SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Film
Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań problematyką filmu.
Cele szczegółowe:
opowie o zawodach związanych z filmem;
poda etapy tworzenia filmu;
stworzy i zaprezentuje własną reklamę, film i jego kosztorys
przeliczy euro na złotówki;
opowie o swoim ulubionym gatunku filmu.
Środki dydaktyczne:
kamera;
kaseta VHS;
klej;
rolki papieru;
karty pracy;
nożyczki;
pomoce dydaktyczne.
Tok zajęć:
I Część wstępna:
Zaproszenie dzieci do aktywności.
II Część właściwa:
Prezentacja kamery i kasety VHS.
„Przyniosłam wam dwie rzeczy.”
„Z czym wam się one kojarzą?”
Zapisywanie na papierze pakownym wszystkich skojarzeń dzieci (film, aktorzy, kino, telewizja, reżyser, kamerzysta, przedstawienie, wypożyczalnia, wydarzenie, rozrywka, coca-cola, popcorn, video, DVD).
Nauczyciel rozkłada na podłodze napisy z gatunkami filmu (komedie, melodramaty, przyrodnicze, kryminały, obyczajowe). Zadaniem dzieci jest ustawienie się wokół tej kartki, który gatunek najbardziej im odpowiada.
„ Stańcie przy tej kartce, który gatunek wam się najbardziej podoba.”
Nauczyciel zadaje pytanie:
„Dlaczego lubicie ten gatunek filmu przy którym stoicie?”
Zadaniem każdego dziecka jest udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie.
Metoda burzy mózgów. Nauczyciel zadaje pytania:
„ Kto pracuje przy realizacji filmu?”
„Kto to jest aktor?”
„Kto to jest scenarzysta?”
„Kto to jest scenograf?”
„Kto to jest pirotechnik?”
„Kto to jest kaskader?”
„Kto to jest operator?”
„Kto to jest reżyser?”
„Co to jest film?”
„Gdzie filmy są prezentowane?”
„Jakie znacie festiwale filmowe?”
„Jakie znacie powiedzonka związane z filmem?”
Rozmowa z dziećmi na temat etapów tworzenia filmu.
- „Powiedzcie, jak myślicie, jakie są etapy tworzenia filmu?”
scenariusz;
scenopis;
dekoracje i kostiumy;
zdjęcia i muzyka;
kopiowanie i montaż.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki. Następuje podział dzieci ze względu na kolor rozdanych kartoników.
Przypomnienie zasad pracy w grupie. Wybór lidera.
Tworzenie przez dzieci filmu. Liderzy podchodzą do nauczyciela. Każdy z nich otrzymuje rolkę papieru, która zastępuje taśmę filmową, klej, nożyczki oraz obrazki. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków w odpowiedniej kolejności i ułożenie tekstu do obrazków tak, aby stworzyć film. Należy podać także tytuł filmu. Wszystko trzeba zamieścić na rolce papieru.
- Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 1.
„ Otrzymane ilustracje uporządkujcie tak, by powstała fabuła filmowa. Ułóżcie tekst. Stwórzcie do filmu muzykę.”
Nauczyciel rozdaje karty pracy na 2.
KOSZTORYS
Aby film mógł powstać potrzebna jest pewna kwota, którą należy odpowiednio rozdysponować. Zastanów się komu i ile wypłacisz pieniędzy za pracę przy twoim filmie.
Przeznaczenie
|
Kwota w euro |
Ilośc Opłata za 1 dzień pracy Łącznie
ŁĄCZNIE: ..................................... |
|
„Przeliczcie łączną kwotę w euro na złotówki.”
Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 3.
„ Otrzymane ilustracje uporządkujcie tak, by powstała fabuła filmowa. Ułóżcie tekst. Stwórzcie do filmu muzykę.”
Prezentacja przez grupy reklamy, filmu i kosztorysu. Nauczyciel nagrywa prezentacje na kamerę.
III Część końcowa:
Podsumowanie zajęć.
- „Czego dziś się dowiedzieliśmy?”