KONSPEKT ZAJĘĆ
DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
TEMAT BLOKU - JESIEŃ
TEMAT TYGODNIA - Jesień czasem gromadzenia zapasów.
Marzena Nikiel
Grupa - IIPONIEDZIAŁEK:
TEMAT DNIA - Jesienne zbiory warzywne.
CEL OGÓLNY - dzieci poznają i nazywają jesienne warzywa;
CELE OPERACYJNE:
dzieci potrafią rozwiązać zagadki słowne,
dzieci poprawnie posługują się terminami - wewnątrz i na zewnątrz;
dzieci potrafią dokładnie wycinać wzdłuż kontur obrazki;
CEL WYCHOWAWCZY - bezpieczne posługiwanie się nożyczkami, zachowanie czystości w miejscu pracy;
METODY - metoda słowna (zagadki i rozmowa), metoda zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń (praca plastyczna);
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - zagadki, koszyki wycięte z papieru, obrazki z jarzynami, karta pracy - rysunek z jarzynami, duży worek z jarzynami, blok rysunkowy, klej nożyczki, gazety z jarzynami,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA PIERWSZE |
ZAJĘCIA DRUGIE |
- zabawa pt. „Włóż do koszyka”. (10 minut)
|
|
WTOREK:
TEMAT DNIA - Na straganie z jarzynami.
CEL OGÓLNY - powtórzenie wiadomości i usprawnianie mięśni;
CELE OPERACYJNE:
dziecko zna cyfrę 3 i jej praktyczne zastosowanie;
potrafi wypowiadać się na określony temat;
celnie trafia pudełkiem do celu;
posiada dobrą orientacje w przestrzeni;
CEL WYCHOWAWCZY - dzieci potrafią zdyscyplinować się podczas zajęć gimnastycznych
METODY - metoda słowna (objaśnienia), metoda czynna (zadań stawianych dziecku);
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna, zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - wiersz pt. „Na straganie.”; obrazki z jarzynami, karta pracy, pudełka;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA PIERWSZE |
ZAJĘCIA DRUGIE |
(3 minuty)
|
(5 minut)
(3 minuty)
|
ŚRODA:
TEMAT DNIA - Robimy zapasy na zimę.
CEL OGÓLNY - zapoznanie dzieci z potrzebą robienia zapasów przez zwierzęta; zdobywanie nowych umiejętności - proces kiszenia kapusty;
CELE OPERACYJNE:
dzieci potrafią prawidłowo ułożyć historyjkę obrazkową;
znają proces przygotowywania kiszonej kapusty;
znają sposoby przygotowania się zwierząt do zimy;
CEL WYCHOWAWCZY - rozwijanie postawy opiekuńczej wobec zwierząt;
METODY - metoda słowna (opowiadanie i rozmowa), metoda zadań stawianych dziecku;
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - obrazki z historyjką obrazkową, blok rysunkowy, nożyczki, papier kolorowy, klej, karmnik i ziarno dla ptaków, obrazki ze zwierzętami;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA PIERWSZE |
ZAJĘCIA DRUGIE |
(3 minuty)
(10 minut)
|
(15 minut)
(3 minuty)
|
CZWARTEK:
TEMAT DNIA - Jesienna spiżarnia.
CEL OGÓLNY - dzieci poznają zimowe przetwory;
CELE OPERACYJNE:
dzieci potrafią policzyć do 3;
potrafią zaśpiewać pierwszą zwrotkę piosenki pt. „W spiżarni.”
potrafią zilustrować piosenkę;
CEL WYCHOWAWCZY - zrozumienie potrzeby gromadzenia zapasów;
METODY - metoda percepcyjna - uprzystępniania sztuki, metoda słowna (rozmowa), metoda czynna - kierowania własną działalnością dziecka;
FORMY PRACY - zbiorowa, indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - obrazek spiżarni, karta pracy, tekst piosenki pt. „W spiżarni.”, blok, kredki;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA PIERWSZE |
ZAJĘCIA DRUGIE |
- jakie przetwory mamy w domu? (5 minut)
(4 minuty)
|
|
PIĄTEK:
TEMAT DNIA - Jesienna sałatka zdrowia doda.
CEL OGÓLNY - rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw i owoców oraz uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw i owoców;
CELE OPERACYJNE:
wie co i dlaczego należy jeść aby być zdrowym;
rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce;
pamięta o czynnościach higienicznych przed przystąpieniem do pracy;
nabywa umiejętności współpracy w grupie;
reaguje na przerwę w muzyce;
CEL WYCHOWAWCZY - uczy się posługiwania nożem, kroi warzywa i owoce;
METODY - słowna - rozmowa; oglądowa - obserwacja i pokaz; czynna - zadań stawianych dziecku i samodzielnych doświadczeń;
FORMY PRACY - grupowa, indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE - wiersz pt. „Warzywa”, chusteczki, fartuszki, nożyki, deski do krojenia, warzywa i owoce, widelczyki do konsumpcji, warzywa i owoce do sałatki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA PIERWSZE |
ZAJĘCIA DRUGIE |
4. Zabawa ruchowa - tańczymy Lambadę. (5 minut) |
|
LITERATURA:
Maria Węglińska „Jak się przygotować do zajęć zintegrowanych.”
Maria Kwiatowska „Podstawy pedagogiki przedszkolnej.”
Baczul, Sobótka, Włodarczyk „Mój świat - podręcznik metodyczny ze scenariuszami zajęć dla 6 - latków.”
Betrix Podolska”Muzyka w przedszkolu.”
Anna Blek „Przedszkole przyjazne dzieciom.”