Marek Biesiada 03-05.09.2008
Konspekt lekcji WOS
w klasie I a, I b, I c, I d
Temat: Człowiek i okresy jego życia. (EP)
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Nazywać najważniejsze okresy w życiu człowieka.
Wskazać charakterystyczne cechy dla każdego okresu z rozróżnieniem rozwoju psychicznego i fizycznego oraz określić plusy i minusy każdego z tych etapów.
Określić, jakie potrzeby powinny być zaspokajane w każdym z okresów rozwojowych.
Określić autorytety, które mogą dominować w każdym z okresów życia.
Określić, co to jest osobowość i wymienić kilka jej właściwości.
Metody:
rozmowa nauczająca,
wykład,
praca z podręcznikiem i pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Człowiek i okresy jego życia.
1. Zmiany w organizmie człowieka
2. Okresy w życiu człowieka
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 5-6. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Zmiany w organizmie człowieka
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 6-15. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Okresy w życiu człowieka a) młodość:
b) dojrzałość (21-50 lub 60 rok):
c) starość (po 60 roku życia) |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1,2 s. 15 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1