Nauczanie rzutu z prawego skrzydła # współpraca w dwójkach w ataku pozycyjnym, Piłka ręczna


Anita Kubarek gr. VI A USM

KONSPEKT LEKCJI PIŁKI RĘCZNEJ

Temat: Nauczanie rzutu z prawego skrzydła - współpraca w dwójkach w ataku pozycyjnym.

CELE GŁÓWNE:

Klasa: VI

Ilość uczniów: 12

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas: 45'

Przybory: piłki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozo-

wanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

  1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

  1. Rozgrzewka

  1. Zbiórka

  2. Powitanie grupy

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  1. Podanie tematu i celów lekcji

  2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji

  1. Zabawa bieżna - „Berek krzyżak”. PRZEBIEG: uciekający uczniowie bronią się przed berkiem przechodząc do leżenia w poprzek jeden drugiego (tworząc krzyż)

  1. Bieg przodem, na sygnał zmiana tempa biegu (przyspieszenie), 3-4 zmiany tempa na długości boiska

  2. Bieg przodem, na sygnał przejście półobrotem do biegu tyłem

  3. Krok dostawny po linii prostej, po trzech krokach zmiana nogi prowadzącej

  4. Podrzut piłki w górę - krążenie RR w przód - chwyt piłki

  5. Jw. tylko krążenia RR w tył

  1. W rozkroku piłka w rękach nad głową - skłony T w przód z pogłębianiem

  2. Ćw. jak wyżej tylko skłony T w P i L stronę

  3. Piłka na wysokości kl. piersiowej skręty T w L i P stronę

  4. Podrzut piłki w górę, przejście do siadu, powrót do pozycji wysokiej i chwyt piłki

  5. Jw. tylko przejście do leżenia

  6. Leżenie tyłem, piłka między stopami. Wznos NN w górę - wytrzymanie

  7. W leżeniu tyłem, skłon w przód z umieszczeniem piłki między stopami, przejście do leżenia przewrotnego z przełożeniem piłki do rąk

  8. Leżenie przodem. Skłon T w tył i przetoczenie piłki pod klatką piersiową

  9. Piłka na podłożu; energiczne przeskoki obunóż przez piłkę

2'

2'

12'

x4

x2

x2

x10

x10

x10

x10

x10

x10

x5

x10

x10

x10

x20

  • zbiórka w półkolu

w siadzie

  • sprawdzenie strojów

  • należy zwrócić uwagę, by ćwiczący nie leżeli zbyt długo, a tym samym eliminowali się z biegania

  • ustawienie na linii końcowej boiska

  • każdy ćwiczący ma swoją piłkę

  • ustawienie w rozsypce

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

  1. Pokaz motywacyjny nauczanego elementu

  1. Nauczanie rzutu z prawego skrzydła

  • w siadzie naprzeciwko siebie wykonywanie rzutu do partnera. Ćwiczący ma za zadanie maksymalnie wychylić się w lewo, ręka prawa-rzucająca idzie zza głowy (jakby chciała nakryć głowę)

  • jw. tylko w klęku na lewym kolanie, prawa noga wyprostowana w bok

  • jw. tylko w postawie stojąc. Noga przeciwna do ręki rzucającej na podłożu, nogę prawą odrywamy.

  • ćwiczący ustawieni w odległości ok. 2 m naprzeciwko siebie w dwóch szeregach. Pierwszy z pary wykonuje dojście do współćwiczącego, następnie wyskok w górę i zamarkowanie rzutu z charakterystycznym dla rzutu z prawego skrzydła odchyleniem w lewo, pociągnięciem ręki zza głowy i ustawieniem stopy lewej w bok.

  • w biegu (co parę kroków) odbicie z lewej nogi wzwyż. Ćwiczący imituje rzut bez piłki, lądując na nogę odbijającą

  • ustawienie w rzędzie przy linii bocznej boiska na prawym skrzydle. Z dojścia a następnie rozbiegu 2-3 kroków (tak aby zawsze wypadła lewa noga jako odbijająca, natomiast palce stopy skierowane były z linii prostej do linii rzutów karnych) wykonanie wyskoku w kierunku bramki (prawa ręka z piłką uniesiona do góry) a następnie skręt tułowia lewo i zamarkowanie rzutu

  • ćwiczący ustawieni z piłkami w rzędzie przy linii bocznej boiska na prawym skrzydle, natomiast jeden z uczniów ustawiony jest z ok. 3 m od nich w kierunku środka boiska z zadaniem schwytania podanej piłki i odegrania nadbiegającemu zawodnikowi, tak dokładnie żeby ten mógł wykonać rzut. Po wykonaniu rzutu następuje zamiana miejsc

  • ustawienie w dwóch rzędach na pozycjach prawoskrzydłowego i prawego rozgrywającego. Jedno - dwa podania tak aby zawsze rzut do bramki wykonywał zawodnik prawoskrzydłowy. Następnie zmiana miejsc

  • ćw. jw., tylko rzut następuje po wykonaniu zwodu i minięcia obrońcy przez zawodnika prawoskrzydłowego

  • gra szkolna z założeniami doskonalenia rzutu z prawego skrzydła

1'

1'

1'

1'

2'

1'

3'

3'

3'

3'

6'

  • nauczanie rzutu w pozycjach izolowanych

  • N w każdej chwili może przerwać grę i korygować błędy uczniów

CZĘŚĆ KOŃCOWA

  1. Uspokojenie organizmu

  1. Czynności organizacyjne

  1. Nastawienie do samodzielnej pracy

  1. Ćwiczenia uspokajające i korekcyjne:

  • z leżenia tyłem przejść do leżenia przerzutnego, z zatrzymaniem pozycji i rozluźnieniem nóg

  • z leżenia przerzutnego, przejść do leżenia przewrotnego z pogłębieniem, powrót do leżenia

  1. Zebranie sprzętu

  2. Zbiórka

  3. Omówienie lekcji

  1. Pochwała uczniów czyniących postępy, zachęcenie do dalszej pracy

  2. Pożegnanie grupy

2'

1'

1'

  • w szeregu

  • N zwraca uwagę na najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu rzutu z prawego skrzydła


