Największym problemem występującym w okresie wstępnej adaptacji dzieci do środowiska wodnego jest ich lęk przed wodą, ktory negatywnie wpływa na efekty nauczania pływania. Obawa, a nawet strach przed wykonaniem ćwiczeń w wodzie niekiedy znacznie wydłuza cykl nauczania pływania. W związku z tym nauczanie pływania nalezy rozpocząć od zabaw i ćwiczeń oswajających ćwiczących ze środowiskiem wodnym i tym samym przyczyniającym się do pokonywania odczuć negatywnych występujących u niektorych uczniów.
Celem zajęć, których konspekt przedstawiam jest właśnie adaptacja uczniów do środowiska wodnego przez dobór odpowiednich ćwiczeń, metod i form pracy z uczniami.
Miejsce zajęć: pływalnia kryta 25x 12,5
Ilość uczestników:15
Klasa; I
Przybory i przyrzady: deski pływackie, piłeczki ping - pongowe
Metody pracy:oglądowa, słowna, praktycznego działania
Formy pracy:zabawowa, zadaniowa, ścisła
Formy organizacyjne pracy z uczniami:indywidualna, zespołowa
Cele operacyjne:
Umiejetności
Uczeń:
- potrafi wykonać pełne zanurzenie pod wodą oraz tzw,,meduzę,,
- potrafi otwierać oczy pod wodą
- wykonuje wdechy i wydechy do wody
Motoryczność
Uczeń:
- kształtuje orientacje w srodowisku wodnym, koordynuje ruchy pływackie z wydechem do
wody
Wiadomości
Uczeń:
- zna zasadę oddychania w wodzie
Akcenty wychowawcze
Uczeń:
- umie działać w zespole, podporzadkowuje swoje zyczenia woli zespołu i działnie na jego
korzyść
- przestrzega bhp na pływalni
Przebieg lekcji:
Część wstępna (10min)
1.Zorganizowanie grupy
- zbiórka w szeregu,
- sprawdzenie stanu i gotowości grupy do udziału w lekcji
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji
- podanie tematu i celu lekcji
- przypomnienie obowiązujących na pływalni przepisów bhp
- motywowanie do aktywnego udziału w lekcji
3.Rozgrzewka na lądzie
- wymachy ramion do przodu
- wymachy ramion do tyłu
- krązenie bioder w prawo i w lewo
- skręty tułowia w prawo i w lewo
- przysiady
- wyrzuty nóg do tyłu
- nozyce
Część główna (30min.)
4.Ćwiczenia przygotowujące uczniów do lekcji
- głębokie wdechy i wydechy
- wydechy powietrza do wody leząc na krawędzi basenu
5.Ćwiczenia oddechowe w wodzie
- wyścig na wodzie dmuchanych przez uczniów piłeczek do tenisa stołowego
- nurkujące perkozy - próby jak najdłuzszego zanurzania głowy pod wodę
- zanurzanie głowy i wypuszczanie powietrza
- pompa - chwyt w parach za ramiona i naprzemianstronne zanurzania pod wodę
- opad tułowia do przodu, chwyt oburącz za krawędz basenu na szerokość barków, uniesienie głowy nad powierzchnię wody - wdech, zanurzenie - wydech
- lezenie w wodzie na piersiach, ręce na krawędzi basenu, naprzemianstronna praca nóg
do kraula, wdech nad wodą, wydech w wodzie
- wdech, zanurzenie, odepchnięcie się nogami od ściany basenu i równoczesny wydech pod wodą
6.Ćwiczenia rozluzniajace
- lezenie na plecach na wodzie z deska do pływania pod biodrami, luzne wdechy i wydechy powietrza
- siedząc na krawędzi basenu luzne wymachy nóg w wodzie
Część końcowa (5min.)
7.Przeprowadzenie zbiórki, sprawdzenie stanu grupy
- odniesienie desek pływackich przez wyznaczonych uczniów
- omówienie lekcji
- ocena zaangazowania uczniów podczas zajęć.
Opracowała:Bożena Kur
nauczyciel wychowania fizycznego
z G-3 w Żorach