SCENARIUSZ ZAJĘĆ METODĄ OŚRODKÓW PRACY - KL.3
UCZNIOWIE UPOŚLEDZENI W STOPNIU UMIARKOWANYM
Temat okresowego Ośrodka Pracy: Jesień
Temat tygodniowego Ośrodka Pracy: Jesień w sadzie
Temat dziennego Ośrodka Pracy: Różnicowanie owoców
Cele ogólne:
wygląd sadu jesienią
zapoznanie z owocami
zasady zachowania się na spacerze i w sadzie
Cele szczegółowe:
uczeń potrafi odnaleźć w sadzie owoce: jabłka, śliwki, gruszki
umie porównać wielkość owoców
potrafi posługiwać się pojęciami: większe, mniejsze, duże, małe
umie rozróżniać kolory: żółty, czerwony, fioletowy
wie, jakie zasady obowiązują przy spożywaniu owoców
Metody pracy: pokaz, obserwacja, rozmowa, praca plastyczna
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: kartki, etykiety ,tablice z kalendarzem pogody i listą obecności, szablony owoców, kredki, kosze ,talerzyki, owoce
Przebieg zajęć:
ZAJĘCIA WSTĘPNE
Powitanie nauczyciela z uczniami
podanie każdemu ręki
powiedzenie „Dzień dobry”
Ustalenie dnia tygodnia
wymawianie całym zdaniem nazwy dnia: Dzisiaj jest…….
przypięcie nazwy dnia na planszy
utrwalenie pojęć: wczoraj - Wczoraj był……; jutro- Jutro będzie……
Sprawdzenie listy obecności
zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki
Obserwacja zmian przyrodniczych
obserwacja pogody przez okno
słowne opisanie pogody
wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie na odpowiedniej tablicy
Wyjaśnienie, co czeka dzieci za chwilę.
Nauczyciel mówi dzieciom: Idziemy dzisiaj na spacer do sadu. Będziemy obserwować drzewa owocowe. Zabieramy kosze ze sobą i postaramy się przynieść w nich do klasy owoce z sadu.
Przygotowanie do wyjścia.
Dzieci ustawiają się parami, nauczyciel przypomina zasady zachowania się na spacerze i w sadzie.
Wyjście do sadu.
OBSERWACJA
Dzieci indywidualnie poruszają się po sadzie i obserwują różne drzewa owocowe.
Całą grupą szukają jabłoni, gruszy i śliwy. Uczą się wymawiać nazwy drzew i ich owoców; powtarzają wszyscy razem, a następnie każdy uczeń samodzielnie.
Dzieci zbierają do koszy owoce jabłoni, gruszy i śliwy.
Nauczyciel może przeprowadzić wybraną zabawę ruchową, jeśli dzieci będą chciały pobyć dłużej w sadzie.
Powrót do klasy.
OPRACOWANIE ZEBRANEGO MATERIAŁU
Rozmowa na temat spaceru:
Dzieci odpowiadają na pytania: „ Gdzie byliśmy?; Co widzieliśmy?; Co robiliśmy?; Co przynieśliśmy ze sobą do klasy?;
Obserwowanie koszy z owocami:
wymawianie nazw owoców i drzew, z których pochodzą;
omawianie wyglądu owoców.
Zabawa w szukanie ukrytych owoców
dzieci chodzą po sali, szukają ukrytych owoców i wkładają je do właściwych koszy ( nauczyciel przed zajęciami ukrył w widocznych miejscach kilka owoców)
Próba porównywania owoców: np. duże, małe, średnie, większe, mniejsze, miękkie, twarde, bardziej twarde.
Wdrażanie do rozróżniania wielkości owoców
każde dziecko wybiera z kosza jeden owoc, następnie w parach dzieci przyglądają się owocom i zastanawiają się, która osoba z pary ma większy owoc;
nauczyciel poleca, aby dziecko z większym owocem stało, a z mniejszym usiadło na dywanie.
Utrwalenie zasad spożywania owoców
nauczyciel przypomina o zasadach spożywania owoców i konieczności ich mycia
dzieci biorą swoje owoce, podchodzą do umywalki i myją je
Sprawdzanie smaku owoców
każde dziecko po spożyciu owoców, w swobodnej rozmowie dzieli się wrażeniami smakowymi
w razie potrzeby nauczyciel podpowiada im zwroty: kwaśne, słodkie, dobre, smakowite, miękkie, twarde, pyszne, pachnące, dobre
EKSPRESJA
Praca przy stolikach
dzieci otrzymują szablony owoców jabłoni, gruszy i śliwy; wybierają jeden szablon
odrysowują go i kolorują na odpowiednie kolory
ZAJĘCIA KOŃCOWE
Samoocena prac
wybranie jednej pracy wykonanej najstaranniej
Zorganizowanie wystawki prac
Uporządkowanie miejsc
Podsumowanie Dziennego Ośrodka Pracy
omówienie przebiegu zajęć
przypomnienie najważniejszych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia
Ocena zachowania i pracy uczniów
pochwały, nagrody
Pożegnanie grupy
podanie każdemu ręki
powiedzenie „Do widzenia”