KONSPEKT LEKCJI HISTORII
Prowadząca (autor): Katarzyna Zątek
Klasa: V szkoły specjalnej
Temat: Koronacja B. Chrobrego na króla Polski. Znaki władzy króla.
Czas zajęć: 45 minut
CELE ZAJĘĆ:
1.DYDAKTYCZNE
Uczeń:
Podaje datę koronacji B.Chrobrego na króla Polski
Potrafi powiedzieć kto koronuje na króla (arcybiskup)
Wyjaśnia znaczenie słowa „koronacja”
Odnajduje grody na mapie
Potrafi powiedzieć co jest znakiem władzy króla (jabłko, korona, berło) - insygnia
2. WYCHOWAWCZE
Zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów podczas zajęć
3. REWALIDACYJNE
Doskonali sprawność wypowiadania się na określony temat
Doskonali sprawność grafomotoryczną ręki podczas pisania
Rozwija logiczne myślenie
METODY:
Słowne (rozmowa kierowana , pogadanka)
Oglądowe (ilustracje)
Praktycznego działania (ćwiczebne)
FORMY:
Grupowa
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Podręcznik do klasy V szkoły specjalnej
Małe mapki dla każdego ucznia
Ilustracje przedstawiające grody, B. Chrobrego, insygnia władzy królewskiej
Małe obrazki przedstawiające insygnia władzy królewskiej do pokolorowania dla każdego ucznia
Karteczki z linią czasu dla każdego ucznia
Karta pracy z zadaniami podsumowującymi lekcję
PRZEBIEG:
ZAJĘCIA WSTĘPNE
Przywitanie
Utrwalenie wiadomości z lekcji poprzedniej - nauczyciel zadaje uczniom pytania
Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez nauczyciela - uczniowie przepisują
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
Wprowadzenie w tematykę lekcji - nauczyciel opowiada o tym, że za panowania B. Chrobrego powstawało wiele grodów, wymienia ich nazwy
Rozdanie mapek - uczniowie odszukują te grody, które wymienił nauczyciel na mapie i zaznaczają je kółeczkami
Prezentacja ilustracji przedstawiających grody - prezentacja miast
Zapoznanie uczniów z datą koronacji - zapisanie tej daty na tablicy
Wyjaśnienie pojęcia koronacja i zapisanie definicji na tablicy - uczniowie na początku sami próbują wyjaśnić swoimi słowami co może oznaczać ten wyraz, następnie nauczyciel uzupełnia i zapisuje definicję na tablicy, uczniowie przepisują:
Koronacja - uroczystość, podczas której arcybiskup nakłada księciu koronę na głowę
Opowiadanie nauczyciela o okolicznościach koronacji B. Chrobrego na króla wspomagane w trakcie ilustracjami przedstawiającymi B. Chrobrego, akt koronacji.
Ustalenie jakie są insygnia władzy królewskiej na podstawie ilustracji:
- nauczyciel zadaje uczniom dodatkowe pytania ( co król trzyma na głowie?; co trzyma w ręce?). Zaznaczenie, jakie są insygnia - znaki władzy królewskiej (korona, jabłko, berło)
8. Rozdanie małych obrazków przedstawiających insygnia władzy królewskiej. Nauczycielka prosi o właściwe ich pokolorowanie, wklejenie ich do zeszytu i podpisanie.
ZAJĘCIA KOŃCOWE
Powtórzenie i usystematyzowanie zdobytej wiedzy:
Praca z kartą pracy zawierająca następujące pytania:
- W którym roku B. Chrobry został koronowany na króla?
- Kto koronował B. Chrobrego?
- Jakie są znaki władzy królewskiej?
b) rozwiązywanie krzyżówki, której hasłami są nazwy insygniów władzy królewskiej (jabłko, berło, korona)
2. Zadanie zadania domowego
3. Nagrodzenie dzieci aktywnych
4. Podziękowanie za pracę i pożegnanie