Scenariusz uroczystości przedszkolnej ,, Powitanie wiosny”
Data: 21.03.2011r.
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Witamy Wiosnę, żegnamy Zimę” - poznanie tradycji i obrzędów związanych z odejściem zimy i powitaniem wiosny.
Cele ogólne - wykorzystanie nabytych wiadomości o mijającej i rozpoczynającej się porze roku
wykorzystanie umiejętności w trakcie działań indywidualnych i grupowych
rozwijanie mowy i myślenia
identyfikowanie się z grupą
Cele szczegółowe - dziecko zna pierwsze oznaki wiosny
potrafi współpracować w zespole
rozpoznaje i nazywa symbole charakterystyczne dla każdej pory roku
potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie
potrafi wypowiedzieć się na określony temat
umie odrysować i pokolorować wzór
potrafi rozwiązać zagadkę
potrafi odtworzyć rytm kolejnych elementów
Metoda - aktywizująca, zadaniowa
Forma - zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne - karty z narysowanymi cechami zimy i wiosny, wzory sukien pani wiosny, wzór biedronki, wzory kwiatów, farby, zagadki wiosenne, kukła Marzanny, dekoracja sali, scenariusz inscenizacji, płyty CD „Śpiewające Brzdące” cz.1 i 3.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
Powitanie przybyłych dzieci. Wyjaśnienie jakie święto mamy w dniu 21 marca. Zapoznanie ze zwyczajem topienia Marzanny.
21 marca to dzień szczególny. Czekamy na szczególnego gościa. Czy wiecie, kto to taki? Jeśli uważnie wysłuchacie zagadki, dowiecie się, kogo w tym dniu oczekujemy.
Przybywa do nas z daleka.
Każdy z utęsknieniem na nią czeka.
Przynosi w darze ciepło i słońce.
Towarzyszą jej ptaszki śpiewające.
Listki z pąków wyglądają,
Kwiatki płatki rozchylają,
a dzieci zawsze radośnie ją witają.
Wiosna
Na jaką porę roku czekamy?
Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę - na słońce, kwiaty, pierwsze ptaki. Dosyć mamy zimy, ciepłych ubrań.
Czy wiecie skąd wzięła się tradycja topienia Marzanny?
Według ludowych wierzeń obrzęd topienia Marzanny miał przyspieszać odejście zimy
i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia Marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmiertką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę - śmierć.
Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w obrzędach wypędzania zimy i witania wiosny.
Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca
w Święto Wiosny.
Inscenizacja dz. 6-letnich - „Powitanie wiosny”
,,Witamy - żegnamy” - segregowanie cech zimy i wiosny.
Przedstawiciele grup odkrywają kolejno karty udzielając odpowiedzi: ,,żegnamy” lub witamy” nazywając przy tym to co przedstawia karta.
,,Wiosenne zagadki”- reprezentanci grup przystępują do odgadywania czytanych zagadek.
1) „Są żółte jak kaczuszki,
Myślicie, że mają nóżki
nie, wczesną chłodną wiosną
na mokrej trawie rosną."
2) „Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
te kotki szare na drzewie siedzą"
3) „Kto mi powie, bardzo jestem ciekawa,
jak się nazywa suszona trawa. "
4) „On po lesie kuka, ona gniazda szuka
Jak znajdzie, podrzuca jajo - niech je inni wygrzewają"
5) Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on już przebił śnieg i zakwitł białym dzwoneczkiem.
6) Wietrzyk wiosnę niesie. Cieple są już ranki, a za wioską w lesie zakwitły... .
7) Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewał jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci bo to jest... .
8) Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały
przez dzionek cały.
Wiosenne zadania - przydzielenie jednego zadania od Pani Wiosny dla każdej z grup:
Biedronki - „Wiosenne biedroneczki” - otrzymują duży kontur biedroneczki, który należy ozdobić według własnego pomysłu.
Jagódki - „Zwiastuny wiosny” - dzieci otrzymują na 4 dużych arkuszach papieru kontury kwiatków zwiastujących nadejście wiosny, każda grupa ma ozdobić swój szablon oraz podać nazwę kwiatu.
Puchatki - „Pani Wiosna” - dzieci otrzymują na 4 dużych arkuszach kontur sukni, ich zadaniem jest dorysować brakujące elementy Pani Wiośnie oraz ozdobić jej suknię.
Stokrotki - „Wiosenna łąka” dzieci otrzymują na 4 dużych arkuszach papieru rozdmuchane barwne plamy imitujące łąkę. Zadaniem poszczególnych grup jest dorysowanie tego wszystkiego, co możemy zobaczyć na łące. Nasze łąki mają być barwne i bogate. Rozmowa nt. prac. Wystawa prac.
Zabawa ruchowa „Słoneczko” - dzieci w obrębie swoich gryp łapią się za ręce i tworzą „promienie” słońca, obracają się raz w jedną, raz w drugą stronę.
Wspólny śpiew i zabawa przy piosence „Zielono tu, zielono tam” - Śpiewające brzdące cz.3.
,,Korowód z Marzanną”- wyjście na dwór i zniszczenie symbolu zimy a powitanie wiosny gaikiem. Każda grupa wraca do przedszkola z gaikiem.
1