Scenariusz zajęć
Data: 18.10.2005
Temat kompleksowy: „Co robią zwierzęta jesienią”
Temat zajęć: „Kolacja u wiewiórki”
Grupa: 5- latki
Cele operacyjne:
dziecko dzieli rytmicznie nazwy zwierząt
dziecko potrafi uzupełnić liczbę elementów do sześciu
dziecko potrafi tworzyć formy nierealne
Metody:
słowna - rozmowa, zagadka,
czynna - zadań stawianych dziecku
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
puzzle od 1 do 6
sylwety zwierząt : wiewiórka, sowa, 2 wróble, wrona, mysz
sylwety talerzy -6 oraz orzechów - 36 sztuk
kartki ksero
klej, nożyczki
kawałki materiałów, kolorowy papier, włóczka itp.
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
Przekazanie iskierki przyjaźni przy pomocy dłoni - „Iskrę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do moich rąk.”
2. Zagadka.
Mieszka wśród lasu różności zajada
W dziupli na zimę orzeszki składa
(wiewiórka)
3. Określenie kogo wiewiórka zaprosiła na kolację (puzzle).
N. wiesza na tablicy obrazki trzech gości wiewiórki zasłoniętych puzzlami ponumerowanymi od 1 do 6 i prosi kolejne dzieci o wyrzucenie kostki. Liczba oczek wyrzucona na kostce pozwala N. na zdjęcie nakrywek z każdego obrazka. Zabawa trwa dotąd, aż dzieci zgadną jakie zwierzęta ukryły się pod puzzlami.
4. Rytmiczny podział nazw zwierząt - gości wiewiórki.
so-wa, wró-ble, wro-na, mysz
5. Uzupełnienie talerzyków (sylwety).
N. przypina na tablicy zaproszonych przez wiewiórkę gości. Prosi jedno dziecko, aby umieściło przy każdym zwierzęciu talerzyk, tak, aby każde zwierzę miało swój talerz.
N. przypina na każdy talerzyk po kilka orzechów.
wiewiórka - 6
sowa - 5
wrona - 4
wróbel 1 - 3
wróbel 2 - 2
mysz - 1
Dz. przeliczają orzechy na talerzach, podają ich liczbę. Następnie z pomocą N. uzupełniają orzechy na talerzach, tak, aby każde zwierzę miało ich po sześć.
6. Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Wiewiórki w dziuplach”.
Część dz. w parach tworzą dziuple, do których wchodzą dzieci wiewiórki. Na sygnał słowny N. „wiewiórki z dziupli”, wiewiórki wybiegają z dziupli i poruszają się po sali. Na sygnał „wiewiórki do dziupli”, dz. wiewiórki wracają do dziupli, ale brak jest miejsca dla jednej wiewiórki. Zabawa trwa kilka minut, aby kilkoro dzieci poszukało dziupli.
7. Wykonanie zwierzozwierza z dowolnego materiału.
1. Ćwiczenia twórcze.
Wypowiedzi dzieci na pytania:
Co było, gdyby zwierzęta mówiły ludzkim głosem?
Co by było, gdyby drzewa mogły chodzić?
2. Wymyślanie nazw dla leśnych zwierząt.
Dz. wymyślają nazwy dla leśnych zwierząt, których nazwy podaje N. :
wrona - kraczydło
niedźwiedź - misiozwierz
wróbel - ćwierkacz
3. Wymyślanie wyglądu zwierząt nierealnych, nieistniejących, np.: zwierzozwierz, który ma nogi wilka, długie kolce, podobne do kolców jeża, pyszczek lisa z uszami zająca.
4. Wykonanie wymyślonego zwierzątka.
N. przygotowuje różne materiały, z których korzystają dzieci do wykonania pracy.
5. Nazywanie swoich zwierząt.
6. Umieszczeni prac na wystawie.
1