Prowadząca: Zabrze 01.12.2010
Angelika Misiewicz
Konspekt zajęć dla dzieci z Przedszkola nr 12 w Zabrzu
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat dnia: Kolorowe wagoniki
Dominująca edukacja: matematyczna
Cele ogólne.
Rozwijanie umiejętności klasyfikowania elementów ze względu na jedną cechę
Usprawnianie motoryki dużej i małej
Rozwijanie koncentracji uwagi
Czas trwania zajęć: 10- 15 min.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Porównuje elementy (wagoniki) i dostrzega różnice w kolorze
Potrafi przyporządkować wagoniki do pętli o tym samym kolorze
Skupia swoją uwagę podczas zabaw
Wykonuje polecenia słowne prowadzącego
Metody pracy:
Słowna: instrukcje i objaśnienia nauczycielki
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania (porządkowanie wagoników) metoda ćwiczeń (zabawy ruchowe)
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: papierowe wagoniki w kolorze niebieskim, zielonym i czerwonym, pętle, karta pracy, krążki.
Przebieg zajęć
Zabawa matematyczna „Wagoniki do domków”
Prowadząca pokazuje dzieciom wagoniki w trzech kolorach (czerwony, niebieski
i zółty) i prosi dzieci, aby powiedziały czym one się różnią. Następnie prosi dzieci
o powkładanie wagoników do pętelek „domków” w takim samym kolorze.
Zabawy ruchowe
Zabawa orientacyjno -porządkowa „Ptaki w gniazdach” (modyfikacja: wagoniki jadą do pracy)
Dzieci- wagoniki siedzą na krążkach. Na sygnał wybiegają naśladując pociąg. Na zapowiedź „do domu” wagoniki wracają i siadają.
Zabawa bieżna „Poznaj swój kolor”
Ustawienie w kole. Przed każdym dzieckiem leży krążek. Na znak prowadzącej tj. podniesienie w górę krążka (np. zielonego) dzieci stojące przed zielonym krążkiem wybiegają poza koło, okrążają je i wracają na miejsce.
Wykonanie wspólnie karty pracy „Wagoniki idą spać”- dobieranie wagoników do pętli wg koloru.
Prowadząca wyjaśnia dzieciom, że wagoniki zmęczyły się całodzienną pracą
w kopalni i muszą iść spać, ale dzieci muszą im pomóc poprzez umieszczenie
w odpowiednich łóżeczkach.
Prowadząca: Zabrze 02.12.2010
Angelika Misiewicz
Konspekt zajęć dla dzieci z Przedszkola nr 12 w Zabrzu
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat dnia: Poznajemy piosenkę „Pędzi pociąg”
Dominująca edukacja: muzyczna
Cele ogólne.
Wdrażanie do koncentracji uwagi
Kształtowanie słuchu muzycznego
Rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi
Rozwijanie motoryki
Czas trwania zajęć: 10- 15 min.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Skupia swoją uwagę podczas zabawy
Słucha piosenki i wykonuje określone ruchy
Odpowiada na zadane pytania
Wykonuje pogłębiony oddech podczas ćwiczenia oddechowego
Metody pracy:
Słowna: rozmowa, instrukcja
Czynna: metoda zadań stawianych dziecku (zabawa muzyczno- ruchowa), metoda ćwiczeń (ćwiczenie oddechowe)
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD „Zimowe warsztaty muzyczne”, piórka.
Przebieg zajęć
Wysłuchanie i omówienie piosenki „Pędzi pociąg”
Przed wysłuchaniem piosenki prowadząca zadaje dzieciom pytanie, aby ukierunkować ich uwagę.
Co ludzie dostali od górników?
Po wysłuchaniu piosenki prowadząca pyta dzieci, jak nazywa się święto górników.
Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Pędzi pociąg”- nauka. Tańca
Najpierw bez podkładu muzycznego, następnie z podkładem muzycznym.
1. Pędzi pociąg, pędzi pociąg
z oddali, z oddali. Co on wiezie? Wiezie węgiel z kopalni, z kopalni. Puf puf puf (4x) z kopalni |
Ustawienie jeden za drugim, jazda pociągu.
Ruch rozłożenia rączek i skinienie głową. Dzieci wykonują ruch ręką. |
2. Dali nam go, dali nam go górnicy, górnicy. Szur, szur, szur (4x) w piwnicy. |
Ustawienie jeden za drugim, jazda pociągu. Ruch rozłożenia rączek. Ruch „zrzucania” węgla łopatą. |
3. My górnikom dzisiaj zdrowa życzymy, życzymy.
Dla nich dzisiaj, dla nich dzisiaj tańczymy, tańczymy. |
Tupanie nogami Kładą ręce na biodrach i obracają się. |
Ćwiczenie oddechowe „Piórko górnika”.
Prowadząca kładzie dzieciom na dłoni piórko, następnie prosi o głęboki wdech
i zdmuchnięcie piórka górnika do kopalni.
Powtórzenie zabawy „Pędzi pociąg”
Prowadząca: Zabrze 03.12.2010
Angelika Misiewicz
Konspekt zajęć dla dzieci z Przedszkola nr 12 w Zabrzu
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat dnia: Praca w kopalni.
Dominująca edukacja: językowa, ruchowa
Cele ogólne.
