SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Co działa na prąd, a co na baterie?
Cel ogólny: Uświadomnienie dzieci o różnych metodach zasilania urządzeń elektrycznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha opowiadania;
pozna nową literkę;
poszuka literek w wyrazie;
odgadnie za pomocą dotyku, jakie urządzenie trzyma w dłoni;
podzieli urządzenie na zasilane prądem i baterią;
spróbuje umieścić baterię w urządzeniu;
wykona karty pracy.
Metody:
podająca: rozmowa,
praktyczna: podział urządzeń, wkładanie baterii do urządzenia, układanie puzzli;
eksponujaca: „Worek skarbów”.
Formy:
indywidualna;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
książka „Przygody kotka Atlasa”;
wizytówki z imionami dzieci;
urządzenia (kalkulator, latarka, komórka, pilot do telewizora, suszarka, lampka, itp.);
duży wprek;
karty pracy;
ilustracja baterii;
baterie.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta dzieciom dalszy ciąg opowiadania „Przygody kotka Atlasa”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
Prezentacja nowej literki „N” - pisanej i drukowanej.
Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „n”.
Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę N na początku imienia).
Zabawy ruchowe „Stonoga” i „Tańczymy la ba da”.
Rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku „Worek skarbów”. Nauczyciel przygotowuje worek pełen skarbów - urządzeń działających na prąd i na baterie. Poszczególni uczniowie za pomocą dotyku rozpoznają przedmioty i mówią, do czego ludzie je wykorzystują.
Podział urządzeń na 2 grupy - działających na prąd z gniazdka i na baterie.
Nauczyciel tłumaczy, że urządzenia jakie mamy w domu nie działają tylko na prąd z gniazdka elektrycznego, ale także za pomocą baterii.
Wytłumaczenie w jaki sposób wkłada się baterie, aby urządzenie działało (opisanie wyglądu baterii).
Próba włożenia baterii do jakiegoś urządzenia. Przestrzeganie uczniów przed bezpieczeństwem.
Uczniowie wybierają koperty, na których są napisane ich imiona. Po otrzymaniu swojej koperty uczniowie siadaja do stolików.
Karty pracy. Uczniowie wyciągają z kopert puzzle (pocięte obrazki). Zadaniem dzieci jest ułóżenie ilustracji przedstawiającej jakieś urządzenie i naklejenie wszystkich fragmentów na czystą kartkę. Kiedy wykonają to zadanie zgłaszają nauczycielowi. Wtedy mówią w jaki sposób jest zasilane to urządzenie (bateria czy prąd). Kiedy dobrze odpowiedzą otrzymują od nauczyciela ilustarcje przedstawiającą baterię, kiedy urządzenie jest zasilane za pomocą baterii, lub gniazdko elektryczne, kiedy jest zasilane prądem.
Zakończenie zajęć.