KONSPEKT LEKCJI : Technika
DATA : 11.11.2004
DYSCYPLINA : Piłka Nożna
TEMAT : Nauczanie zwodu pojedynczego i nauczanie obrony kombinowanej
KLASA/PŁEĆ : IV / grupa męska
ILOŚĆ UCZNIÓW : 22
MIEJSCE ĆWICZEŃ : Boisko do piłki nożnej
CZAS : 90 min
PRZYBORY : Piłki nożne, koszulki, pachołki
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1. Umiejętności : Doskonalenie prowadzenia piłki prawą i lewą nogą, zwód pojedynczy
2. Motoryka : Zwinność, siła mięśni
3. Wiadomości : Znaczenie zwodu pojedynczego, obrona kombinowana
4. Akcenty wychowawcze: Zachowanie ucznia podczas zajęć
Imię i nazwisko prowadzącego : JAROSŁAW KORDECZKA
Kurs instruktorski z piłki nożnej: Część praktyczna
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1.Zorganizowanie grupy |
1. Zbiórka w dwuszeregu i powitanie. 2. Sprawdzenie obecności. 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć. |
5 minut |
Zdjęcie przez uczniów zegarków, łańcuszków, pierścionków, itp. Elementów garderoby |
2. Motywacja do zajęć |
1. Podanie tematu lekcji. 2. Znaczenie zwodu pojedynczego w grze, cele obrony kombinowanej. 3. Zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach. |
5 minuty |
Siad skrzyżny w dwuszeregu |
3. Rozgrzewka |
1. Trucht prowadząc piłkę prawą i lewą nogą wykonując krążenia ramion w przód, tył, oburącz, jednorącz itd. Trucht bokiem prowadząc piłkę podeszwą tocząc ją całym obwodem raz prawą nogą raz lewą nogą. Prowadzenie piłki podeszwowo w przód i w tył. Prowadzenie piłki wewnętrznymi częściami stóp w przód i poruszając się tyłem do kierunku biegu. Slalom między pachołkami stosując wewnętrzną , zew część stopy, prostym podbiciem itp. |
10 minut |
Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w truchcie. Piłki prowadzimy obiema nogami. Poruszamy się na szerokość boiska.
|
|
2. Zabawa ożywiająca: „Lawina”- Na ograniczonym obszarze, jedna osoba goni pozostałe. Złapana osoba dołącza do goniącego, łapie go za rękę i razem starają się schwytać kolejne osoby, które po złapaniu będą również uczestniczyć w gonieniu. Zabawa trwa do momentu, aż wszyscy będą uczestniczyć w goniącej „lawinie”. |
2 minuty |
Wygrywa osoba, która została jako ostatnia. Lawina nie może ulec rozerwaniu. |
|
3.Ćwiczenia kształtujące: ćwiczenia w parach z piłką. |
|
|
|
a. ćw. RR - Ćwiczący stojąc naprzeciw siebie podając piłkę między nogami wewnętrzną częścią stopy(prawa, lewa) i wykonują krążenia Rr. Prawa w przód, lewa w tył, |
1 min |
|
|
b. ćw. T.pł.strz. w przód - w rozkroku skłon tułowia w przód, zatrzymujemy piłkę na ziemi i wykonujemy wyprost, a w tym samym czasie partner wykonuje skłon i zabiera piłkę powtarzając ćw. |
1 min |
Krążenia wykonuje na zmianę, można zastosować inne kombinacje. |
|
c. ćw. NN - Przysiady z ramionami z tyłu na wysokości kości krzyżowej trzymając piłkę. |
1 min |
Ćwiczenie wykonujemy w parze z jedną piłką. |
|
d. ćw. T.pł.czoł - postawa zwarta, bokiem do siebie, obaj ćwiczący wykonują jednocześnie skłon T w bok z ramionami w górze, przekazując sobie piłkę, przodem do prowadzącego i na zmianę tyłem. |
1 min |
Tułów lekko pochylony w przód. |
|
e. ćw. RR i NN - W przysiadzie naprzeciw siebie ćwiczący wykonują podskoki trzymając piłkę między kolanami i odpychają się ramionami - „Walka kogutów”. |
1 min |
Stopy w postawie zwartej nie odrywając się od podłoża. Jedna piłka na parę. Odległość na wyciągnięcie rąk w skłonie. |
|
f. ćw.T.pł strz. w tył - Stojąc tyłem do siebie partnerzy trzymając ramiona w górze chwytają piłkę i wykonują jednocześnie wypad w przód, noga prawa i lewa. |
1 min |
Piłka nie może wypaść z pomiędzy kolan. |
|
g. ćw.mm.brzuch. - leżenie na plecach tyłem do siebie, głowami do środka. Ramiona wzdłuż tułowia. Jeden z parterów chwyta piłkę nogami i jednocześnie wykonują wyprost nóg w górę. Piłkę przekazują sobie mając stopy ta wysokości głowy. |
1 min |
8 wypadów prawa i lewa noga. |
|
h. ćw.T.pł.poprzecz. - Stojąc plecami do siebie piłka trzymana między kolanami, zachowując niewielki odstęp, skręty tułowia z klaśnięciem w dłonie partnera. |
1 min |
2 serie po 8 powtórzeń. |
|