Rozwijanie wyobraźni
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i logicznego myślenia
Wzbogacanie słownictwa
Doskonalenie spostrzegania wzrokowego
Kształci wrażliwość zmysłową
Rozwija motorykę dużą
Czas trwania zajęć: 10- 15 min.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Ilustruje ruchem tekst zabawy „Praca w kopalni”
Rozwiązuje proste zagadki słowno- obrazkowe
Odpowiada na pytania prowadzącego
Dokonuje analizy i syntezy wzrokowej obrazka
Opisuje wygląd zewnętrzny grudki węgla
Wzmacnia mięśnie brzucha, tułowia, grzbietu.
Metody pracy:
Słowna: zagadki słowno-obrazkowe
Czynna: metoda zadań stawianych dziecku (zabawa „Praca w kopalni”, poznanie polisensoryczne grudki węgla (wzrok, zapach, dotyk )
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje do zagadek słowno- obrazkowych, bryłki węgla., tamburyn, kolorowe krążki.
Przebieg zajęć
Wprowadzenie - rozmowa z dziećmi dotycząca górnika.
Czy ktoś z was ma tatusia, który jest górnikiem i pracuje w kopalni?
Czy pamiętacie jak nazywa się święto górników?
Święto górników, które obchodzą oni w dzień imienin swojej patronki Barbary czyli barbórka jest jutro. Z tej okazji zapraszam wszystkie dzieci do zatańczenia piosenki, której uczyliśmy się wczoraj.
Zabawa ilustrowana ruchem z piosenką „Pędzi pociąg”.
Zagadki słowno-obrazkowe
Próba odgadnięcia trzyelementowych zagadek obrazkowych. Prowadząca odkrywa zakryte fragmenty obrazków przedstawiających górnika, kask, wagonik. W razie potrzeby zadaje dzieciom pytania:
Kto pracuje w kopalni?
Co górnik nosi na głowie? A po co mu ten kask?
Do czego górnicy wsypują węgiel?
Zabawa pantomimiczna „Praca w kopalni”.
Prowadząca prosi dzieci o wyobrażenie sobie, że idą do kopalni i wykonywanie ruchów odpowiadających czynnościom. (Idziemy do kopalni, przebieramy się w strój górniczy, zjeżdżamy windą i ciężko pracujemy krusząc młotem węgiel. Zmęczeni pracą odpoczywamy)
Polisensoryczne poznanie grudki węgla i jego opis.
Wydobyliśmy przed chwilą jako górnicy węgiel. Po co ludziom właściwie ten węgiel? Czy ktoś z was ma w domu taki piec, w którym pali się węglem?
Prowadząca daje dzieciom do rączek grudki węgla, pyta o kolor, zapach, odczucie, czy jest ciężki, czy lekki, zauważa, że brudzi rączki.
Ćwiczenia ruchowe
„Ptaki w gniazdach”- zabawa orientacyjno-porządkowa
Prowadząca rozkłada na dywanie kolorowe krążki. Prosi dzieci, aby każdy znalazł sobie jeden krążek. Następnie wyjaśnia, że dzieci są ptakami. Na sygnał (tamburyn) ptaki wylatują z gniazda i naśladują lot ptaków. Gdy dźwięk zamilknie ptaszki wracają do gniazda.
„Pozdrów krążek”- ćwiczenie tułowia- skłony w przód
Dzieci siadają w siadzie klęcznym (na nogach). Następnie witają się ze swoim krążkiem dotykając go czołem i mówią „witaj”.
„Zmęczone krążki” -ćwiczenie równowagi
Stanie jednonóż, krążek położony na kolanie nogi wzniesionej w przód
i zgiętej. („Nasze krążki się zmęczyły, dlatego chwile odpoczną na naszych kolankach”)
„Poznaj swój kolor”- zabawa bieżna
Ustawienie w kole, dzieci siadają, przed każdym z nich leży krążek. Przypomnienie dzieciom kolorów. Na sygnał - podniesienie krążka w danym kolorze dzieci, które mają przed sobą taki krążek wstają i skaczą.
„Przeglądamy się w lusterku”- ćwiczenie mięśni grzbietu
Ustawienie w kole. Leżenie przodem, opierają się na łokciach, unoszą krążek i przeglądają się w lusterku. Sprawdzają czy mają czystą buzię. Odkładają i odpoczywają, następnie sprawdzają czy fryzura się nie zepsuła , na koniec robią ładne miny.
„Krążek jedzie na wycieczkę”- ćwiczenie mięśni brzucha
Dzieci siedzą w siadzie skulnym popartym, stopy na krążku. Odsuwać stopami krążek i przysuwać do siebie. („Gdzie wyślemy nasz krążek w podróż?)
„Pochód pajaców”- podskoki rozkroczno- zwarte
Prowadząca prosi dzieci o to, aby każde wzięło swój krążek do ręki. Następnie po kolei zabiera krążek od dzieci i układa z niego na środku dywanu kolejki wg kolorów. Dzieci ustawiają się za swoim kolorem i wykonują skoki rozkroczno- zwarte.
„Skręty”- ćwiczenie tułowia
Siad skrzyżny (po turecku), przed każdym dzieckiem leży krążek. Spróbujemy dotknąć uchem krążka. Najpierw jednym, potem drugim i posłuchać, co nam ma do powiedzenia.
„Przewracanie naleśników”
Siad skulny podparty. Dzieci próbują stopami chwytać krążek i przewrócić go na drugą stronę.
Marsz po obwodzie koła w rytm i złożenie na stoliku krążków.
Odpoczynek na dywanie.