KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
Data: 7.12.2004r.
Klasa: I gimnazjum
Prowadzące: Iwona Semik, Katarzyna Zątek
Temat: Położenie prostych i odcinków
Czas trwania zajęć: 45 minut
CELE:
DYDAKTYCZNE
Uczniowie:
Rozróżniają i nazywają rodzaje położeń prostych i odcinków (równoległe i prostopadłe)
Prawidłowo zapisują formułę matematyczną dla położenia równoległego i prostopadłego
Prawidłowo odczytują formuły zapisane na tablicy
Wskazują odcinki równoległe w figurach geometrycznych
Potrafią sprawdzić czy proste (odcinki) są równoległe czy prostopadłe przy użyciu przyrządów geometrycznych (linijka, ekierka)
Mierzą długości odcinków i porównują je
WYCHOWAWCZE
Zwracanie uwagi na właściwe zachowanie się uczniów podczas lekcji
Motywowanie uczniów do podejmowania działań zmierzających do rozwiązania zadań im przydzielonych
REWALIDACYJNE
Doskonalą koordynację wzrokowo - ruchową podczas rysowania
Rozwijają logiczne myślenie
METODY:
Słowne ( rozmowa wyjaśniająca)
Oglądowe (pokaz)
Praktycznego działania (ćwiczebne)
FORMY:
Grupowa
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karteczki z narysowanymi równoległymi odcinkami
Karteczki z narysowaną figurą geometryczną
Karteczki z narysowanymi odcinkami (równoległe, prostopadłe)
Przyrządy geometryczne
Kolorowa kreda
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przywitanie się z uczniami
Sprawdzenie obecności
Powtórzenie wiadomości z lekcji poprzedniej
Wprowadzenie do tematu lekcji
a) przypomnienie wiadomości o prostej
Wybrany uczeń rysuje prostą na tablicy, opisuje ją
Próba ustalenia co to jest prosta
Nauczyciel podaje prawidłową definicję prostej
b) utrwalenie wiadomości o odcinku
Wybrany uczeń rysuje odcinek i opisuje go
Próba ustalenia co to jest odcinek
Nauczyciel podaje prawidłową definicje odcinka
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Wprowadzenie położenia równoległego na przykładzie prostej i odcinka
uczniowie mierzą odległość odcinków narysowanych na kartce, które wcześniej rozdał im nauczyciel. Zwrócenie uwagi na to, że odległość między nimi jest taka sama.
Nauczyciel wyjaśnia co to są odcinki równoległe- w oparciu o rysunek na tablicy z użyciem kolorowej kredy
Zapis tematu na tablicy
Wprowadzenie zapisu na oznaczenie odcinków równoległych i wyjaśnienie go
Odczytywanie innych zapisów z tablicy
Prezentacja sposobu sprawdzania czy proste lub odcinki są równoległe przy pomocy linijki i ekierki- ćwiczenie tej umiejętności na tablicy
Praca indywidualna z kartami pracy
Każdy uczeń otrzymuje kartkę z narysowanymi figurami geometrycznymi
Uczniowie sprawdzają, które odcinki w tych figurach są równoległe i zaznaczają je na kolorowo
Zapisują formułę matematyczną zgodnie z oznaczeniami na rysunku
Wprowadzenie położenia prostopadłego na przykładzie odcinka i prostej
Wyszukiwanie kąta prostego i zaznaczanie go na kolorowo
Sprawdzanie za pomocą przyborów geometrycznych położenia prostych i odcinków
Poprawny zapis formuły matematycznej
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie wiadomości
Zadanie zadania domowego
Podziękowanie za pracę i pożegnanie