KONSPEKT LEKCJI HISTORII
W KLASIE I GIMNAZJUM
TEMAT LEKCJI:
Bolesław Chrobry umacnia państwo polskie.
CEL OGÓLNY:
ukazanie okresu największej potęgi Polski za panowania Bolesława Chrobrego
CELE OPERACYJNE:
Uczeń pamięta:
- daty wydarzeń: 997r,1000r.
- pojęcia: trybut, dynastia ,kronika, pogaństwo, Kościół, papież, metropolia, synod, arcybiskupstwo, relikwie, męczennik
- postacie: biskup Wojciech, książę Bolesław Chrobry, cesarz Otto III, Gall Anonim, Thietmar- kronikarz niemiecki
Uczeń rozumie:
- poznane pojęcia
- przyczyny i znaczenie zjazdu w Gnieźnie
- rolę Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III w tworzeniu zjednoczonej Europy w kręgu kultury chrześcijańskiej
Uczeń potrafi: /stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych /
- opowiadać o przebiegu misji biskupa Wojciecha i jego kultu na podstawie tekstu z podręcznika i ilustracji
- przedstawić relacje z wizyty cesarza Ottona III
- pokazać na mapie Polski - Gniezno, sąsiadów kraju, siedziby biskupstw
- zlokalizować wydarzenia w przestrzeni historycznej na linii chronologicznej
- operować poznanymi pojęciami
Uczeń potrafi: / stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych /
- analizować kroniki Galla Anonima, Thietmara
- redagować notatkę kronikarską
- interpretować ilustracje / „Otto III i hołd Italii, Galii, Germanii, Sclavinii /
- porównać projekt cesarza stworzenia jednej chrześcijańskie Europy ze współczesną ideą tworzenia zjednoczonej Europy
- ukazać podobieństwa i różnice w pokojowej misji szerzenia chrześcijaństwa w Prusach przez biskupa Wojciecha i współczesnej działalności misjonarskiej
Postawy i przekonania:
- zrozumienie , że od mądrej postawy władcy, jego sposobu rządzenia zależy pomyślność państwa i narodu
- reprezentowanie postawy tolerancyjnej
- bycie dumnym z naszej przeszłości
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik historii do kl.I T. Jurka :” Dzieje najnowsze i dawne do schyłku XIV wieku. Średniowiecze.”, portret Bolesława Chrobrego, ilustracja ”Drzwi Gnieźnieńskie”, tekst źródłowy „Wiek V-XV w źródłach” M. Sobańska, mapa „Polska w X-XII wieku”, Słownik pojęć historycznych, rekwizyty, tekst do dramy, ilustracja „Włócznia św. Maurycego”
LITERATURA NAUCZYCIELA:
B. Lisowska - Niepokólczycka „Bolesław zwany Chrobrym”
A. Grabski ”Bolesław Chrobry”
G. Labuda ”Pierwsze państwo polskie”
P. Jasienica „Polska Piastów”
LITERATURA UCZNIA:
- atlas
- podręcznik historii do kl. I
- Słownik pojęć historycznych
METODY PRACY:
opowiadanie, rozmowa nauczająca, praca z podręcznikiem, tekstem źródłowym i mapą, inscenizacja improwizowana
FORMY PRACY:
indywidualna
praca w zespole
PRZEBIEG LEKCJI:
OGNIWO LEKCJI |
TOK LEKCJI |
CZYNNOŚCI UCZNIA I NAUCZYCIELA |
UWAGI |
Czynności organizacyjno- porządkowe |
Przygotowanie sali i uczniów do lekcji. |
Sprawdzenie obecności i pracy domowej. |
|
Rekapitulacja wtórna |
Pytania: 2. Jakie korzyści dało Polsce przyjęcie nowej wiary? 3. Jak układały się stosunki między Polską a Niemcami? 4. Jakie ziemie otrzymał Bolesław Chrobry w spadku po ojcu? |
