Imię i nazwisko studenta: Izabela Talaga
PLAN LEKCJI
Temat: There was a library in the town.
Klasa: V
Cele lekcji: W czasie lekcji uczniowie poznają konstrukcję zdań twierdzących w czasie past Simple, konstrukcję there was/ there were oraz utrwalą słownictwo związane z budynkami mieście.
Nowa struktura gramatyczna: Zdania twierdzące w present Simple, there was, there were
Pomoce i dodatkowe materiały dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczenia Steps In English 2, CD, obrazek pokoju
ETAPY LEKCJI
|
PRZEBIEG LEKCJI
|
Typ interakcji |
Czas |
CZYNNOŚCI WSTĘPNE |
Powitanie i sprawdzenie obecności Informacja o celach lekcyjnych |
N K |
2' |
ROZGRZEWKA JĘZYKOWA |
Na podstawie mapy w podręczniku i opisu nauczyciela uczniowie odgadują o jaki budynek chodzi. |
N K |
5' |
PREZENTACJA form i struktur gram., słownictwa |
1.Nauczyciel zapisuje na tablicy zasady tworzenia zdań twierdzących w czasie Past Simple oraz zapisuje przykłady. Osoba + czasownik to be w formie przeszłej Używamy tego czasu kiedy mówimy o przeszłości Przykłady: I was at the bank yesterday. He was in the library two days ago. They were in the school last week. 2. Nauczyciel zapisuje na tablicy konstrukcję zdań z there was/ there were, informuje o zasadach używania oraz zapisuje przykłady There + czasownik to be w formie przeszłej+ osoba There was stosujemy jeśli mówimy o jednej rzeczy lub osobie. There were jeśli o dwóch lub więcej. Przykłady: There was a library in the town. There were two people in the room. |
N K |
10' |
ĆWICZENIE poznanych form i struktur gram., słownictwa |
Ćwiczenie 1. Uzupełnienie zdań wpisując was lub were. Ćwiczenie 2. Zaznaczenie odpowiedniego czasownika w zależności od osoby w zdaniu. Ćwiczenie 3. Wstawienie there was/there were w zależności od kontekstu zdania. |
N K |
10' |
UŻYWANIE poznanych form i struktur gram., słownictwa |
Ćwiczenie 1. Opisanie na podstawie obrazka gdzie były poszczególne osoby wczoraj. Ćwiczenie 2. Uzupełnienie treści emaila odpowiednimi formami: was, were, there was, there were. Ćwiczenie 3. Napisanie pięciu zdań gdzie byli członkowie rodziny wczoraj. |
N K |
11' |
ROZUMIENIE ZE SŁUCHU: - przed słuchaniem - słuchanie - po wysłuchaniu |
Ćwiczenie 1. -Słuchanie gdzie były poszczególne osoby z obrazków wczoraj. -Zaznaczenie czy wysłuchane zdania są zgodne z obrazkami czy nie |
|
4' |
ZADANIE REZERWOWE:
|
Nauczyciel prezentuje obrazek przedstawiający pokój. Uczniowie w ciągu 30 sekund mają za zadanie zapamiętać jak największą liczbę szczegółów. Następnie każdy z nich podaje jedną z zapamiętanych rzeczy używając there was/there were, np.there was a book on the table. |
|
3' |
UWAGI
|
|
|
|