Nauczanie zwodu ciałem, Piłka ręczna


Anita Kubarek gr. VI A USM

KONSPEKT LEKCJI PIŁKI RĘCZNEJ

Temat: Nauczanie zwodu ciałem, doskonalenie rzutu w wyskoku .

CELE GŁÓWNE:

Klasa: V

Ilość uczniów: 12

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas: 45'

Przybory: piłki, chorągiewki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozo-

wanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

  1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

  1. Rozgrzewka

  1. Zbiórka

  2. Powitanie grupy

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  1. Podanie tematu i celów lekcji

  2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji

  1. Zabawa - „Murarz i cegły”. PRZEBIEG: boisko o wymiarach ok. 20x30 kroków, podzielone w środku „pasem budowy”. Na „murze” stoi „murarz” natomiast ćwiczący ustawieni są na linii końcowej boiska, z jednej strony. Każdy z ćwiczących stara się przedostać się na drugą stronę. Jednak murarz przez dotknięcie chwyta każdego kto znajdzie się na „murze”. Schwytany zostaje „cegłą”, z której murarz stawia na pasie mur zaczynając z jednego końca.

  1. Dwa okrążenia dookoła hali

  2. Bieg dookoła sali krokiem skrzyżnym

  3. Bieg dookoła sali krokiem odstawno - dostawnym

  1. W biegu, podrzut piłki w górę i chwyt oburącz w wyskoku

  2. Naprzemianstronne krążenia ramion z piłką w przód i w tył

  3. Toczenie piłki lewą i prawą ręką

  4. Podrzut piłki w górę, przejście do przysiadu, powrót do pozycji wysokiej i chwyt piłki

  5. Jw. z przejściem do siadu

  6. Jw. z przejściem do leżenia przodem lub tyłem

  7. Podrzut piłki ok. 1 m w górę, kilkakrotne klaśnięcie w dłonie i chwyt piłki

  8. W leżeniu tyłem, skłon w przód z umieszczeniem piłki między stopami, przejście do leżenia przewrotnego z przełożeniem piłki do rąk

  9. Podrzut piłki w przód, start i chwyt piłki; powrót na swoje miejsce

2'

2'

12'

x10

x10

x10

x10

x10

x10

x5

  • zbiórka w półkolu

w siadzie

  • sprawdzenie strojów

  • na zewnątrz i do wewnątrz koła

  • każdy ćwiczący ma swoją piłkę

  • ustawienie na

obwodzie koła,

  • ustawienie na linii końcowej boiska

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

  1. Doskonalenie rzutu w wyskoku

  • podanie piłki w biegu w dwójkach, w ustawieniu przodem do siebie. Ćwiczący poruszający się przodem podaje piłkę w wyskoku po wykonaniu jednego, dwóch lub trzech kroków

  • ustawienie w dwóch rzędach z piłkami. Dwóch współćwiczących. Po podaniu do współćwiczącego, przyjęcie piłki w ruchu i rzut w wyskoku do bramki w odpowiednie rogi bramki

  • piłka u bramkarza. Bramkarz podaje piłkę do pierwszego ćwiczącego z rzędu, który startuje do przodu i po chwycie wykonuje rzut do bramki. Bramkarz po ponownym podaniu do następnego ćwiczącego w rzędzie idzie na koniec rzędu, a jego miejsce zajmuje uczeń, który właśnie oddał rzut

  1. Pokaz motywacyjny nauczanego elementu

  1. Ćwiczenia mające na celu nauczanie zwodu ciałem

  • w marszu co parę kroków wykonanie zwodu bez piłki

  • to samo w wolnym biegu

  • to samo przed rozstawionymi co parę metrów chorągiewkami

  • ćwiczący ustawieni w dwu szeregach naprzeciw siebie. Na sygnał prowadzącego uczniowie biegną naprzeciw siebie, wykonując zwód i biegną dalej. Np. wykonują markowany ruch w lewo, a uciekają w prawo. Następnie biegną na miejsce partnera i wracając na swoje miejsce wykonują podobne czynności

  • ćwiczący ustawieni w rzędzie naprzeciw chorągiewki (ok. 15 m od niej). Z boku stoi stały podający. Pierwszy z rzędu podaje piłkę do stałego podającego, biegnie w kierunku chorągiewki, ok. 2 m przed nią otrzymuje piłkę, wykonuje zwód i kończy akcję rzutem w wyskoku do bramki

  • ćwiczący z piłkami ustawieni w odległości ok. 15 m od bramki. Na linii 9 m stoi zawodnik spełniający rolę podającego piłkę, a następnie obrońcy. Pierwszy z rzędu podaje piłkę do stojącego na linii rzutów wolnych, a następnie biegnie w jego kierunku. Otrzymuje ponownie piłkę w odległości 1,5 -2 m od obrońcy, wykonuje zwód i kończy akcję rzutem w wyskoku na bramkę

  • gra szkolna z zastosowaniem zwodów ciałem oraz rzutów w wyskoku

5'

1'

1'

1'

1'

2'

3'

3'

7'

  • zaznaczamy ruch zwodzący na jedną z nóg z jednoczesnym przeniesieniem ciężaru ciała. Wyjście dynamiczne w przeciwnym kierunku

  • w końcowej fazie ćwiczenia następuje doskonalenie rzutu w wyskoku

  • N w każdej chwili może przerwać grę i korygować błędy uczniów

CZĘŚĆ KOŃCOWA

  1. Uspokojenie organizmu

  1. Czynności organizacyjne

  1. Nastawienie do samodzielnej pracy

  1. W marszu ćw. oddechowe

  2. Ćwiczenia korekcyjne w klęku - „koci grzbiet”, przejście do siadu klęcznego podpartego

  3. Leżenie przodem - skłon w tył z pomocą rąk, zatrzymanie pozycji, powrót do leżenia

  1. Zebranie sprzętu

  2. Zbiórka

  3. Omówienie lekcji

  1. Pochwała uczniów czyniących postępy, zachęcenie do dalszej pracy

  2. Pożegnanie grupy

3'

1'

1'

  • w szeregu

  • N zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy przy wykonaniu zwodu ciałem i rzutu w wyskoku

Technika:

Zwody są podstawowym elementem techniki gry. Wykonywać je można bez piłki w sytuacjach uwolnienia się od przeciwnika oraz z piłką w celu minięcia przeciwnika i uzyskania korzystnej sytuacji rzutowej dalszego grupowego działania.

Skuteczność zwodu zależy bezpośrednio od:

Poprawnie wykonany zwód przebiega w dwóch fazach:

I faza - dojście do pozycji zwodzącej, która może być różna - z miejsca, z biegu, z naskoku, po przeskoku, itp. I wykonanie ruchu zwodzącego oraz kontrola reakcji przeciwnika

II faza - wyjście ze zwodu, które musi być bardziej dynamiczne niż pierwsza faza, gwarantujące minięcie przeciwnika

Zawodnik zwodzący w lewo robi nogą mały krok w lewo w przód skłaniając równocześnie tułów w stronę nogi wykrocznej (piłka blisko ciała z boku). Przy zwodzie odpycha się lewą nogą od podłoża, a następnie stawia ją skrzyżnie przed prawą w skok w prawo mijając przeciwnika.

Przy zwodzie w prawo zawodnik stawia prawą stopę w prawo w skos w przód, przenosząc na nią ciężar ciała ze skłonem tułowia. Następnie na tej samej nodze wykonuje przeskok w lewo, mijając przeciwnika odbija się z lewej nogi (ćwiczący leworęczni z prawej nogi) i rzuca w wyskoku, zwrócony ciałem w stronę bramki.


