów dźwiękowo-głosowych zakończą etap przygotowania improwizowanej inscenizacji.

  1. Zabawa relaksacyjna, ćwiczenie emisji głosu, „Razem głośniej”.

Grupa kuca razem. Prowadzący zaczyna mruczeć, a dzieci mu wtórują stopniowo podnosząc głos. Na koniec wszyscy wyskakują do góry głośno krzycząc razem.

  1. Improwizowana inscenizacja.

Dzieci przedstawiają treść bajki, ale bez żadnych zabiegów reżyserskich. Nie muszą być ciągle w takich samych rolach. Nauczyciel pełni rolę obserwatora. Pozostawiamy dzieciom swobodę działania. Jedynie na zakończenie wskazane jest wspólne omówienie, ale bez krytyki. W działaniu każdego dziecka należy podkreślić to, co zrobiło dobrze. Analizując wspólnie przedstawioną scenkę powoli uczymy dzieci organizacji działań scenicznych. Należy pamiętać, że dziecko bawiąc się w teatr, samo musi dokonywać wyboru aktywności i rodzaju ćwiczenia, które chce wykonywać. Nauczyciel musi zaproponować różne zadania, a dziecko ma prawo wyboru realizacji któregoś z nich.

  1. Zakończenie zajęć. Dzieci żegnają się wcześniej wprowadzonym rytuałem:

np. „Hej! Do zobaczenia” i podają sobie ręce.

Opracowała:

mgr Jolanta Błaszczyk

nauczyciel kształcenia zintegrowanego SP nr 19 w Sosnowcu

2