Uczniowie odpowiadają na pytania. Uczniowie pokazują na mapie Polski - Gniezno, sąsiadów kraju: Niemcy, Czechy, Prusy, Ruś. Utrwalenie pojęć : dynastia, pogaństwo, chrześcijaństwo, kronika, papież, trybut, Kościół, biskupstwo. |
rozmowa nauczająca
praca z mapą
korzystanie ze Słownika pojęć historycznych |
Część główna |
1.Zapoznanie uczniów z celami lekcji. 2. Zapis tematu lekcji i punktów planu: T: Umocnienie państwa polskiego przez Bolesława Chrobrego. - Misja biskupa Wojciecha i jej znaczenie 997r. - Postanowienia zjazdu gnieźnieńskiego 1000r. 3. Opracowanie materiału wg planu. A. Przedstawienie genezy i przebiegu misji w Prusach biskupa Wojciecha oraz powstania kultu św. Wojciecha. B. Przyczyny wizyty cesarza Ottona III w Polsce: - pielgrzymka do grobu męczennika Wojciecha - pozyskanie Bolesława Chrobrego dla swoich planów zjednoczenia chrześcijańskiej Europy C. Powitanie cesarza Ottona III przez Bolesława Chrobrego. D. Relacje z wizyty w Gnieźnie biskupa niemieckiego Thietmara i Galla Anonima. E. Postanowienia zjazdu gnieźnieńskiego 1000r. - samodzielność Kościoła polskiego - utworzenie metropolii w Gnieźnie i biskupstw w Kołobrzegu, Wrocławiu, Krakowie - zniesienie trybutu - zgoda cesarza na koronację Bolesława Chrobrego |
Uczniowie zapisują w zeszycie. Nauczyciel zapisuje na tablicy. Pokazuje portret władcy Polski. Uczniowie czytają tekst z podręcznika, oglądają ilustrację przedstawiającą „Drzwi gnieźnieńskie”. Następnie uczniowie relacjonują przebieg misji, pokazują na mapie Prusy. Nauczyciel opowiada i pokazuje ilustrację przedstawiającą „Hołd Galii, Germanii, Italii, Sclavinii”. Wybrani uczniowie przedstawiają scenę przyjęcia cesarza / role -Otto III, Bolesław Chrobry, rycerze /. Wykorzystują rekwizyty / diadem, stroje, włócznia, hełm, tarcze, ramię, gwóźdź /. Uczniowie porównują obie relacje. (D) Nauczyciel opowiada o korzyściach z wizyty cesarza Ottona III. Uczniowie pokazują na mapie Gniezno, biskupstwa: krakowskie, kołobrzeskie, wrocławskie. Wyjaśniają pojęcia: metropolia, synod, arcybiskup. |
praca z tekstem praca z mapą
opowiadanie z wykorzystaniem ilustracji
drama na podstawie tekstu źródłowego Galla Anonima
praca z tekstem źródłowym opowiadanie
praca z mapą
Słownik pojęć historycznych |
Rekapitulacja pierwotna |
Pytanie: W jaki sposób Bolesław Chrobry umocnił państwo polskie? |
Odpowiadają uczniowie. Próbują ocenić dotychczasowe rządy księcia. Zapisują wniosek w zeszycie -
Pokojowa , chrześcijańska misja św. Wojciecha oraz postanowienia zjazdu w Gnieźnie umocniły niezależność polityczną Polski i samodzielność polskiego Kościoła oraz pozycję Bolesława wśród władców Europy. Nauczyciel z uzasadnieniem ocenia uczniów. Dokonuje liczenia denarów. |
praca na linii chronologicznej |
Praca domowa |
Dla wszystkich: Zredaguj notatkę kronikarską na temat zjazdu z 1000r. Dla zainteresowanych: Porównaj projekt cesarza stworzenia jednej, chrześcijańskiej Europy ze współczesną ideą tworzenia zjednoczonej Europy. Ukaż podobieństwa i różnice w pokojowej misji szerzenia chrześcijaństwa w Prusach i współczesnej działalności misjonarskiej. |
Nauczyciel podaje treść i wyjaśnia pracę domową. Uczniowie zapisują w zeszycie. |
|
opr. EWA MROZIEWSKA