i. ćw. równoważne - Stojąc na prawej nodze opad T w przód jeden z partnerów trzyma piłkę z ramionami w górze, drugi partner bez piłki ramiona w bok. Ćwiczący wykonują zmianę pozycji. |
10 skrętów 2 minuty |
Obaj ćwiczący w prawo a potem w lewo wyk. Skręty. |
|
j. podskoki - Stojąc na przeciw siebie z półprzysiadu wyskok w górę jednocześnie podając piłkę będącą w powietrzu. |
5 pow. lewa noga, 5 pow. prawa noga 2 minuty |
Stojąc raz na prawej, raz na lewej nodze i wymieniają piłkę. |
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
4. Część główna zajęć. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności. |
1. W ograniczonym obszarze (duży kwadrat) każdy ćwiczący ma piłkę, porusza się w dowolny sposób po całym zaznaczonym obszarze prowadząc piłkę i wykonując zwody. Starają się nie stracić przy tym piłki. - ćwiczenie j.w., z tym że wybijają przeciwnikowi piłkę |
3 min |
Każdy ma piłkę. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i zachowanie ćwiczących. |
|
2. Pokaz i objaśnienie techniki zwodu pojedynczego. |
5 min |
|
|
3. Ćwiczący wykonują zwód w miejscu na nogę prawą i nogę lewą. - to samo ćwiczenie wykonujemy w marszu - to samo wykonujemy w truchcie |
5 min |
Ćwiczenie wykonuje każdy pojedynczo. Każdy z piłką. |
|
4. Ustawienie w dwójkach za pachołkiem. 1 z ćwiczących wykonuje zwód w miejscu przed pachołkiem i biegnie truchtem do linii bocznej boiska, dotyka jej i wraca biegiem na swoją pozycję. W tym czasie 2 z partnerów wykonuje to samo ćwiczenie. - ćwiczenie j.w. tylko zwód jest po lekkim truchcie |
5 min |
Ćwiczenie wykonujemy prostopadle do linii bocznej boiska. |
|
5. Ustawienie: 1 z partnerów tyłem do linii bocznej (kierunek biegu) stoją przy pachołku. 2 z pary stoi naprzeciw niego i wykonuje zwód pojedynczy. biegnie do linii bocznej po czym zawraca i ustawia się w miejscu partnera. Partner zaś wykonuje analogicznie ćwiczenie. - to samo w marszu i truchcie - to samo ćwiczenie, z tym że partner imituje ruchy obrońcy stawiając czynną przeszkodę. |
5 min |
|
|
6. Ćw. jak wyżej z wykorzystaniem piłek. Reszta czynności analogicznie. |
5 min |
Jedna piłka na parę. |
|
7. 1 z ćwiczących stoi naprzeciw 2, pomiędzy nimi jest pachołek. Obaj rozpoczynają trucht w kierunku pachołka, wykonując zwód pojedynczy na nogę prawą. Po zmianie na nogę lewą. - ćw. j.w. z wykorzystaniem piłki |
5 min |
Ćwiczymy zwody na prawą i lewą nogę. |
|
8. Ćwiczenie w dwójkach. Partnerzy stoją naprzeciw siebie po przekątnej kwadratu. Wykonując zwód pojedynczy i biegną po liniach prostych, równoległych do siebie, podając piłkę prostopadłą do linii po której biega partner. Po podaniu następuję bieg powrotny i przyjęcie piłki podanej wcześniej przez partnera. Ćwiczenie wykonujemy analogicznie w tempie. |
5 min |
Każda osoba ma piłkę. Zwracamy uwagę na poprawność wykonania.
|
|
9. Ćwiczenie w czwórkach. Zawodnicy parami stoją naprzeciw siebie. Pachołek znajduje się pośrodku. 1 zawodnik, który posiada piłkę biegnie w stronę pachołka, wykonując przed nim zwód pojedynczy i po minięciu przeszkody kieruje się na koniec rzędu z przeciwka. |
5 min |
Zwód wykonujemy na prawą i lewą nogę. |
|
10. Ćwiczenie w czwórkach. Ćwiczący ustawieni są na odcinku prostym (długość 5 m). Dwaj ćwiczący ustawieni są na końcach tego odcinka naprzeciwko siebie, dwaj pozostali ustawieni plecami do siebie w środku tego odcinka (w odległości 2 m). Piłkarze zewnętrzni wykonują podanie do środkowych, ci zaś odgrywają piłkę, obracają się i mijając się wykonują zwód pojedynczy w prawą stronę. |
5 min |
|
5. Uspokojenie org. |
11. Ćwiczenie korekcyjne wady postawy. Leżenie przodem, ramiona wyprostowane w przód, dłonie leżą na piłce. Przeniesienie prostych rąk bokiem w tył, klaśnięcie nad biodrami i ponowne przeniesienie rąk bokiem w przód i klaśnięcie nad piłką. |
2 min |
Dwie piłki na czwórkę. |
6. Czynności organizacyjno porządkowe |
1. Sprzątanie sprzętu. 2. Omówienie lekcji. 3. Pochwała dla najlepszych. |
10 min |
Porządkowanie sali i przyborów. Wystawianie ocen itp. |
7. Nastawienie do samodzielnej pracy |
1. Zbiórka w dwuszeregu. 2. Zachęta do uprawiania piłki nożnej. 3. Pożegnanie grupy. |
10 min |
Szczególna motywacja uczniów do dalszej „pracy”. |